Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Десять пріоритетів

Чого очікує бізнес від 2020 року?
29 січня, 18:12
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Європейська Бізнес Асоціація виокремила десять пріоритетів, які допоможуть країні досягнути економічного зростання в 5—7%.

«Більшість пріоритетів бізнесу переплітаються з ключовими питаннями, які обговорювалися на форумі в Давосі — економіка, технології, промисловість та екологія. Проте лише спільно з базовими речами — справедливою судовою системою, дієвими правоохоронними органами і наявністю рівних правил гри — вони допоможуть забезпечити реальні зміни в країні. Тож дуже сподіваємось, що цього року влада візьме до уваги пропозиції спільноти і ми зможемо на повну використовувати потенціал, який має Україна. Щоб 2020-й насправді став роком розвитку і залучення інвестицій», — зазначила Анна ДЕРЕВ’ЯНКО, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації.

Так, перший пріоритет стосується протидії тіньовій економіці, яка, залежно від сектору, коливається від 25% до 60%, що створює нерівні правила гри на ринку і заважає прозорому бізнесу рухатися вперед. Ідеться про боротьбу з контрабандою та фальсифікатом, захист прав інтелектуальної власності тощо.

Другий — зниження податкового навантаження на фонд оплати праці й тиску на легальний бізнес. Так, досвід минулого року продемонстрував, що часом під гаслами модернізації податкової системи подеколи можуть пропонуватись не зовсім раціональні податкові новації та вибіркове додаткове оподаткування саме на сумлінних платників.

Третій — впровадження принципів circular economy. У даному контексті йдеться про стимулювання скорочення утворення та утилізації забруднюючих речовин підприємствами промисловості в межах виконання міжнародних зобов’язань України та європейський підхід у питанні сортування відходів (запровадження розширеної відповідальності виробника), адже зараз понад 93% відходів вивозиться на сміттєзвалища і лише 4,18% відсортовується.

Четвертий — продовження гармонізації законодавства України з нормами ЄС, щоб українська продукція відповідала європейським вимогам і бізнес не мав труднощів із постачання продукції із і до ЄС. Так, у зазначеному аспекті потребують удосконалення, наприклад, напрямки тваринництва (ухвалення проєкту закону про ветеринарну медицину, впровадження європейських стандартів контролю безпечності продукції, наприклад, на наявність небезпечного для людини захворювання на сальмонельоз у птиці), фармацевтична сфера, адаптація вимог маркування, до прикладу, на косметику тощо.

П’ятий — ухвалення сучасного трудового законодавства. Про ці зміни бізнес говорить уже кілька років. Тож врешті варто зробити крок назустріч європейським умовам трудового законодавства, відкрити ринок праці України для якісних міжнародних спеціалістів, змінити ще радянський Кодекс законів про працю в Україні, який є чинним сьогодні, сучасним документом.

Шостий — охорони здоров’я. Перш за все, забезпечення продовження медичної реформи, наявність прозорих критеріїв для подальшого розширення програми «Доступні ліки» та контроль якості ліків (щоб виключити будь-які дублювання, зокрема для імпорту ліків), подальше ефективне застосування Національного переліку основних лікарських засобів і розвитку оцінки медичних технологій. Крім того, окрему увагу все ж варто приділяти розвитку галузі клінічних досліджень і збільшенню кількості проектів, щоби розширити доступ важкохворих пацієнтів до інноваційного й безоплатного лікування, тощо.

Сьомий — сприяння розвитку міжнародної торгівлі. Йдеться про вирішення питання нестачі автодозволів на міжнародні вантажні перевезення, що наразі створює суттєві перешкоди вільній торгівлі, стоїть на заваді належному виконанню договірних зобов’язань українських підприємств перед європейськими клієнтами і загалом негативно впливає на бізнес-клімат в Україні. Крім того, запровадження промислового безвізу (підписання Угоди АСАА).

Восьмий — впровадження ринку землі шляхом ухвалення закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Дев’ятий — сприяння інноваціям, розвитку освіти і впровадженню нових технологій в бізнесі й у державному управлінні. Йдеться про діджиталізацію комунікації між бізнесом та державою, подальший розвиток cashless, побудову сучасної системи освіти — необхідні інвестиції в розвиток людського капіталу, сфери технологій, розбудову інноваційної економіки, що має стати підґрунтям для подальшого соціально-економічного зростання країни.

Десятий — стимулювання інвестиційної привабливості України загалом та регіонів зокрема. Минулий рік приніс важливі зрушення в напрямку делегування певних державних функцій та активів приватному сектору — як-то запуск «великої» приватизації та механізму концесії. Сподіваємося на продовження цієї тенденції й 2020 року. Це позитивні сигнали для інвесторів та нові можливості для залучення фінансування і зменшення корупційних проявів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати