Євро, нова валюта: ще один крок до об’єднання Європи
Відтоді гроші на рахунках у національних валютах змінені на євро. Відтепер численні безготівкові операції здійснюватимуться в євро. 2002 року приватні рахунки буде перераховано у євро та вилучено з обігу інші валюти. Країнами-учасниками є Австрія, Бельгія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія та Франція. Найімовірніше, що незабаром приєднаються й інші держави-члени ЄС. На теперішній час у просторі євро проживають 291 мільйон осіб. На частку «Євроленду» припадає 20 відсотків економічного потенціалу світу.
Запровадженню нової валюти передував довгий та інтенсивний підготовчий період, який був необхідним для успіху євро.
Як найважливішу установу для забезпечення стабільності євро було створено Європейський центральний банк (ЄЦБ), який розташовано у Франкфурті. Його першим президентом став голландець Вім Дуйсенберг. 01.01.1999 року ЄЦБ взяв на себе відповідальність за стабільність нової валюти, а також за політику відсоткових ставок і грошової маси у просторі євро. Відповідати економічним вимогам 11 країн-учасниць і водночас надати стабільність новій валюті є нелегким завданням, для виконання якого ЄЦБ користується повною незалежністю від політичних вказівок національних урядів. Для гарантії тривалої стабільності нової валюти перед запровадженням євро було укладено «Пакт стабільності», ініційований німецькою стороною. У ньому країни-учасниці зобов’язуються і в майбутньому орієнтуватися на критерії зближення, відповідність яким мала довести кожна країна-учасниця, та підтримувати свої державні фінанси у належному стані. В євро не тільки безповоротно злилися 11 валют, а у зростаючій мірі зближатимуться між собою й національні політики.
Акуратна й ретельна підготовка запровадження нової валюти, здається, виправдовується: міжнародні фінансові ринки очікують стабільного євро та посилення економік держав, задіяних у світовій торгівлі. Було створено велику кількість інвестиційних фондів, орієнтованих на простір євро. Не може бути й мови про втечу капіталів у речові цінності, наприклад нерухомість. Євро вже зараз користується міжнародною довірою.
У самому просторі євро посилиться конкуренція між підприємствами. Для ремісників та споживачів стане простішим порівняння цінових пропозицій із різних країн. Це призведе до того, що ціни на певні товари знизяться. Українські підприємці також зможуть скористатися цією перевагою: для них також стане простішим порівняння цінових пропозицій можливих ділових партнерів із різних країн простору євро та знаходження таким чином найвигіднішої пропозиції. Згодом ділове партнерство з країнами євро стане загалом простішим.
Звикання до нової валюти буде нелегким для багатьох громадян «Євроленду». Це значною мірою стосується тих випадків, коли національна валюта має довгу історію та високий авторитет. Зокрема багатьом німцям важко прощатися з німецькою маркою. Після багатьох гіперінфляцій у першій половині століття, коли багато родин втратили все своє майно, після Другої світової війни німецька марка повернула нам довіру до грошей. Німецька марка старша за Федеративну Республіку Німеччини й була невід’ємною частиною відбудови та німецького економічного дива. Вона також зробила значний внесок у повернення міжнародної довіри до німців.
Ще кілька років тому переважна частина німців ставилася скептично до того, чи варто приносити в жертву одну з найстабільніших грошових одиниць у світі заради нової, абсолютно невідомої валюти. Тим часом такі голоси стали тихішими, насамперед через те, що викладені вище підготовчі заходи виглядають переконливими та ефективними. Довіру до євро може бути завойовано. Ми й надалі будемо агітувати за це.
Запровадження євро вдосконалює спільний ринок Європейського Союзу. Інвестиції у простір валюти євро будуть надійнішими та більш виваженими, оскільки зник пов’язаний із курсом обміну ризик. Простір євро не буде залежати від коливань обмінного курсу стосовно третіх валют, якими до цього часу були окремі національні валюти. Простір євро буде доступнішим для його торговельних партнерів, включаючи українських. Згодом запровадження євро прискорить політичне об’єднання Європейського Союзу, країни ЄС будуть тісніше поєднані та зміцнюватимуть мир у Європі. З політичного погляду євро стане вдалим витвором.
Випуск газети №:
№4, (1999)Рубрика
День Планети