Девіз дня: контролера кожному митнику
Прем'єр розуміє - потрібно проявити політичну волю, інакше змете
Українська податкова і українська митниця завжди змагалися за те, щоб вважатися постачальником коштів бюджету №1. Тепер ці служби злиті майже воєдино. І голові українських фіскалів легше мати гарний вигляд. А йому це ой як потрібно, оскільки охочих сісти на його місце зараз як мінімум удвічі більше, ніж раніше, коли у фіскалів у країні було два начальника. У будь-якому випадку йому дуже важливо вчасно і, головне, правильно доповідати керівництву. І голова ДФС Роман Насіров, який може хвалитися то однією, то іншої службою, в залежності від того, яка з них на даний момент виходить уперед, це цілком успішно робить.
Виступаючи днями на одному з телеканалів, він мав можливість погладити вздовж вовни податкову службу і доповів, що від початку року її планові показники з надходжень до бюджету перевиконані на 16 млрд гривень, в результаті чого в загальний фонд державного бюджету надійшло 157,5 млрд. Причому як красиво і, головне, скромно, без буд-якого піару, це було зроблено! Податківці тут начебто зовсім ні до чого. За словами головного фіскала країни, таке перевиконання свідчить, що економіка почала виходити з тіні, особливо з таких податків, як податок на додану вартість.
«Так, у першому півріччі минулого року середній збір ПДВ з вироблених товарів був на рівні восьми мільярдів гривень, - сказав він. - Починаючи з липня, збір цього податку в бюджет постійно збільшується. Це відбувається за рахунок детінізації економіки, руйнування податкових «ям» і майданчиків». У листопаді-жовтні збір ПДВ уже досяг цифри в 11 мільярдів гривень, а з грудня бюджет отримує щомісяця понад 12 мільярдів, доповідає Насіров, але чомусь замовчує, яка в цих сумах частка інфляції...
Зате він рапортує, що третина ПДВ була в тіні і залишалася в кишенях шахраїв, а зараз ці гроші йдуть у бюджет країни. Водночас голова ДФС повідомив, що кожного тижня його підлеглі зупиняють роботу двох конвертаційних центрів. «Це, на жаль, свідчить про те, що значна частина бізнесу продовжує користуватися цими центрами», - визнав Насіров. А щоб бізнес повністю вийшов з тіні, він пропонує вже цього року ввести нульову декларацію для всіх громадян, статки яких перевищують, наприклад, мільйон гривень.
За податкову, можна сказати, відзвітував успішно і навіть пропозицію зробив на перспективу. А з митницею, мабуть, складніше. Чи випадково голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, а раніше одеський губернатор Міхеїл Саакашвілі вимагали звільнити голову ДФС? Довелося прем'єр-міністру Володимиру Гройсману (швидше за все, за вказівкою Президента) проводити нараду-рознос у пункті пропуску «Краковець» (Львівська область). Там він пригрозив митникам, що найближчим часом створить міжвідомчий підрозділ з контролю за роботою митників. «У вас є три місяці, щоб навести лад на українській митниці. Якщо на це є політична воля - я підтримаю, якщо ні - пишіть вже сьогодні заяви, тому що вас змете», - запевнив прем'єр. За його словами, у відповідній службі «буде сотня людей, які будуть оснащені всіма технічними засобами, щоб показати, як треба працювати». «Я забезпечу їх якнайкраще», - додав прем’єр.
При цьому він поставив під сумнів чесність митників («чорні» і «сірі»" схеми на митниці - це мародерство і злочин) і вирішив перевірити тих, кому за державу має бути прикро, в ході виконання конкретного завдання. «Якщо будемо чесно робити свою роботу, то ми додатково отримаємо мінімум 50 мільярдів додаткових надходжень від митниці до бюджету», - поставив завдання Гройсман, виходячи, очевидно, з відомих йому розмірів діри в нашому головному кошторисі. «У той час, коли на Сході наші військові захищають країну, коли люди не мають грошей купити ліки – «чорні» і «сірі» схеми на митниці - це мародерство і злочин», - соромив Гройсман підлеглих Насірова.
Як би ви вчинили за таких обставин на місці голови ДФС? Правильно, взяли б ініціативу в свої руки. Ось і він, вторячи прем'єру і навіть розвиваючи його думку, тут же пообіцяв, що найближчим часом для боротьби з контрабандою буде створено 20 мобільних міжвідомчих груп, які «працюватимуть перш за все щодо західного кордону, а також у Чернігівській та Житомирській областях. Головне завдання зараз, за словами Насірова, - перекрити увесь західний кордон. А з вересня такі групи планується задіяти на південному кордоні, а потім на ділянці від Харкова до Житомира.
Природно, керівник фіскального відомства запевнив, що митна служба зможе виконати завдання, поставлені прем'єр-міністром. І навіть послався при цьому на наявні досягнення: мовляв, систематична боротьба з контрабандою почалася з 2014 року, і показники роботи митниці свідчать про позитивні результати - лише за чотири місяці цього року план надходжень перевиконано на п'ять мільярдів гривень. При цьому Насіров назвав головним завданням митниці ліквідацію «сірих схем» контрабанди. А що буде з «чорними», чомусь не розповів...
Член громадської ради Одеської митниці Галина Вдовіна, коментуючи цю ситуацію «Дню», зазначила: «Чи буде вирішено завдання забезпечити бюджету в короткий термін додатково 50 мільярдів гривень, залежить не від митників, а від політичної волі керівництва країни. Якщо вона буде, думаю, з цим упораються набагато швидше, ніж за три місяці. Якщо це буде ліквідація «сірих» потоків і відповідні кошти від неврахованих або незадекларованих товарів тощо потраплять до бюджету, це буде відмінно. Але є і другий варіант, ми його запам'ятали з часів Клименка та інших діячів. Тоді нам вводили таблиці (індикативних цін), і був тиск на тих, хто працює відповідно до ціни контракту - щоразу дораховували потрібну митникам суму. Чи не повернеться знову тиск на «білий» бізнес, від якого останнім часом ми вже почали відвикати? Який із цих варіантів буде обраний для того, щоб зібрати ці 50 мільярдів, мені важко передбачити».
Author
Віталій КняжанськийРубрика
Економіка