Як виграти референдум у Нідерландах
Тоні ван дер ТОГТ: «Важливо, щоб голландці почули думку про значення цієї угоди від самих українців»
Референдум з Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, який відбудеться 6 квітня у Нідерландах, став для нашої країни другим викликом після російської агресії. Цей плебісцит є викликом і для ЄС, адже Голландія виявилась єдиною країною, яка не ратифікувала Угоду про асоціацію, що вступила у дію з 1 січня цього року. Більше того, колишній голова Європейської ради Герман ван РОМПЕЙ сказав у інтерв’ю голландському виданню (www.trouw.nl), що «ні» на референдумі 6 квітня стане «ганьбою» для уряду Нідерландів. Як у цій країні тюльпанів розглядають значення цього волевиявлення, «Дню» розповів старший науковий співробітник Нідерландського інституту міжнародних відносин Клінгендеал Тоні ван дер ТОГТ.
— Зважаючи на певний досвід із референдумом у 2005 році щодо конституції Євросоюзу, яку відхилили голландські виборці, уряд намагається не акцентувати увагу на тому, що у нас виникне величезна криза в Європі, якщо виборці скажуть «ні» угоді 6 квітня.
А ініціатива щодо цього плебісциту виходить від антиєвропейських популістських партій, і більшою мірою це спрямовано проти Європи і певним чином проти уряду, ніж проти України. І дебати зараз головним чином стосуються Європи, а не Угоди про асоціацію. Багато популістів та антиєвропейських партій у Нідерландах вважають цю угоду першим кроком до членства. Вони заявляють: «Ми не хочемо нових членів ЄС, бо це викличе багато проблем усередині євроспільноти через неготовність країн, як-от Україна, яка не готова і є дуже корумпованою і не збирається змінюватися».
— Чи не отримують антиєвропейські партії російські гроші за отримання результату «ні» на цьому консультативному референдумі? Адже не секрет, що Росія зацікавлена у блокуванні руху України до Європи.
— Справді, проведення референдуму дуже відповідає російським планам, але не бачу жодних доказів того, що індивідууми, партії чи рухи отримують кошти від Росії. А сам факт, що люди в цих партіях чи рухах використовують такі самі аргументи, як російська пропаганда, ще не доводить, що їм платять росіяни.
Але насправді в цьому не має потреби, бо у нас є люди, які можуть використовувати такі самі аргументи, незалежно від того, чи їм платить Росія, чи ні. У них просто однакові ідеї. Особливо ліві соціалістичні партії наводять аргументи, що не можна ухвалювати Угоду про асоціацію, бо це не лише перший крок до членства в ЄС, а й, зрештою, до членства в НАТО. Путіну це не сподобається, і це може призвести до більшого конфлікту чи навіть до війни. Такий тип аргументів існував у них завжди. І в цьому немає великого сюрпризу.
— Що має в даній ситуації робити Україна, щоб отримати позитивний результат на референдумі, як вона має представити себе перед голландцями?
— Важливо, щоб голландці почули думку про значення цієї угоди від самих українців. І ми намагалися допомогти у цьому. На нашому веб-сайті є можливість представити голос України. Українська діаспора в Нідерландах дуже активна. Вам потрібно показати, що реформи — дуже складний процес, що досі в країні багато корупції, олігархів, але разом із тим трансформація приносить певні результати. Настрої виборців можуть змінити виступи молодих людей із Майдану, які будуть розповідати про те, наскільки для них важливо побачити просування реформ. Академічні дебати між експертами — це одне, значно важливіше, коли українці самі розкажуть, які реформи реалізуються, що було зроблено за два роки.
— Що ви думаєте про рекомендації Інституту світової політики для комунікації щодо Угоди про асоціацію?
— Я бачив цей документ, і, на мою думку, вам важливо фокусуватися на позитивних речах, показувати важливість реформ, як вони працюють, і донести, що не йдеться про членство. Потрібно також показати, які можливості це відкриває для Нідерландів, для голландського бізнесу. І загалом донести, що угода є важливою для бізнесу, реформ, боротьби з корупції, верховенства права, прав людини у широкому сенсі. І загалом, що процвітаюча і стабільна країна — в наших інтересах.
— Але ж метою Угоди про асоціацію є зближення України з ЄС, чому це не враховується тими голландцями, які виступають проти?
— У даній ситуації мені подобається те, що дебатів відносно України стало більше. І вони відбуваються кожного вечора. До цього лише обмежена кількість людей знала щось про Україну. А це зараз поступово змінюється, і людям важливо знати, що роблять і чого прагнуть українці.
Адже для більшості людей Україна була пов’язана зі збиттям «МН17», і це було все, що голландська публіка знала про Україну. А тепер вона довідалася значно більше завдяки зусиллям українського уряду, а також українських активістів, які прибувають до Нідерландів і розповідають про Україну.
Серед партій в уряді є електорат, який виступає проти угоди, і їм треба просто пояснити, про що в ній ідеться, а чого там немає і яке значення ця угода має для нас, ЄС загалом і Нідерландів зокрема.
Я не дуже песимістичний щодо результатів референдуму. Опитування зараз свідчать, що більшість голландців скаже «ні». А якщо явка ледь перевищить поріг 30% і незначну перевагу отримають противники угоди, то партії в парламенті можуть сказати, що це був консультативний референдум, ми ігноруємо його результати і ратифікуємо угоду.
Основна кампанія лише розпочалася. Кожного дня у нас можна побачити дебати щодо України. І все це може мати позитивний ефект на мотивацію прихильників угоди. Просто їх треба переконати у важливості прийти на виборчу дільницю і проголосувати, бо думку тих, хто виступає проти ЄС, ви не зможете змінити.