ЄС: у грузинському питанні до санкцій не дійде
Сьогодні Європі належить вирішити нелегку дилему в її відносинах із Росією: лідери ЄС зберуться, щоб засудити поведінку Москви в Грузії — однак при цьому будуть всіляко намагатися не роздратовувати Кремль.
Президент Франції Саркозі — його країна займає перехідний пост голови ЄС — став автором «загального знаменника» документа, що пропонується до прийняття на позачерговому саміті в Брюсселі, який представники нетерплячих східноєвропейських країн вже охрестили «найменшим із загальних знаменників». Двадцять сім лідерів пообіцяють Грузії політичну та економічну підтримку, засудять напад Росії на її територіальну цілісність — однак ніяких санкцій не буде.
Вчора ввечері між президентом Росії Дмитром Медведєвим та Саркозі відбулася телефонна розмова, яку в Кремлі охарактеризували як «обмін думками». Трохи раніше, в телеінтерв’ю Медведєв підкреслив, що «повернення до минулого не буде» — тобто Росія не відмовиться від визнання Абхазії та Південної Осетії, — і що росіяни — «не прихильники санкцій». Французька делегація наполягає на тому, що не можна виносити на обговорення питання про покарання Москви за визнання незалежності двох її провінцій (так у тексті — Прим. перекл.).
— Найбільш важливо, щоб Європа говорила одним голосом, твердо, але спокійно, — заявив учора міністр Франції у справах Європи Жан-П’єр Жуе.
Саркозі буде намагатися пройти тонким коридором між Великою Британією та країнами колишнього радянського блоку, прагнучими реакцією Європи вжалити Кремль, та Італією і Німеччиною, які бажають більш м’якого підходу.
Про можливості виключити Росію із зустрічей «групи восьми» заговорив Гордон Браун; він буде намагатися переконати колег переглянути відносини між ЄС та Росією. Вчора він написав у газеті The Observer: «Ми також розглядаємо питання про реакції в рамках НАТО. Необхідно переглянути відносини альянсу з Росією, а також посилити підтримку Грузії та інших країн, які можуть стати об’єктом російської агресії».
Абсолютно інший підхід у міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра — навіть незважаючи на те, що його канцлер Ангела Меркель, уроженка колишньої Східної Німеччини, виявила більше наполегливості:
— Нам необхідна сильна і розумна участь Європи, щоб забезпечити повернення до розуму та відповідальності.
Вчора Москва знову спробувала зіграти на розколі всередині ЄС, пригадавши тактику «холодної війни», та знову піднявши питання про протиріччя між Європою та США. Прем’єр-міністр Росії Володимир Путін повторив, що конфлікт у Грузії активно розпалював уряд Буша:
— Якщо хтось із європейських країн хоче обслуговувати чиїсь зовнішньополітичні інтереси, будь ласка. Але я думаю, що, як говорять, своя сорочка ближче до тіла, і ось цим багато хто з наших європейських партнерів буде керуватися.
У листі, розісланому іншим лідерам ЄС, Саркозі пише: «Прихильність Росії до курсу на взаєморозуміння та співпрацю у відносинах з іншою Європою поставлена під сумнів. Сьогодні Росії належить зробити фундаментальний вибір і мирно взаємодіяти із сусідами та партнерами щодо врегулювання конфліктів».
На саміті буде детально обговорюватися практична допомога, яку ЄС може надати Грузії як в гуманітарному плані, так і в плані відновлення зруйнованого війною, на додаток до вже обіцяних 14 млн. євро. Питання про військову миротворчу місію висить у повітрі до затвердження в ООН. Буде засуджено визнання Росією незалежності провінцій Південної Осетії та Абхазії, що відкололися від Грузії; також Москві знов заявлять про необхідність виконання шести пунктів мирного плану, узгодженого в серпні.
Однак над самітом буде як і раніше висіти тінь залежності Європи від Росії, звідки вона отримує третину споживаної нафти та 40% природного газу. У деяких країн з Росією укладені двосторонні енергетичні операції, незважаючи на твердження, що це підриває можливість формування єдиної європейської енергетичної політики.
Напередодні саміту постійний представник Росії при ЄС Володимир Чижов повторив, що у Москви немає планів використати поставки енергоносіїв як політичний інструмент; також він заперечив будь-які спроби виключити Росію з «Групи восьми»: ЄС не може викинути Росію звідки б не було.
А в Інгушетії від поранення в голову в поліцейській дільниці загинув власник інтернет-сайту, що критикував владу. Магомед Євлоєв, який виступав проти жорстоких поліцейських заходів відносно жителів цієї республіки, сусідньої з Чечнею, був одним з видних противників прокремлівського президента Інгушетії Мурата Зязікова.
Лінії розділення:
ЯСТРУБИ
Польща, Естонія, Литва, Латвія, Велика Британія. Вони вимагають жорсткої реакції, зближення ЄС із Грузією та Україною заради запобігання російській агресії та обговорення можливості введення в регіон міжнародних миротворчих сил.
ГОЛУБИ
Італія, Німеччина, Болгарія, Греція, Угорщина. Всі ці країни або сильно залежать від поставок енергоносіїв з Росії, або беруть участь в російських трубопровідних проектах.
І МІЖ НИМИ
Франція, країна-голова Європейського Союзу. Франція зі шкіри вилізе, щоб Європа все ж таки заговорила одним голосом.