Перейти до основного вмісту

Борги і скандали міцно «тримають» економіку України

Міжнародне рейтингове агентство Fitch: у президента, якого буде обрано на виборах-2019, обмежені можливості відмовитися від зобов’язань перед МВФ
12 березня, 10:20

Новий звіт міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings містить мало обнадійливої інформації для кандидатів на пост Президента України. І ще менше — для виборців.

Простору для «маневру» у майбутнього глави держави, а тим більше для здійснення «економічного прориву», кажуть аналітики нема і найближчим часом не буде. Борги і скандали міцно обплутали економіку України, і тягнуть її на дно.

Рейтинг відображає слабку зовнішню ліквідність, високі потреби в зовнішньому фінансуванні, слабкий банківський сектор, інституціональні обмеження та політичні ризики, зазначає агентство.

У прес-релізі агентства зазначено, що у 2019—2020 роках потреби України в зовнішньому фінансуванні будуть високими. На обслуговування зовнішнього держборгу в цьому році піде 4,3 млрд доларів, а на погашення — 1,7 млрд доларів у 2019-му і приблизно по 2,4 млрд доларів у 2020—2021 роках.

Тож , у президента України, якого буде обрано на виборах 2019, будуть обмежені можливості в найближчому майбутньому істотно змінити напрям економічної політики або відмовитися від зобов’язань за програмою співпраці з МВФ, йдеться в огляді міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings.

«Доступ до зовнішніх ринків буде залежати від глобальних умов, а також зменшення невизначеності щодо прогресу SBA (stand-by arrangement) та внутрішньої політики», — йдеться у повідомленні на сайті агентства.

У той же час, в агентстві зазначають, що ризики пов’язані з реалізацією програми SBA (stand-by arrangement), значні, оскільки в Україні традиційно слабкі показники своєчасного прогресу і завершення попередніх програм з МВФ.

Fitch очікує, що влада в цілому буде дотримуватися кількісних контрольних показників грошово-кредитного, податкового та банківського секторів за програмою. Однак, вважають в агентстві, відстрочка структурних реформ, таких, як боротьба з корупцією, можуть призвести до затримок по програмі.

«Цей рейтинг відображає слабку зовнішню ліквідність, високі потреби в зовнішньому фінансуванні, слабкий банківський сектор, інституційні обмеження і політичні ризики», — йдеться в повідомленні агентства.

Експерти агентства також відзначають непередбачуваність результатів виборів.

«Велика частка виборців, активізація кампанії протягом останнього місяця і наслідки недавніх звинувачень у корупції зберігають високу ступінь невизначеності щодо результатів першого туру, а також ймовірного повторного голосування 21 квітня», — йдеться в огляді агентства.

З оригіналом звіту англійською мовою можна ознайомитися на офіційному сайті  агенства — www.fitchratings.com.

Нагадаємо, у  лютому офіційний представник МВФ Джеррі Райс заявив, що метою програм міжнародного співробітництва фонду з Україною є досягнення сталого економічного зростання в країні та підвищення рівня життя людей. Відповідаючи на питання про те, що деякі кандидати в президенти в Україні вимагають припинити співпрацю з МВФ, Райс заявив, що фонд не займаємося політикою, а займаємось економікою.

Нагадаємо, норвезький економіст Автор книжки «Як багаті країни стали багатими ... і чому бідні країни залишаються бідними» Ерік Райнерт вважає, що очікування грошей з-за кордону — абсолютно неправильна стратегія. Про це він заявив в інтерв’ю «Дню» — «Україна сьогодні — це Перу 1979-го» («День» від 12 жовтня 2016 р.). «Ми перебуваємо в періоді дуже великих ідеологічних змін. Очікування грошей з-за кордону — абсолютно неправильна стратегія. Країни вирішують свої проблеми в своєму власному виробничому секторі, не створюючи все більше і більше боргів (як це робиться в Україні. — Авт.). Я думаю, в Україні занадто мало уваги приділяється як виробництву в цілому, так і малим і середнім підприємствам. Я думаю, важливо не тільки слухати великі підприємства, а й маленькі, які несуть велике навантаження. Що ви повинні впровадити, так це Банк розвитку, як в Бразилії (був створений 1952 року з метою сприяння розвитку промисловості та інфраструктури. — Ред.). У Бразилії дуже ефективний Банк розвитку, який допомагає і дає кредити малим і середнім підприємствам», — пояснив Райнерт.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати