Перейти до основного вмісту

«Жертва російської пропаганди»

Експерти «Дня» — про антиукраїнську заяву Вацлава Клауса
10 липня, 10:41
ФОТО РЕЙТЕР

Колишній президент Чехії Вацлав Клаус не перестає дивувати своїми заявами. Свого часу він порівняв Європейський Союз з Радянським Союзом. Увесь світ обійшов ролик, на якому він украв ручку після зустрічі з чилійським колегою Себастьяном Піньєрою 2011 року. На день перемоги 9 травня цього року він сфотографувався зі своїми чеськими однодумцями з георгіївськими стрічками.

А позавчора пан Клаус, посилаючись на свій великий досвід, здобутий під час розподілу Чехословаччини, запропонував свої послуги посередника в «неминучому», як він сказав, «процесі розподілу України». Про це він заявив під час дебатів щодо української кризи, організованих Американським інститутом в Україні у Празі у співпраці з Інститутом Вацлава Клауса у вівторок, 8 липня, передає iDNEZ.cz.

Політичний оглядач чеського часопису Lidove noviny Даніел Кайзер, називає слова Клауса про Україну «незвичайними та дивними». «Це лише його поодинока думка. Часом Клаус любить «пожартувати» про себе на кшталт: «я найкращий у світі» і т.д. Кілька років тому під час кризи в єврозоні він сказав, що якби очолював єврозону, то вирішив би її проблеми. Нещодавня заява Клауса може належати до подібних жартів. Але я вважаю, що будь-які дискусії з приводу зміни кордонів небезпечні», — говорить «Дню» пан Кайзер.

Водночас, за словами журналіста, у Чеській Республіці ходять чутки, «що Клаус став маріонеткою Кремля». «Дехто навіть вважає, що росіяни йому платять. Але я гадаю, що це нонсенс, оскільки немає навіть найменшої ознаки, що він отримує гроші від них. Звісно, з одного боку, він поділяє російські погляди, симпатизує росіянам більше, ніж чеські медіа чи головні політичні партії. Але Клаус став жертвою російської пропаганди», — додає Даніел Кайзер.

Доктор історичних наук, професор Києво-Моглянської академії Михайло Кірсенко пояснює антиукраїнську заяву Клауса «традиційним чеським русофільством». «Його не могло виправити навіть введення танків у Чехословаччину 1968 року. Чехи — найдальші слов’яни від Росії, тому вони найбільше її люблять. Хоча кожен чеський політик минулого, відвідуючи Росію, перетворювався з русофіла на русофоба. Вацлав Клаус — економіст, який абсолютно не тямить в історії і мало тямить в політиці. Він антагоніст Вацлава Гавела — великого гуманіста і діяча», — розповідає «Дню» Михайло Кірсенко.

Знавець історії Чеської Респцбліки вважає, що заява Клауса — «примітивна, брутальна, розрахована на дурнів булька» — взагалі не заслуговує уваги, якби не походила від політика, «до слів якого дослухаються в світі».

«Україна значно меншою мірою штучне утворення, ніж більшість європейських держав, — додає професор. — Чеська Республіка була частиною Австро-Угорщини, Священної Римської Імперії германської нації. Судецька область була населена німцями. У 1918 році на території нинішньої Чеської Республіки виникли чотири німецькі держави — Дойчбемен (Північна Чехія), Дойчзюдмерен (Південна Моравія), Бемервальдгау, Судетенланд (Судетська область). Прага була наполовину чеською та німецькою».

Михайло Кірсенко також нагадує, що після Другої світової війни «за рішенням «Великої трійки» і бенешевими декретами (Едвард Бенеш — президент Чехословаччини у 1935—1948 рр. — Ред.), з Чехословаччини було вигнано понад 3 млн німців». «Тоді населення Чехословаччини становили 7 млн чехів і 3 млн німців, — тобто вони вигнали третину свого населення. То про що може зараз говорити людина, яка називається чехом, я вже не кажу, політиком?» — резюмує Михайло Кірсенко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати