Зімбабве виключають зі Співдружності
Судячи з усього, незабаром станеться прецедент, і Зімбабве буде виключено зі Співдружності націй (колишньої Британської співдружності). Причина — в тому, що в четвер парламент Зімбабве прийняв закон про засоби масової інформації, який обмежує можливість незалежного висвітлення президентських виборів, які мають відбутися в березні.
Закон було ухвалено наступного дня після зустрічі міністрів закордонних справ країн Співдружності у Лондоні, на якій розгорівся справжній скандал. Велика Британія заявила, що наполягає на виключенні Зімбабве із Співдружності, яку складають колишні британські колонії, через насилля проти білих фермерів та прихильників опозиції, постійний тиск на пресу та порушення прав людини. Однак Дисциплінарний комітет Співдружності, який складається з міністрів закордонних справ восьми країн, розділився за расовою ознакою. «Білі» країни — Британія, Австралія та Канада — закликали виключити Зімбабве, а нові члени з африканських та азіатських країн вирішили лише засудити політику президента Мугабе та закликали його припинити насильство в країні та тиск на пресу.
Закон, що викликав різку реакцію, передбачає створення комісії, яку призначатиме уряд, котра регулюватиме діяльність журналістів. Тепер будь-який журналіст, який, на думку властей, поводить себе неправильно, може бути оштрафований на велику суму грошей та на 2 роки посаджений до в’язниці. Список подібних порушень величезний — від поширення пліток до фальсифікації інформації. У країні вже діє закон, що карає за критику президента Мугабе та забороняє в’їзд в країну під час виборів іноземних спостерігачів. За новим законом, в’їзд в країну буде обмежено і для іноземних журналістів.
Президенту Мугабе загрожують і санкції від Євросоюзу: йому та його оточенню може бути заборонено подорожувати Європою, їхні банківські рахунки в європейських країнах можуть бути заморожені.
Питання про виключення Зімбабве зі Співдружності націй розглядатиметься в березні на саміті організації в Австралії.