Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Життя КПК

11 жовтня, 00:00

Ніщо не ілюструє відмінності між надіями й дійсністю в Китаї краще, ніж галас навколо майбутнього XVII Конгресу Комуністичної партії Китаю (КПК). КПК скликає «конгрес» раз у п'ять років для того, щоб затвердити новий склад Центрального комітету, обрати дев'ятьох членів Постійного комітету політбюро — вищої урядової ради Китаю, і ретельно обговорити нові ініціативи й політику. Оскільки генеральний секретар КПК, президент і верховний головнокомандуючий Ху Цзіньтао і прем'єр- міністр Вен Джіабао майже напевно будуть обрані на другий п'ятирічний термін, усі очі стежать за тим, чи зможе Ху Цзіньтао «просунути» одного- двох зі своїх молодих союзників у Постійний комітет.

Триває напружена закулісна боротьба, але схоже на те, що секретар партії провінції Ляонін, Лі Кецянь і секретар Партії провінції Шанхай, Сі Цзіньпін, потраплять у Постійний комітет. 52-річний Лі Кецянь, прозваний «клоном Ху Цзіньтао», вже давно був вибраний Ху Цзіньтао для роботи у вищому керівництві. Обидва вони є колишніми першими секретарями Комуністичної ліги молоді — одного з найважливіших стартових майданчиків Ху Цзіньтао.

Але раптова поява 54-річного Сі Цзіньпіна, колишнього партійного боса провінції Чжецзян, який сім місяців тому став головою провінції Шанхай, багато говорить про хиткий баланс між угрупованнями в КПК і про закулісну боротьбу. Незважаючи на свою явну силу на більшості владних рівнів, Ху Цзіньтао бракує авторитету Дена Сяопіна, а тому йому необхідно підтримувати баланс між найважливішими угрупованнями КПК, враховуючи розрізненість серед вищих чиновників. Ці Цзіньпін користується підтримкою членів Постійного комітету політбюро, пов'язаних із шанхайським угрупованням, колись очолюваним колишнім президентом Цзян Цземінем, а також більшості старих партійних працівників.

Єдиний син старого ліберального партійного працівника Сі Чжунсуня, Сі Цзіньпін також є впливовим «спадкоємним принцом» КПК. Скромний партійний бос із Шанхая частково прийнятний для Ху Цзіньтао, бо Сі Чжунсунь був товаришем по службі останнього ліберального голови партії Ху Яобаня, колишнього наставника Ху Цзіньтао. Однак ніхто не сумнівається в тому, що Ху Цзіньтао віддасть перевагу Лі Кецяню, який стане єдиним представником так званого п'ятого покоління, представленого в Постійному комітеті політбюро.

Ходять чутки, що Сі Цзіньпін йде до того, щоб стати віце- президентом і виконавчим директором партійного секретаріату, у той час як Лі Кецянь, швидше за все, отримає посаду виконавчого віце-прем'єра. За традицією КПК, Сі Цзіньпін потім повинен стати наступником Ху Цзіньтао на посаді генерального секретаря партії та президента, а Лі Кецянь отримає роботу Вена Джіабао як прем'єр на XVIII Конгресі в 2012 році.

Імовірність того, що взаємовідносини між угрупованнями приведуть до безладдя в політиці, проте, знизилася через значну зміну природи угруповань КПК в останнє десятиріччя. Починаючи з ери колишнього президента Цзян Цземіня, більшість угруповань більше не розділені за ідеологічними поглядами. Тепер ці владні блоки стурбовані отриманням більшої кількості вищих посад і політичних ресурсів для своїх членів і більшої економічної вигоди для регіонів, які вони представляють, і для підприємств, контрольованих філіалами угруповань.

Таким чином, угруповання Комуністичної ліги молоді Ху Цзіньтао стурбоване просуванням кар'єр професійних партійних функціонерів, що є фахівцями в таких галузях, як ідеологія, організація й пропаганда. Шанхайське угруповання, нині очолюване членом Постійного комітету і віце-президентом Цзен Цинхуном, більше зацікавлене у збереженні статусу регіону Великого Шанхая, як «голови дракона» китайської економіки. Це одна з причин того, чому Цзен Цинхун, який був головним радником Цзян Цземіня, відверто підтримує Сі Цзіньпіна. Будучи партійним босом у сусідній провінції Чжецзян, Сі Цзіньпін отримав популярність завдяки ефективному сприянню розвитку приватних підприємств, що займаються високими технологіями, і стимулюванню інтеграції економіки регіону Великого Шанхая.

Більшість китайців більш зацікавлена у продовольчих питаннях, ніж у цих перманентних «ротаціях» угорі, особливо, чи зможуть Ху Цзіньтао і Джіабао виконати свої обіцянки скоротити розрив між багатими й бідними, містом і селом, побережжям і внутрішніми землями.

А свідчень про погіршення суперництва між різними соціальними угрупованнями все більше. Незважаючи на своє кредо «наукового розвитку», яким вихваляється керівництво Ху Цзіньтао й Вен Джіабао, не змогло зробити досить для того, щоб допомогти селянам і мігруючим робітникам, які сильно постраждали через надзвичайно високі ціни на власність, недоступну охорону здоров'я й зростаючу вартість освіти.

До того ж, кабінет Вен Джіабао не зміг угамувати інфляцію, особливо щодо продовольства, починаючи з яєць і закінчуючи свининою. Офіційний індекс споживчих цін виріс на 6,5% у серпні, але деякі західні економісти підрахували, що рівень інфляції ближчий до 10%. Це примусило багатьох городян почати споживчий бум, що ще більше підвищило ціни.

Більш того, багато протеже Ху Цзіньтао з провінційних секретарів партії поставили нові негативні рекорди в різних галузях, починаючи громадською охороною здоров'я й закінчуючи захистом навколишнього середовища. Будучи правителем і партійним босом провінції Хенань у 90-ті роки ХХ століття, Лі Кецянь не зміг нічого зробити для приблизно мільйона селян, які заразилися СНІДом, продаючи кров для доповнення своїх низьких заробітків. Лі Юаньчао, ще одна нова зірка угруповання Ху Цзіньтао, нехтував екологічними проблемами багатої провінції Цзянсу, правителем якої він був із 2000 року. На початку цього року величезна за площею пляма квітучих синіх водоростей з поганим запахом призвела до забруднення питної води «перлини Цзянсу» озера Тай.

Ху Цзіньтао вже відхилив петиції ветеранів партії, які закликають до швидшої лібералізації КПК. Більш імовірно, що Ху Цзіньтао уникатиме згадки про політичну реформу у своєму посланні до Конгресу, пообіцявши замість цього виділити побільше коштів на соціальне забезпечення й на бідних людей. Але як і на XVI Конгресі п'ять років тому, чесні фермери й робітники будуть відсутніми, у той час як усе більше кланова партія зосередиться на улагодженні запеклої конкуренції між угрупованнями.

Віллі Во-лап ЛАМ — старший науковий співробітник «Фонду Джеймстауна» і автор п'яти книг про Китай, включаючи недавно опубліковану останню книгу «Політика Китаю в епоху Ху Цзіньтао: Нові лідери, нові виклики».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати