Перейти до основного вмісту

Чи зуміє уряд нейтралізувати дію « негативного прогнозу»

04 серпня, 00:00

Початок виборчої кампанії у зв’язку з достроковими виборами в український парламент чи то закономірно, чи то випадково збігся з крапкою, поставленою міжнародним рейтинговим агентством Standard & Poor’s у дискусії щодо того, чи впливає політична нестабільність на економіку України. У четвер агентство підтвердило рейтинги України за борговими зобов’язаннями в іноземній та національній валюті на рівні «BB-/BB», повідомляється в його прес-релізі. Прогноз рейтингів — «негативний».

Згідно з прес-релізом, короткострокові рейтинги за зобов’язаннями в іноземній та національній валюті підтверджені на рівні «В», що відображає, зокрема, стурбованість податково-бюджетними проблемами в країні в зв’язку зі скороченням електорального циклу. «У той час як політичні ризики можуть знизитися в найближчій перспективі, скорочення електорального циклу продовжує негативно впливати на бюджетну дисципліну, процес приватизації і реалізацію виключно важливих структурних реформ, зокрема, що стосуються давно назрілого посилення контролю над банківською системою», — зазначив кредитний аналітик S&P Френк Гіл.

Враховуючи високу залежність України від цін на сировинні товари, агентство як і раніше висловлює стурбованість зростанням дефіциту торгового балансу без урахування торгівлі металами, наголосив Гіл. S&P вказує, що борг розширеного уряду України — 12% від ВВП у 2007 році — значно нижчий за середній для країн рейтингової категорії «ВВ» (40% ВВП), однак умовні зобов’язання значні і продовжують зростати, а їх рівень, як і раніше, непрозорий. Як вважає агентство, тривала політична криза припинила скільки-небудь значущий прогрес у сфері приватизації, що може призвести до істотного збільшення потреб в запозиченнях суспільного сектору в цьому році (за відсутності подальшого зростання кредиторської заборгованості). Крім того, більш активне використання фінансування за рахунок зростання кредиторської заборгованості розширеним урядом (і ширше — суспільним сектором) призведе до послаблення і без того слабких кредитної культури України та її інституційного середовища, підкреслюється в прес-релізі.

S&P зазначає, що агресивне нарощування зовнішнього боргу фінансовим сектором створило базу для швидкого зростання внутрішнього кредитування, велика частина якого прив’язана до іноземної валюти, що збільшує зобов’язання домогосподарств і компаній, схильних до валютного ризику. «До цього часу Національному банку України не вдалося сформулювати ефективну політику, що дозволяє протистояти швидкому зростанню кредитних ризиків приватного сектору. У разі несприятливих змін в умовах зовнішньої торгівлі індикатори зовнішньої ліквідності можуть істотно погіршитися», — припускає Гіл.

Згідно з прес-релізом, позитивний вплив на рівень рейтингів України як і раніше чинять відносно низький рівень боргу розширеного уряду країни, так само як і недавні позитивні тенденції в залученні прямих іноземних інвестицій. «Ці чинники підтримують довгострокові перспективи зростання, які залишаються одними з кращих в регіоні», — зазначає рейтингове агентство.

Водночас, початок виборчої компанії ознаменувався також продовженням падіння ділової активності. Другий тиждень йде падіння ПФТС-індексу, де перед цим був зафіксований істотний підйом. У четвер він знизився на 0,79%, або на 8,58 пункта, — до 1075,97 пункта. При цьому лідером падіння стали акції «Укртелекому», курс яких впав на 7,88% на новині про можливу втрату компанією монопольного становища як власника ліцензії на мобільний зв’язок третього покоління. Активність на ринку залишається невисокою: на загал у четвер було укладено 126 операцій з акціями на суму 13,4 мільйона гривень, що є вельми низьким показником для українського ринку.

Однак сьогодні все ще не ясно, хто з учасників дискусії навколо взаємодії пари політика-економіка осоромлений. Українська економіка, хоч багато в чому й не подобається зарубіжним дослідникам, проте все ж іде на підйом. Питання тепер у тому, чи врахують інвестори сигнал S&P, чи залишать його практично без уваги.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати