Де майну буде краще?
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070927/4163-5-2.jpg)
Фонд державного майна ініціює інвентаризацію майна профспілок, ФПУ, в свою чергу, називає такі ініціативи рейдерством.
Федерація профспілок України висловлює протест проти таких намірів Фонду держмайна відносно профспілкового майна і заявляє про рішучість захищати свої права аж до звернення в Європейський Суд з прав людини. Про такі наміри журналістам розповіли заступники голови ФПУ Сергій Костін та Сергій Українець. За їхніми словами, ситуація може мати непередбачувані наслідки. «Сьогодні можна сказати, що це руйнування соціально значущого оздоровчого комплексу, який створював профспілки впродовж десятиріч за свої засоби. На очах громадськості робиться спроба рейдерського захоплення профспілкового майна...», — звинувачує Фонд держмайна Костін.
Бажання зробити майно профспілок державним Костін та Українець називають незаконним і твердять, що, як господарі цього майна, будуть захищати його до останнього. «Реалізація будь-якого сценарію незаконного одержавлення профспілкового майна зустріне рішучу відсіч ФПУ при солідарній підтримці міжнародних профспілкових організацій, — заявляє Сергій Українець і додає: — Авторитетні фахівці в області міжнародного права переконують нас, що у ФПУ є стовідсотковий шанс отримати позитивне рішення в Європейському Суді з прав людини». Профспілківці в один голос заявляють, що вони праві хоча б лише тому, що це майно їхнє, і тому наперед упевнені в перемозі в можливих судових тяганинах.
Утім, суперечка йде не лише навколо власне подальшої долі профспілкового майна, а ще й навколо його функціональності. Зазначимо, що, наприклад, до ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (92% акцій якого належать ФПУ) входять 115 санаторіїв та інших закладів лікування й оздоровлення, 80 з яких спеціалізуються на наданні санітарно- курортних послуг. У минулому році їх відвідало близько 300 тисяч людей. Проте загальновідомо, що не кожному «представникові пролетаріату» подібне по-кишені. Тим більше, що найкращі санаторії по-тихеньку переорієнтовуються на VIP-клієнтів, будуючи нові номера виключно стандарту люкс.
Та Сергій Костін запевняє, що більшість путівок в профспілкові санаторії й так віддається за собівартістю. А в порівнянні з ринковими цінами приватних оздоровниць — ціни профспілкових у декілька разів нижчі. До того ж у випадку потрапляння санаторіїв у державну власність, за словами Костіна, і те, що маємо нині, можемо втратити... Сергій Костін та Сергій Українець запевняють, що при можливому одержавленні в кращому випадку більшість санаторіїв перетворять на інші заклади, у гіршому — зруйнують, побудувавши на їхньому місці щось інше. «А ті санаторії, що залишаться, будуть слугувати виняткового «своїм», — додає Сергій Українець. Тож подібна практика, на думку профспілківців, може бути фатальною для вітчизняної системи санаторіїв. «У свій час профспілки передали ряд санаторіїв у комунальну власність. Ні один із них не використовується за призначенням. Наприклад, санаторій «Горняк» у Ялті був переданий у комунальну власність в 2000 році: в якості оздоровниці сьогодні не використовується. Санаторій «Жовтень» у Євпаторії був переданий у комунальну власність в 1998 році: проданий комерційним структурам, в якості оздоровниці не використовується...», — наводить приклади заступник голови ФПУ Сергій Костін.
Разом з тим на сьогоднішній день профспілківці зберегли більше 80% соціальних об'єктів, вартість яких, за оцінкою Сергія Костіна, складає близько 1 мільярда 100 мільйонів гривень. Проте, наприклад, чистий прибуток «Укрпрофоздоровниці» за минулий рік склав всього на всього дев'ять мільйонів гривень. Чи не такі низькі офіційні показники є головною причиною бажання інвентаризації та можливого одержавлення? Заступники голови ФПУ погоджуються з тим, що одержавлення майна профспілок зможе значно поповнити перелік об'єктів до приватизації. Проте наголошують, що «величезну дірку з цьогорічним планом приватизації цим все одно не закрити»...