Час для валютної гнучкості
Але не для випробування на міцністьЗ дня на день можна очікувати ухвалення Радою Нацбанку України рішення щодо зближення між офіційним та міжбанківським курсами гривні. Найвірогідніше, що внаслідок цього національна валюта стане вагомішою. Чи є для цього підстави? Саме про це розмірковує в своїй статті керівник групи радників голови НБУ Валерій ЛИТВИЦЬКИЙ.
У січні платіжний баланс України мав подвійний дефіцит: поточного і фінансового рахунків. Але, в останні два місяці кварталу і у квітні, чистий приток валюти за фінансовими операціями став домінуючим. Відтік валюти за поточними операціями вже на 0—400 мільйонів щомісяця поступався надходженням від прямих інвестицій та зовнішніх запозичень. Профіцит зведеного балансу у зазначений період був вищим за відповідний минулорічний. Однак січневе негативне сальдо зовнішньої торгівлі не було повністю відшкодовано у лютому—березні. Кумулятивний дефіцит за три місяці в сумі 0 мільйонів корелюється з відносною стабільністю обмінного курсу на міжбанку у січні—лютому і зародженням у березні—квітні тенденції до посилення гривні.
Технічний аналіз показує, що у березні уповільнилися процеси нарощування дефіциту торговельних операцій, та й поточних в цілому. Зменшився відтік короткострокового капіталу. У березні він майже співпав з відповідним показником 2007 року і в цілому за перший квартал був навіть на мільйонів меншим, ніж за цей період у 2007 році. Водночас у березні зріс профіцит балансу послуг. Цей показник ( млн.) був найвищим з початку року. Поліпшилося й активне сальдо балансу трансфертів. У березні воно було на рівні цьогорічного місячного максимуму, а першоквартальний кумулятивний показник перевищив на 18% дані 2007 року. Зріс також експорт з України відсотків за раніше здійсненими іноземними інвестиціями. Від’ємне сальдо стало у березні більшим, ніж рік тому в цьому місяці (за три місяці — на млн. більше).
До позитивних факторів слід віднести нарощування профіциту фінансового рахунку. В цілому за перший квартал цей показник був на ,5 мільярда вищим за минулорічний, а у березні дещо перевищив і лютневий показник (на 1,4%). Радує й притік прямих іноземних інвестицій. Зокрема, у березні він становив мільярд, що перевищує показник останнього кварталу минулого року в 1,6 разу. Першоквартальний показник 2007 року поступається цьогорічному в 1,4 разу. Однак турбує активний, як і раніше, вихід на ринки зовнішніх запозичень. За січень—березень перевищення над минулорічним рівнем становило 19,3%.
У березні відбулося незначне уповільнення експорту, але за перший квартал його динаміка перевищила минулорічну на 0,3% (28,9% проти 28,6%). Однак березневе уповільнення імпорту товарів і послуг майже не похитнуло переважаючі в порівнянні з минулим роком темпи зростання. У накопичувальному підсумку вони були в 1,4 разу вищими, ніж рік тому.
Узагальнення цих контраверсійних процесів дає підстави зробити такі висновки. Два місяці поспіль (лютий, березень) сальдо зведеного платіжного балансу залишалося активним. Привертає увагу і те, що на відміну від січня відтік короткострокового капіталу в березні був вже у 4 рази меншим і фактично співпав із таким же періодом 2007 року. З середини першого кварталу утворився і стійко утримується майже двомільярдний профіцит фінансового рахунку. Він вже «перекриває» дефіцит поточного рахунку.
В порівнянні з лютим—березнем 2007 року профіцит фінансового рахунку збільшився у 2,3 разу, а за перший квартал — у 1,7 разу. Це означає, що дефіцит поточного рахунку вже два місяці поспіль із надлишком компенсувався притоком капіталу за фінансовими операціями. Січневий подвійний дефіцит (поточного і фінансового рахунків) у наступні два місяці майже відшкодований.
У квітні чистий приток валюти став ще інтенсивнішим. Можна прогнозувати, що зведений платіжний баланс матиме за підсумками чотирьох місяців значний позитивний надлишок. Про це свідчить статистика щоденних валютних надходжень від експорту. В порівнянні з першим кварталом 2007 року вони зросли майже на третину. Хоча й попит на валюту для фінансування імпорту теж зріс, але відтік надходжень за цим каналом легко перекривається додатковими прямими іноземними інвестиціями та зовнішніми запозиченнями.
Березневий приток іноземних прямих інвестицій був у 1,5 разу вищим за відповідний період 2007 року. На цьому тлі відбулося відносне зменшення ролі запозичень. Рік тому вони були більшими, ніж позитивне сальдо фінансового рахунку на 2 мільйони, а наразі — лише на 0 мільйонів. Слід також звернути увагу на те, що після лютневого «стрибка» дефіцит поточного рахунку зріс у березні лише на 3 мільйони порівняно з лютим. Високою є і ймовірність того, що за підсумками квітня динаміка дефіциту торговельного балансу буде ще більш поміркованою. У зв’язку з цим практичні поради полягають головним чином у тому, що нині в країні склалися умови для більшої гнучкості руху курсу національної валюти. Оскільки приток і відтік іноземної валюти, за даними платіжного балансу, знаходяться на високому рівні рівноваги, то курс гривні може зазнавати тиску як на посилення, так і на послаблення. В цьому контексті прогноз Ради банку виглядає, по-перше, надмірно широким. По-друге, він дещо занижений, як за верхньою межею — 5,25 гривні, так і за нижньою — 4,95 гривні. Можливо, його буде змінено.