Будинок, де гроші більше не лежать
Тяжка доля банків у провінціїУсього лише 1,9 млн. гривень кредитів надали торік банки Рівненщини сільському господарству. Не набагато краща ситуація й з кредитуванням промисловості: всього 28,5 млн. гривень. Банкіри, яким би тільки й годуватись із наданих кредитів, нарікають: майже не залишилося структур, яким можна без остраху видавати гроші в борг. За станом на перше березня на Рівненщині обсяг прострочених і пролонгованих (продовжених) кредитів становив майже половину всього кредитного портфеля банків. Багато підприємств, які перебувають у критичному стані, свідомо залізають у борги, заздалегідь знаючи, що не зможуть їх повернути. У свою чергу, обговорюючи питання видачі кредитів, банки все з меншою охотою беруть як заставу нерухомість і навіть автотранспорт. Продати заставу стає все важче через тотальний дефіцит «живих» грошей у регіонах.
У результаті кредитний портфель банків «худне» на очах. Якщо наприкінці минулого року він становив 66,5 млн. гривень, то в березні нинішнього зменшився до 60,1 млн. гривень. Десь близько двадцяти банківських організацій з п'ятдесяти п'яти діючих взагалі припинили видавати кредити. Всі інші намагаються виділяти невеликі суми, переважно приватним фірмам, що займаються торгівлею.
Вимушене скорочення кредитування б'є й по банках. Їх прибутки на Рівненщині торік скоротились майже втричі й становили всього 3,9 млн. гривень. Катастрофічно зростає кількість банківських організацій. Якщо наприкінці минулого року їх налічувалось 18, то вже на початку березня — 28.
На думку рівненських банкірів, такі темпи погіршення ситуації вже найближчим часом можуть залишити від ефективно працюючої ще в 95-96 роках регіональної фінансової системи лише попелище...