«Зустріч у Білому домі слугуватиме сигналом сильної політичної підтримки США українського уряду»
Експерти «Дня» — про очікування від візиту Яценюка до Вашингтона
Сьогодні пізно ввечері за київським часом розпочався робочий візит прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка до Сполучених Штатів Америки. Упродовж двох днів український прем’єр зустрінеться з президентом США Бараком Обамою. Передбачені зустрічі Яценюка в Конгресі США, а також з керівництвом Міжнародного валютного фонду та Світового банку. Завтра, у четвер, прем’єр-міністр України виступить на засіданні Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку, під час якого обговорюватимуть ситуацію в Україні.
«День» звернувся до американських експертів з проханням прокоментувати значення першого візиту українського прем’єр-міністра до США. І розповісти, на яку підтримку з боку Вашингтона може очікувати Київ, аби не допустити анексії Криму Росією.
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
Стівен ПАЙФЕР, екс-посол США в Україні, старший науковий співробітник Інституту Брукінгза:
— Мені здається, що головним є сам факт візиту українського прем’єра в США. Зустріч Обами і Яценюка у Білому домі стане сигналом сильної політичної підтримки Сполученими Штатами українського уряду, який стикається з серйозними проблемами, в тому числі військовою окупацією Росією Криму. Пан Обама зробить чітку заяву про американську підтримку територіальної цілісності України і підтвердить, що Сполучені Штати не визнаватимуть результатів референдуму 16 березня. Якщо Москва розпочне анексувати Крим, я певен, що Вашингтон і Європа почнуть застосовувати додаткові санкції щодо Росії.
Д-р Метью РОЖАНСЬКІ, директор Інституту Кеннана у міжнародному центрі науковців ім. Вудро Вільсона:
— Візит Яценюка є важливим із двох аспектів. З одного боку, це сигнал зацікавленості США та їх відданості Україні, а з іншого — можливість для президента Обами послати дуже чіткий і прямий месидж про необхідність чинній владі України продовжувати складний шлях реформ і збільшувати довіру суспільства, навіть за умов кризи безпеки. Це єдиний шлях до остаточної перемоги і довгострокової легітимності української держави завдяки реалізації обіцянок перед народом країни і демонстрації, що, отримавши другий шанс, демократія і прозорість можуть працювати в Україні.
Що ж до підтримки США у розв’язанні конфлікту навколо Криму. На мою думку, першочергове завдання полягає не у військових відповідях. По-перше, бажано, щоб спостерігачі, в ідеалі від ОБСЄ, отримали доступ до регіону, щоб мати більше ясності, що там відбувається. Якщо розпочнеться війна зі стріляниною, то, швидше за все, це може статися через якісь незрозумілі чи навіть випадкові дії осіб, ніж через чітке рішення керівництва країни. Єдиний спосіб запобігти цьому — відокремити сили на землі і мати на місці нейтральних міжнародних спостерігачів. По-друге, треба дати абсолютно ясно зрозуміти, що у разі приєднання Криму для Росії будуть конкретні економічні витрати і США та європейські країни готові заплатити за ці витрати, оскільки будь-які санкції будуть болісними для двох сторін. Нарешті, потрібно заспокоїти Україну, а це означає, що Сполучені Штати і Європа будуть надавати підтримку, необхідну для успіху довгострокових реформ і відновлення після нинішньої кризи.
Юрій ЩЕРБАК, екс-посол України в США і Канаді:
— По-перше, цей візит є офіційним визнанням повної легітимності Яценюка як прем’єр-міністра легітимного уряду України. Бо всі розмови Росії про те, що наш уряд це нелегітимний, стають абсолютно нікчемними. По-друге, хочеться сподіватися, що розмови будуть не тільки в площині американського співчуття і висловлення солідарності з Україною, а й в кількох інших площинах. По-перше, йдеться про підтримку США нашої співпраці з МВФ і отримання якомога швидше кредитів від цього фонду. По-друге, зараз треба говорити про важливий військовий компонент допомоги нам. Прикладом для цього може бути Ізраїль, якому США щороку надають 3 млрд. доларів на закупівлю американської зброї. Тому ізраїльська армія є надзвичайно вишколеною і озброєна американською надсучасною зброєю. Дуже важливим компонентом тут можуть бути військо-повітряні та зенітно-ракетні комплекси. На часі було б проведення спільних американсько-українських навчань на Яворівському полігоні. Третім аспектом міг би стати обмін розвідувальною інформацією, бо США мають величезні можливості в цьому плані. Нам у сьогоднішній ситуації — загроз з боку Росії,— дуже потрібна така допомога.