Перейти до основного вмісту

Атаки на посередника

Чи буде «прямий» російський газ дешевшим?
24 березня, 00:00

Ситуація з ціною імпортного газу для України на 2008 рік поки що не зрозуміла. Схоже, тут можливі несприятливі зміни. 28 березня рада директорів російського «Газпрому» має намір розглянути діяльність компанії «Росукренерго», яка поставляє природний газ в Україну. Крім того, одночасно буде розглянуто внутрішній регламент «Газпрому» щодо питань забезпечення недискримінаційного доступу незалежних організацій до газотранспортних потужностей, які належать монополісту.

1 березня заступник голови правління «Газпрому» Валерія Голубєва повідомила про намір російської сторони обговорити з Україною підписання прямих договорів на поставки газу. Віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв, коментуючи цю заяву, допустив проведення цих переговорів із «Газпромом». Після цього «Росукренерго» заявила, повідомляють «Українські новини», що в повному обсязі виконуватиме контрактні зобов’язання щодо поставок природного газу в Україну. 50% «Росукренерго» належить, як відомо, компанії «Газпром», і стільки ж українським бізнесменам Дмитру Фірташу (45%) та Івану Фурсіну (5%).

Тим часом мін’юст США, повідомляє інтернет-видання «Обком» із посиланням на сайт Асоціації незалежних споживачів газу зі штаб- квартирою в Амстердамі, завершив розслідування, яке має на меті з’ясувати справжніх власників швейцарської компанії RosUkrEnergo.

Офіційно результати розслідування поки не оприлюднені, пише «Обком», але джерела, близькі до розслідування, натякнули, що за RosUkrEnergo дійсно криються інтереси підприємця Семена Могилевича, якого ФБР оголосило в міжнародний розшук за обвинуваченням у шахрайстві, корупції та рекеті.

Крім того, за інформацією джерела, свої зацікавленість у RosUkrEnergo мають високопосадові українські чиновники і політики, зокрема міністр палива та енергетики Юрій Бойко. Промова українського міністра на енергетичному самміті в Лондоні була зім’ята запитаннями журналістів про його зв’язки з кримінальними колами та про можливості розриву контрактів з РУЕ у зв’язку з новими фактами. Юрій Бойко завжди спростовував інформацію про свій зв’язок із «Росукренерго» і Могилевичем, хоча і не заперечував факту знайомства з останнім, ідеться в повідомленні з Амстердама.

Нові результати розслідування можуть мати серйозні фінансові наслідки для RosUkrEnergo, і можуть зірватися плани компанії з проведенню IPO, зазначається в публікації. Раніше представники РУЕ офіційно оголосили про наміри розмістити акції в Лондоні, щоб залучити кошти для інвестицій у газову інфраструктуру.

Коментуючи порушену в доповіді європейської організації «Енергетична безпека для Європи» тему про зв’язки RosUkrEnergo з представниками кримінального світу, член наглядової ради Centragas Holdings Роберт Шетлер-Джонс нагадав, що перевірка Raiffeisen Bank показала, що компанія прозора.

Представник Raiffeisen Bank Вольфганг Пучек заявив наступне. «Було три питання, на які ми повинні були знайти відповіді. По-перше, чи були в клієнта якісь зв’язки з кримінальними справами. По-друге, чи має клієнт зв’язки з відомими злочинцями. Відповіддю на ці два питання було чітке «ні». Третє питання: чи були в клієнта зв’язки з відомими злочинцями в минулому. Тут виникли деякі сумніви», — додав представник Raiffeisen Bank.

Британська влада також має намір з’ясувати до кінця, чиї інтереси стоять за РУЕ. Палата общин парламенту зацікавилася доповіддю про вплив РУЕ на європейський газовий ринок, підготовленою Дослідницьким центром з енергетичної безпеки Європи, і планує провести парламентське розслідування. IPO компанії «Росукренерго» стане неможливим, якщо британська влада дійде тих же самих висновків щодо РУЕ, що й мін’юст США, вважає джерело в Сіті.

На ці повідомлення оперативно відреагувала прес-служба Мінпаливенерго України. У повідомленні, надісланому в «День», вона назвала провокацією заяви про можливий початок парламентом Великої Британії розслідування щодо українських урядових чиновників і навела висловлювання Бойко про те, що у британського парламенту багато своїх термінових справ. Прес-служба нагадує, що 14 березня в Лондоні в рамках Українського інвестиційного саміту проходив Український енергетичний саміт, на якому з доповіддю виступив міністр палива та енергетики України Юрій Бойко. Під час візиту до Лондона, Бойко мав зустріч із заступником держсекретаря торгівлі та промисловості Великої Британії з питань енергетики Лордом Пітером Траскоттом, за результатами якої було окреслене коло перспективних питань співробітництва. «Це була дуже перспективна зустріч, оскільки в нас вбачають партнерів, і ми також вважаємо партнерами західні компанії, які мають відповідні корисні для нашої економіки технології», — зауважив за підсумками цієї зустрічі український міністр. А прес-служба зазначає, що під час Українського енергетичного саміту не були представлені або розголошені доповіді «незалежних дослідницьких центрів», повідомлення про які потрапили до ЗМІ. Для переконливості прес-служба навіть повідомляє електронну адресу і телефон організаторів Українського інвестиційного саміту.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати