Єгиптом правитиме поміркований ісламіст
Що перемога Мохаммеда Мурсі означає для країни та регіону
У Єгипті в суботу, після дводенної затримки, було оприлюднено результати другого туру президентських виборів. Як і стверджували відразу після голосування прихильники асоціації «Брати-мусульмани», на перших після повалення Хосні Мубарака виборах глави держави в Єгипті переміг їхній кандидат — Мухаммед Мурсі. Його підтримали 13,23 млн виборців, що становить 51,7% від загальної кількості тих, хто брав участь у голосуванні. Суперник Мурсі — генерал ВПС і екс-прем’єр Ахмед Шафік — набрав 12,35 млн голосів, або 48,3%, — повідомив голова Вищої комісії з виборів президента Фарук Султан.
Перед тим як оприлюднити результати виборів, він заявив, що голосування відбулося відповідно до чинного законодавства. «Оголошення результатів виборів трохи затьмарює напружена обстановка і несприятлива атмосфера, але голоси підраховували в суворій відповідності з єгипетськими законами, — підкреслив Фарук Султан. — Немає нічого вищого за закон». Голова виборчкому також зазначив, що комісія погодилася з деякими повідомленнями про порушення під час голосування, але визнав загальну кількість скарг недостатньою для перегляду результатів президентських виборів.
Після оголошення переможця другого туру президентських виборів десятки тисяч прибічників «Братів-мусульман» розпочали святкування на центральній площі Каїра — Тахрір, яке тривало всю ніч: у понеділок вранці, 25 червня, на площі ще залишалися прихильники президента. Його суперник Шафік визнав свою поразку й привітав Мурсі з перемогою, повідомило офіційне єгипетське агентство МЕНА.
Новообраний президент Єгипту, лідер поміркованого ісламістського руху «Брати-мусульмани» Мохаммед Мурсі закликав громадян своєї країни до національної єдності. «Революція триває, вона триватиме до тих пір, поки всі цілі революції буде досягнуто, і разом ми закінчимо цей марш. Люди були терплячими достатньо довго, — сказав президент Єгипту. — Я закликаю вас, великий народе Єгипту, зміцнювати нашу національну єдність. Сьогодні я — президент усіх єгиптян, де б вони не були».
У своїй промові, яку транслювали на телебаченні, Мохаммед Мурсі вшанував пам’ять протестувальників, убитих під час минулорічного повстання проти колишнього президента Хосні Мубарака. Мурсі заявив, що без «крові мучеників» у нього не було б шансу стати президентом.
Президент зазначив, що домагатиметься виконання всіх вимог, які висували противники режиму Хосні Мубарака. У своїй промові пан Мурсі також високо оцінив роль збройних сил країни. Крім того, він пообіцяв, що Єгипет дотримуватиметься всіх міжнародних договорів і має намір «нести мир». Відразу після оголошення результатів виборів Мохаммед Мурсі залишив усі посади, пов’язані з «Братами-мусульманами».
Мохаммеда Мурсі вже привітали світові політичні лідери. Зокрема, у США назвали вибори «значною віхою в переході Єгипту до демократії». Барак Обама закликав Єгипет стати «стовпом миру в регіоні». Поздоровлення Мурсі відправив також міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг.
Ізраїльський прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху, коментуючи обрання Мурсі, висловив надію на те, що мирний договір між двома країнами буде збережено в незмінному вигляді.
«День» звернувся до виконавчого директора розташованого в Каїрі Арабського форуму альтернатив Мохаммеда ЕЛАГАТІ прокоментувати, що означає перемога пана Мурсі для майбутнього Єгипту й загалом цього регіону.
— Після тижня тривожного очікування з моменту голосування у другому турі виборів пана Мохаммеда Мурсі, кандидата від руху «Брати-мусульмани», було оголошено першим цивільним президентом Єгипту. Більшість єгиптян розглядають це як нову перемогу революції. Велика кількість здобутих Мурсі голосів виборців є результатом того, що люди голосували проти Шафіка, а не за нового президента.
Перемога пана Мурсі означає, що режим Мубарака дістав ще один удар і що Вища рада збройних сил знову не змогла стримати революції, оскільки військові не дуже довіряють рухові «Брати-мусульмани». Тож перевага в 51 відсоток ставить нового президента в таку ситуацію, що його перемога може бути легко оскаржена революційною опозицією, яка організується, щоб бути готовою продовжити боротьбу, якщо новий президент не дотримає своєї обіцянки щодо громадянських цінностей держави.
Безумовно, пан Мурсі буде змушений здійснювати політичні реформи. Я очікую, що він буде дуже відкритим щодо прав національних меншин. Адже це забезпечує йому легітимність на Заході. Крім того, на регіональному рівні роль обрання Мурсі призведе до реальних позитивних змін. На мій погляд, основними проблемами будуть права жінок і права особистості. А головні виклики, що стосуються економічних і соціальних прав, у програмі нового президента не відрізняються від програми режиму Мубарака, через що він досить швидко втратить авторитет.
— Як розвиватиметься ситуація в Єгипті без парламенту?
— Питання щодо парламенту ще не вирішено, і оскільки Вища рада збройних сил тримає законодавчу владу в своїх руках, то це означає, що військові не будуть віддавати всю владу, як вони обіцяли. Тому відносини з радою є одним із головних завдань, що стоять перед новим президентом щодо прав цивільних і військових на додаток до соціально-економічних прав, про які я згадував раніше. На мою думку, ісламський рух втратить популярність у наступних роках.
— Як розвиватимуться відносини країни з сусідніми державами, ЄС та Україною?
— Міжнародні відносини будуть одним із головних питань, які більше залежатимуть від позиції зарубіжних країн. Ті повинні прийняти нову роль Єгипту в своєму регіоні і співпрацювати з ним. Якщо це станеться, то відносини з країнами ЄС будуть навіть кращими, ніж досі.
ДОВІДКА «Дня»
Мохаммед МУРСІ народився в провінції Шаркіа, на півночі Єгипту, 1951 року. Здобув ступінь бакалавра й магістра з інженерії в Каїрському університеті відповідно 1975 і 1978 років. Після цього він переїхав до США, де 1982 року дістав ступінь доктора інженерних наук в Університеті Південної Каліфорнії. Після цього три роки працював помічником професора в Каліфорнійському державному університеті. 1985-го повернувся до Єгипту й почав викладати в університеті Загазіг. Двоє із п’яти його дітей народилися в США і є громадянами Америки.
Із 2000 до 2005 року він також був незалежним депутатом парламенту Єгипту. Після падіння режиму Мубарака, у січні 2011 року, Мурсі обрали лідером Партії свободи і справедливості, створеної рухом «Брати-мусульмани».
Довгий час він був серед лідерів «Братів-мусульман», проте вважав за краще залишатися в тіні, деякі стверджували, що йому бракує харизми.
Мурсі був резервним кандидатом «Братів-мусульман» на президентських виборах і брав участь у кампанії після того, як від гонки було відсторонено Хайрата Шатера (формальною причиною недопущення останнього до виборів була судимість за часів президента Хосні Мубарака).