Перейти до основного вмісту

ЗАПИТАННЯ «Дня»

25 вересня, 00:00
Як ефективно боротися з тероризмом?

Олег БОДРУК , експерт iз військово-політичних питань:

— Ефективних методів боротьби з тероризмом не розробила жодна держава в світі. У своїх коментарях Осама бен Ладен наголосив на тому, що вони будуть боротися за допомогою підставних осіб, будуть використовувати наробки високо технологічної цивілізації, тобто самих США. Способи боротьби з тероризмом, які зараз пропонують США, не ефективні з двох причин. Перша полягає в тому, що використовується механізм, який відпочатку для цього не був придатний: американці застосовують свої збройні сили для того, щоб покарати не тільки терористів, але й державу, яка надає їм притулок. Але як підтверджує історія, тероризм є спусковим гачком для розв’язування світової війни, адже саме постріл терориста в Сараєво спричинив Першу світову війну. Тобто будуть приводити в дію механізм, призначений для масштабного збройного конфлікту, тобто використовувати збройні сили держави проти іншої держави, а не конкретно проти певної терористичної організації чи терориста.

Тероризм має різні форми. Терористи можуть завдавати ударів по психології не тільки окремих людей, але й по психології цілих націй та держав. І це вони роблять тільки за допомогою засобів комунікації. Тому сьогодні тероризм набуває нових специфічних форм, адже він є і в Інтернеті (вибухам «близнюків» та Пентагону в США передувала атака хакерів). Боротися з цим явищем необхідно фінансовими, комунікаційними, психологічними і, безумовно, збройними засобами. Але останні повинні мати специфічний характер. Осама бен Ладен в одному із своїх інтерв’ю наголосив на тому, що терор головним чином направлений на ту країну, яка його сприймає. Терористів можна зупинити та залякати тільки жорсткими діями, які напрямлені саме проти терористів, а не проти окремо взятого народу чи держави, дії проти яких є безперспективними. Це не ефективно, і тільки викликає опір уже з боку держави чи коаліції держав, що її підтримують.

Коли мова йде про боротьбу з тероризмом, треба створювати всесвітню організацію, приймати закони боротьби з тероризмом. Наприклад, ЄС зараз приймає рішення щодо уніфікації законодавства щодо протидії тероризму. Цей процес може бути скоординований у рамках Європи, СНД, світу, залучатись до нього повинно якомога більше країн, бо від тероризму ніхто не може бути застрахований.

Борис ПАРАХОНСЬКИЙ , доктор філософських наук:

— Події 11 вересня були шокуючими для світової громадськості, для лідерів країн та усього цивілізованого людства. Це серйозний поштовх для перегляду всієї системи міжнародної безпеки. Традиційна система будувалася на балансі сил, протистоянні держав. А сьогодні акценти зміщуються в інший бік: противником є не стільки якась держава, скільки певна міжнародна терористична організація, системні терористичні угруповання.

В такому разі справа повинна йти про формування певної коаліції держав, сил, спрямованих проти тероризму. Це можуть бути як держави, так і міжнародні антитерористичні організації, які матимуть на меті саме здійснення серйозної глибокої боротьби з тероризмом глобальних масштабів.

Незвичайність і незрозумілість ситуації заважає розробляти стратегії боротьби з цим явищем, побудованих на засадах переговорних механізмів. Тероризм завжди переслідує конкретну мету: гроші, політична незалежність тощо. І це не просто повстання, національно-визвольний рух, а залякування населення країни-гегемона, від якої залежить прийняття рішень, важливих для терористів. До того ж існують терористичні організації, які не розкривають свої вимоги публічно. Це теж особлива форма війни. Тому часто можуть бути покарані цілі країни, які підозрюються в укритті цих угруповань. Чи сприяє це знищенню тероризму як такого, — проблематичне питання.

А щодо ефективності боротьби, треба орієнтуватися на інформаційну підготовку операцій по знешкодженню терористів, розвідувальну підготовку, тобто на точне з’ясування того, хто за цим стоїть. По-друге, інформація про теракти має подаватися з різних боків i більш об’єктивно, адже інформація про останні події у США викликала істерію ворожості до усього ісламського світу.

Ігор ЖДАНОВ , директор політико-правових програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова:

— Підхід до боротьби з тероризмом повинен мати системний характер. Це стосується й України. По-перше, ми маємо з’ясувати потенційні загрози, чи існують соціальні групи, політичні партії, які готові до того, щоб застосовувати терористичні акти на території України. Чи є загроза зовнішнього тероризму? Друге, що треба зробити, — це визначити список потенційно важливих об’єктів і методи їх захисту. І звичайно ж, найефективнішою боротьбою з тероризмом є попередження проведення терористичних актів. Тому нині завдання органів державної влади, громадських організацій, які займаються аналітичними дослідженнями, — осмислити, який вплив на Україну можуть мати терористичні акти в Америці, й запропонувати систему заходів для їх запобігання. Не треба діяти в системі рефлексії, а потрібно добре подумати й представити чітку програму та план з відповідним ресурсним, організаційним і фінансовим забезпеченням.

Ураховуючи те, що тероризм глобалізується (терористи об’єднуються, а їхні методи стають дедалі хитрішими), то природно, треба об’єднувати й зусилля держав — створити не міфічну, а реальну антитерористичну структуру, куди б стікалася інформація і яка б мала реальні гроші, реальні методи й можливості боротьби з тероризмом.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати