«Зараз як ніколи нам потрібне місце в РБ ООН»
Експерт про можливості, які відкриваються перед Україною з набуттям непостійного членства. Чи скористається ними сповна Київ?
Як очікувалось, учора Україну обрано непостійним членом Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй на 2016-2017 роки. Це рішення на таємному голосуванні підтримала 177 країна. Разом з Україною непостійними членами до Радбезу обрано ще чотири країни: Японія, Уругвай, Єгипет і Сенегал.
До цього Україна, як одна з країн-засновниць ООН, тричі обиралася непостійним членом Ради Безпеки ООН: у 1948-1949 рр., у 1984-1985 рр. та в 2000-2001 рр.
«Кожен зі 177 голосів, відданих сьогодні в Генеральній Асамблеї ООН в Нью-Йорку за Україну – це голос на підтримку державного суверенітету, політичної незалежності та соборності України. Це голосування продемонструвало справді глобальний рівень міжнародної підтримки України», – заявив Президент України Петро Порошенко у спеціальному відео-зверненні.
Ну думку Президента, нинішнє членство в Радбезі «дає нам нові можливості для відстоювання свого суверенітету і територіальної цілісності», але водночас накладає на Україну «додаткову відповідальність за підтримання миру та стабільності у цілому світі».
Говорячи про цілі та завдання, Порошенко зазначив, що значну увагу Україна «приділятиме реформуванню Ради Безпеки і протидії зловживанню правом вето постійними членами». «Удосконалення миротворчої та миробудівної діяльності ООН, боротьба з тероризмом та його проявами, надання юридично зобов’язуючих гарантій безпеки країнам, що добровільно позбулися ядерної зброї – все це буде серед пріоритетів майбутньої роботи України в Раді Безпеки», – додав Президент.
Він також висловив переконання, що це допоможе Україні «принести довгоочікуваний мир» та «сприятиме відновленню суверенітету України над всіма окупованими територіями – як на Донбасі, так і в Криму».
Між тим, міністр закордонних справ України Володимир Огризко не дуже розділяє оптимізм Президента. «Зусиллями РФ Рада Безпеки ООН перетворилася на бутафорію. Радбез – той орган, який має за своїми повноваженнями впливати на глобальну безпеку і мир, а насправді перетворився на бездіяльний орган через статутні обмеження. Можна сподіватися лише на дискусії і актуалізацію тих чи інших питань, бо ухвалення рішень, в яких зацікавлена Україна, Росія, швидше за все, не дозволить», – сказав пан Огризко у коментарі Бі-Бі-Сі Україна.
Постійний представник США у Радбезі ООН Саманта Пауер привітала обрання України на своєму Facebook: «Сильні результати голосування демонструють, що міжнародна спільнота визнає все, що пропонує Україна».
Статус непостійного члена Радбезу ООН дає Україні змогу скликати засідання цього органу та пропонувати питання порядку денного.
«Це - звичайно перемога і причому велика, тому що зараз як ніколи нам потрібне місце в Раді Безпеки. Ми потерпаємо від агресії сусідньої держави – Росії. І більше того, ситуація ускладнюється тим, що Росія є постійним членом РБ ООН і блокує абсолютно все, що може стосуватись її засудження як агресора, а також її відповідальності за грубе порушення міжнародного права, в тому числі відповідальності у міжнародних судових інстанціях, - так прокоментував «Дню» обрання України в Радбез український дипломат, який попросив не називати своє ім’я.
За його словами, місце в Радбезі значно розширює можливості вирішення наших головних питань, зокрема встановлення миру на Донбасі, інтеграції окупованої частини Донбасу в Україну. «Причому такої інтеграції, - наголосив співрозмовник, - за якої Україна має контролювати, а не по путінській формулі, що Росія контролює, а ми платимо. Це дуже важливо для того, щоб у майбутньому повернути в лоно України окупований Крим. Більше того, місце в РБ ООН дає можливості українській делегації постійно бути в курсі всіх справ і більш ефективно доносити до світу нашу позицію, яка базується на правді і на міжнародному праві. Тому з цієї позиції це - дуже важлива подія. Членом Ради Безпеки завжди бути почесно. Це завжди відповідально і накладає додаткові зобов’язання та обов’язки на ту державу, яка стала членом РБ ООН».
Дипломат зазначив, що в якості члена РБ ООН має працювати над такими питаннями як зміцнення системи глобальної безпеки, міжнародного співробітництва, захисту прав людини на світовому рівні, а також над питанням зміни клімату, голоду тощо.
Що стосується отримання Україною найменшої кількості голосів у порівнянні з чотирьом іншими країнами, яких було обрано на два роки в РБ ООН. Співрозмовник зазначив, що завтра буде забуто, хто скільки голосів отримав, головне, що для України завтра буде мандат членства в РБ ООН.
На думку дипломата, завдяки членству в Радбезі Україні буде легше працювати над створенням трибуналу з покарання винних у збитті «Боїнга» над окупованою територією Донбасу. «Якщо раніше нас запрошували на обговорення окремих питань, то зараз ми будемо брати участь в обговоренні всіх питань. А це звичайно набагато посилює наші можливості і має допомогти по важливому питанню створення міжнародного трибуналу. Так було б наївно думати, що Росія у зв’язку з цим змінить свою позицію. Насправді, у нас будуть більше можливості тиску», - наголосив співрозмовник.
Він також вважає сприятливим тлом для України опублікування звіту Ради безпеки Нідерландів щодо терористичного акту, у результаті якого загинуло майже 300 осіб. «Якщо Росія буде себе так вести, - зазначає дипломат, - і далі блокуватиме створення трибуналу, то обов’язково будуть введені додаткові санкції. Зараз економіка Росії не в найкращому стані: по оцінкам самих росіян зараз спостерігається падіння ВВП майже на 4%. А якщо санкції будуть добавлені, то, думаю, у Росії з’являться додаткові проблеми. Зараз дуже важливо, щоб цей злочин не залишився без відповідної реакції. Ті, хто скоїв цей злочин, мають бути на лаві підсудних. Чи то в Гаазі, чи можливо в іншому місці, але вони мають відповідати відповідно до міжнародного права. Це важливо з точки зору встановлення справедливості щодо злочинців, але з іншого боку як профілактика на майбутнє для таких самих терористів, які мають зрозуміти, де б вони не ховались, якби вони не намагались уникнути суду, їх буде притягнуто до суду і вони отримають по заслугам».
Співрозмовник вважає, дуже складним питання обмеження права вето для постійних членів РБ ООН. «По-перше, - наголосив він, - для цього потрібна воля принаймні усіх чотирьох постійних членів Радбезу. Зрозуміло, що Росія буде виступати проти. По-друге, потрібна воля переважної більшості країн членів ООН. Безперечно, над цим непростим питанням треба продовжувати працювати, докладати багато зусиль, щоб отримати певний прогрес у відповідних підходах».
Дипломат також звернув увагу на те, що зараз Україні потрібно буде однозначно розширювати своє постійне представництво в ООН, оскільки розширюються функції в його роботі. «Звичайно, треба буде підбирати надзвичайно потужні та професійні кадри з тим, щоб Постійне представництво України змогло на належному професійному рівні забезпечити відповідну роботу», - наголосив дипломат.
Рубрика
День Планети