Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Змінюючи світ на краще

ООН відзначає ухвалу законодавчої бази дитинства
14 жовтня, 00:00
ФОТО АВТОРА

20 листопада 2009 року міжнародне співтовариство відзначатиме двадцяту річницю ухвалення Генеральною Асамблеєю ООН Конвенції про права дитини. 1989 року лідери держав світу вирішили, що з’явилася нагальна потреба в правовому закріпленні прав дитини на міжнародному рівні. Таким чином, Конвенція про права дитини стала першим і основним міжнародно-правовим документом, у якому права дитини розглядаються на рівні міжнародного права. Зараз цей універсальний документ підписали практично всі держави світу — 192 країни, за винятком США і Сомалі. У Женеві в Міжнародному центрі конференцій 8 і 9 жовтня проходила ювілейна нарада «Гідність, розвиток і діалог», організована Комітетом з прав дитини та Управлінням Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ). Різнотематичні робочі групи зробили можливим проведення спільних обговорень за участю держав-учасників, органів Організації Об’єднаних Націй та інших міжурядових організацій, національних правозахисних установ, міжнародних і національних неурядових організацій, дитячих і молодіжних груп, академічних кіл.

У складі української делегації, що приїхала на цей представницький міжнародний форум, була Валентина Іванівна Довженко, голова правління Всеукраїнського добродійного фонду Надії і Добра. Буквально за день до її відльоту до Женеви у Києві були підписані реєстраційні документи про створення Міжнародної громадської організації «Всесвітня Дитяча Ліга Націй» зі штаб-квартирою в кримському центрі «Артек».

— Валентина Іванівна, яка мета вашої участі в конференції з нагоди двадцятиріччя ухвалення Конвенції про права дитини?

— Ми з генеральним директором Міжнародного дитячого центру «Артека» Борисом Новожиловим прибули до Женеви з метою поінформувати світову громадськість про те, що робить Україна для того, щоб забезпечити дитині захист і турботу, потрібні для її благополуччя.

Починаючи з 2001 року в «Артеці» щорічно в середині липня проходить Міжнародний дитячий фестиваль «Змінимо світ на краще!» На третьому фестивалі нас вже підтримала ЮНЕСКО і взяла «Артек» під свою егіду. За вісім років роботи цей великий міжнародний проект вже давно переріс рамки фестивалю. Цього року до «Артеку» приїхали 750 дітей з 50 країн світу. 31 липня 2009 року в рамках VIII міжнародного фестивалю «Змінимо світ на краще!» був підписаний документ про створення Міжнародної громадської організації «Всесвітня Дитяча Ліга Націй» зі штаб-квартирою в «Артеці». У цій неабиякій події брав участь експерт Комітету ООН з прав дитини Пітер Гуран, про що він згодом доповів президенту Комітету. А діти, у свою чергу, склали звернення до Генеральної Асамблеї ООН щодо фактичного застосування принципів Конвенції: прав дітей мають дотримуватися в реальному житті, а не тільки на папері. Для того щоб активніше брати участь у всіх процесах, пов’язаних з дотриманням прав дітей, їх всебічним розвитком, для того щоб їх голос був почутий, юні миротворці вирішили створити свою громадську організацію.

— Можна сказати, що щорічний Міжнародний дитячий фестиваль в «Артеці» став основою для створення Міжнародної громадської організації «Всесвітня Дитяча Ліга Націй». Але це — громадська організація, зареєстрована в Україні. Що треба зробити для того, щоб вона була визнана світовою спільнотою?

— Працювати, працювати і ще раз працювати. На сьогоднішній конференції під час засідання робочої групи, що розглядає питання залучення дітей до громадського життя, до розвитку демократичних суспільств, мені була надана можливість виступити. Я інформувала делегатів про створення Всесвітньої Дитячої Ліги Націй, ми показали невеликий фільм про Артек, знятий самими дітьми. Мені хотілося акцентувати увагу учасників на тих питаннях, які хвилюють саме дітей. Дорослі мають бути якомога ближче до дітей, ставитись до них по-дорослому: поважати, прагнути зрозуміти, прислухатися, співпрацювати і, звичайно, любити. Інакше, ми не змінимо світ на краще!

У своєму виступі я запропонувала членам Комітету з прав дитини приїхати наступного року до України і провести спільне засідання з дітьми. Постійне Представництво України при ООН активно сприяє просуванню нашої ініціативи при Комітеті з прав дитини. Адже в рамках майбутнього IX фестивалю «Змінимо світ на краще!» 2010 року проходитиме перша сесія Генеральної Асамблеї Всесвітньої Дитячої Ліги Націй. Діти слухають дорослих — дорослі слухають дітей! Тільки при такому діалозі ми можемо сподіватися на те, що наші діти житимуть в кращому світі.

Всесвітня Дитяча Ліга Націй зареєстрована в Міністерстві юстиції України, тобто набула офіційного статусу. Зараз ми ведемо переговори з Кабінетом Міністрів України, щоб передбачити в бюджеті кошти для підтримки цієї організації.

Щорічно на фестиваль в Артек приїжджають діти з багатьох країн світу. Делегація кожної країни обирає свого представника — посланника, який зможе приїхати і наступного року. Після фестивалю діти повертаються додому, але робота не припиняється. Вони розказують про фестиваль, поширюють інформацію про Артек і Всесвітню Дитячу Лігу Націй, у своїх країнах вони разом з дорослими аналізують, як у них виконується Конвенція про права дитини, роблять інформаційні доповіді. На наступний фестиваль посланник приїжджає до Артеку вже з іншою групою дітей, і розказує, що було зроблено за минулий рік. Потім кожна делегація обирає нового посланника і робота триває. Ми вважаємо, що Всесвітня Дитяча Ліга Націй буде хорошим інструментом для моніторингу виконання Конвенції про права дитини і, ширше говорячи, всієї законодавчої бази дитинства як на міжнародному, так і на національному рівнях.

— Будь-який масштабний міжнародний проект потребує не тільки ентузіазму організаторів, але й коштів. Хто фінансує проведення фестивалю?

— Організатором фестивалю «Змінимо світ на краще!» є Всеукраїнський добродійний фонд Надії і Добра. Цей міжнародний проект великий не тільки за масштабами і географічним представництвом, але для його проведення потрібні чималі кошти. Протягом 21 дня в міжнародному центрі «Артек» діти з різних куточків світу живуть, відпочивають, спілкуються, проводять спільні заходи, радіють життю і, збагачені новими друзями і знаннями, повертаються до своїх рідних місць. Фестиваль проводиться за активної організаційної й фінансової підтримки уряду України, Міністерства закордонних справ, наших зарубіжних дипломатів, наших бізнесменів. Як голова правління добродійного фонду Надії і Добра і як голова оргкомітету фестивалю я часто зустрічаюся з нашими підприємцями і бізнесменами. Таким чином, на фінансування фестивалю кошти надходять від держави, добродійних фондів і українських підприємців.

Хочу трохи сказати про Всеукраїнський добродійний фонд Надії і Добра. Ми багато уваги приділяємо реалізації дитячих програм, пов’язаних насамперед з наданням допомоги дітям, що потрапили у важку ситуацію, дітям-сиротам, дітям з різними відхиленнями у фізичному розвитку.

Другим основним напрямом діяльності Фонду є надання підтримки і допомоги талановитим дітям. Талант, інтелект — на цьому тримається світ, і це запорука кращого майбутнього. Основа процвітання будь-якої країни — підтримка талановитих, працелюбних дітей, і держава має приділяти значно більше уваги розвитку творчих здібностей підростаючого покоління.

— З вересня місяця в західній пресі часто пишуть про можливе усиновлення британським співаком Елтоном Джоном ВІЧ-інфікованого хлопчика на ім’я Лев, що перебуває в притулку українського міста Макіївка. Відомо також, що 60-річний співак живе в одностатевому шлюбі зі своїм партнером. Чи може за нашими законами іноземець з таким сімейним станом усиновити українську дитину?

— Наскільки мені відомо, чутки про усиновлення Елтоном Джоном українського хлопчика трохи перебільшені. На сьогодні від цього громадянина Англії не надходило офіційних документів до Міністерства України у справах сім’ї, молоді і спорту з проханням про усиновлення. Я вважаю, що говорити про це передчасно. Якщо така заява надійде, то наш центр усиновлення розглядатиме це прохання згідно з чинним українським законодавством.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати