88
Здешевлення нафти на світових ринках, каже експерт, сприяє зниженню вартості російського газу на 7% у III кварталі 2015 рокуНафта на міжнародному ринку продовжує стрімко дешевшати. Так, один барель марки Brent на Лондонській біржі вчора коштував $88,9, а WTI (американська легка нафта) — $84,6. Зниження нафтових цін на світових біржах розпочалося в середині липня. З тих пір котирування Brent просіли вже на 23%, WTI подешевшала на 19%. Падіння цін зумовлено кількома причинами.
По-перше, зростає пропозиція нафти від найбільшого виробника — із Саудівської Аравії, яка, до того ж, понижує вартість свого «чорного» золота. По-друге, іранським компаніям дозволили торгувати нафтою з Європою. По-третє, на останньому засіданні ОПЕК так і не прийняли рішення про скорочення квот на видобуток нафти, яке нівелювало б надлишкову пропозицію і зупинило б зниження цін на ринку. У світі цілком серйозно заговорили про «цінову війну» в групі ОПЕК, країни-члени якої забезпечують близько 40% світових поставок сировини. Чи так це — стане зрозуміло 27 листопада, на коли заплановано нараду учасників цієї організації, де обговорюватимуть повернення до позначки 100 доларів за барель.
Наслідком цінового неспокою нафтового ринку є перерозподіл ринку і вплив на економіку Росії, яка є одним з основних гравців. Після обвалу нафтових цін до низу курс російського рубля почав ще швидше рухатися вниз. Нагадаємо, валютна міць останнього найбільше залежить від продажу нафти і газу. Те, що ця міць тане, підтвердив черговий виток девальвації російської грошової одиниці — нею взято чергову історичну позначку — 40 рублів за долар! Екс-міністр фінансів РФ Олексій Кудрін поспішив назвати падіння цін на нафту «результатом світової змови США та Близького Сходу проти Росії». При цьому він промовчав, що зацикленість РФ на енергоносіях і зберігання сировинного виробництва в основі економіки країни — це зашморг сповільненої дії, який власній економіці накинув він, будучи міністром, під керівництвом свого патрона Володимира Путіна. Але, очевидно, говорити про це колишньому чиновникові не до снаги.
Чи збережеться тенденція здешевлення нафти надалі? І як це позначиться на енергетичній співпраці України з РФ? Про це «День» запитав експертів.
КОМЕНТАРІ
Геннадій РЯБЦЕВ, експерт ринку нафти й газу:
— Підстави для подальшого зниження ціни нафти є. Адже від самого початку вона не була ринковою і великою мірою підігрівалася виключно спекулянтами, які не брали до уваги реального співвідношення між попитом і пропозицією на ринку. Зараз існує політичне замовлення ряду країн — виробників нафти на зниження світової ціни. Це вигідно США, Саудівській Аравії та ЄС, бо таким чином вони відновлять розвиток реального сектору економіки. Близький Схід може значно понижувати ціну, бо собівартість видобування нафти у нього — 10 доларів за барель, а з інвестиційною складовою — 20 доларів, тоді як у Росії — відповідно 30 і 70 доларів.
В усій цій ситуації Україна теж може отримати свій зиск. По-перше, якщо Росія не йтиме на компроміс із Заходом в українському питанні, то тенденція падання вартості нафти може тривати ще довго. По-друге, збереження тенденції падіння вартості нафти означатиме зменшення вартості російського газу для споживачів. Адже в більшості контрактів «Газпрому» ціна газу розраховується, спираючись на дев’ятимісячну ретроспективу ціни нафтопродуктів — мазуту та газойлю. Поки що вартість нафти не досить низька, щоб суттєво вплинути на зміну цієї величини. Але якщо барель нафти впаде до 60 — 80 доларів за три місяці, то в Росії спочатку можливий секвестр бюджету на 2015 рік, бо 60% усього валютного виторгу бюджету Росії — це енергетичні доходи. А це вже проблеми у виконанні соціальних програм. Далі — в середньостроковій перспективі з’являться підстави для перегляду газового контракту у європейців, а то й українців.
Дмитро МАРУНИЧ, співголова «Фонду енергетичних стратегій»:
— У чинному газовому контракті між Україною та Росією немає прямої прив’язки до вартості нафти, а тільки до нафтопродуктів (газойлю та мазуту). Їхня вартість змінюється залежно від коливання вартості нафти. Що ми маємо зараз? Зниження вартості нафти в третьому кварталі 2014 року означає зменшення вартості російського газу для України через дев’ять місяців (третій квартал 2015 року) приблизно на 7%. Тож здешевлення «чорного золота» — позитивна новина для власників довгострокових газових контрактів з Росією. Якщо ціни на нафту зменшаться ще на 20% і збережуться хоча б у наступні три місяці, то вартість газу в четвертому кварталі 2015 року автоматично знизиться на 10 — 15%.
Михайло ГОНЧАР, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»:
— Сподіватися, що тільки завдяки цій тенденції здешевлення нафти і як наслідок — зменшення енергетичних доходів — Росія швидко піде на газові поступки Україні не варто. Адже «Газпром» — це, в першу чергу, інструмент тиску для Кремля. Тому певна демонстрація припинення воєнної ескалації на сході та відведення російських військ означає, що військовий компонент гібридної війни проти України згортається на певний час. Але, ймовірно, слід очікувати невійськових засобів впливу. І тут вирішальною буде позиція ЄС. Якщо вона буде жорсткою по відношенню до «Газпрому», то спільними зусиллями Україні та Єврокомісії вдасться схилити Росію до газового миру. А якщо буде така ж пасивна, як до цього, то призведе до ескалації на газовому фронті з цілком прогнозованою зупинкою транзиту газу через Україну.