Перейти до основного вмісту

Чужі автоважковаговики в моді

Усе помітнішою стає тенденція «омолодження» вантажного парку України
20 вересня, 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Вітчизняний ринок вантажних автомобілів не змінює статусу презентаційного майданчика для іноземних виробників. Міжнародний автосалон вантажних і комерційних автомобілів TIR-2008 наочно показав, чому на «шматок святкового торта» в розвитку автопрому нам розраховувати вже не варто, однак підібрати крихітки автовантажного сегменту ми все ще встигаємо.

На вітчизняному ринку вантажного транспорту та спецтехніки, як і раніше, домінують російські виробники, оскільки пропонують вітчизняним споживачам найбільш доступні автомобілі. ГАЗ, МАЗ, ІЖ, КамАЗ і КрАЗ — лідери ринку «важкоатлетів» із загальною часткою порядку 75% продажу. Тримає свої позиції й вітчизняний ЗАЗ, однак конкурувати з іномарками стає все важче. До 15% ринку — така на сьогоднішній день доля запорізьких вантажівок. Китайський та індійський виробники, Renault, Volkswagen замикають перелік компаній, що зайняли на ринку частку до 8% в цілому.

Найбільш продаваними залишаються автомобілі за ціною $20 тисяч. На другому місці — розвізні автомобілі за $9 тисяч, а замикають першу трійку машини за ціною до $40 тисяч. При цьому все помітнішою стає тенденція «омолодження» вантажного парку України. Якщо 2005 року частка зареєстрованих у країні комерційних автомобілів, яким понад сім років, становила 85%, то до 2007 року вона знизилася до 70%. Сьогодні в Україні зареєстровано близько одного мільйона 400 тисяч одиниць вантажного транспорту. Однак переломити радикально тенденцію імпорту старого вантажного транспорту на даний момент не вдалося. На кожний проданий новий автомобіль доводиться півтори-дві старі вантажівки, що значно гальмує не лише розвиток вітчизняного автопрому, а й ставить під ризик невиконання взяті Україною перед Євросоюзом зобов’язання з впровадження високих екологічних стандартів у експлуатації транспорту, що у свою чергу може негативно відбитися на іміджі держави загалом.

Щоправда, можна зрозуміти й перевізників, які просто не мають у своєму розпорядженні достатньо коштів для придбання нового транспорту. Потенційний попит на нові машини виробництва країн Європи та США зростає з року в рік. Однак нові вантажівки дуже дорогі, на практиці в продажу лідирують автомобілі, що бували у використанні, а також вантажівки виробництва СНД.

При цьому нинішня низька купівельна спроможність потенційних покупців вантажних автомобілів відбивається не лише на якісному розвитку вітчизняного автомобільного ринку, а й на його кількісних показниках. Так, за даними АвтоПРОМ Консалтінг, за підсумками першого півріччя поточного року, авторинок, у тому числі й вантажний, у зв’язку з недоліком кредитних коштів у вітчизняній банківській системі «недоотримав» близько 20% прогнозованого продажу. Видається дивним оптимізм, з яким на автомобільне майбутнє України дивиться виконавча влада. Нагадаємо, уряд розробив для вітчизняного автопрому спеціальну державну Програму розвитку до 2015 року. Документ передбачає, що до цього періоду в Україні випускатимуть 54 тисячі вантажівок і 18 тисяч автобусів. Щоб домогтися таких показників, необхідно реформувати законодавство й надати цьому сегменту державну підтримку, вважають у Мінпромполітики.

Що стосується пільг, то офіційні представники КамАЗу підтвердили, що при наявності спрощеної системи розрахунку з державою гіпотетично могли б розгорнути повномасштабне виробництво автотехніки в нас. Щоправда, з боку влади таких пропозицій поки що не надходило.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати