Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Економічне зростання триває

Поточна динаміка ВВП у серпні стала міцнішою
18 вересня, 00:00

Серпневі результати економіки продемонстрували, що, як і у липні, в базовому макроекономічному тандемі помічено асинхрон: інфляція знизилася до від’ємного значення (-0,1%), а зростання ВВП вийшло на позначку 7,1%. До того ж, вперше за 2008 рік динаміка підйому економіки перекрила закладений у бюджеті показник (6,8%), тому ймовірність утримання зростання ВВП на вже досягнутому рівні перевищує 50%. Неймовірним за такого розвитку подій виглядає повторення циклічного послаблення економіки, яке спостерігалося у 2002 році — 5,2% та у 2005 році — 2,7%.

Сьогодні економіка динамічніша, ніж у першій третині 2008 року. Якщо у січні — квітні темп зростання ВВП (6,2%) був на 1,7% меншим за відповідний періоді 2007 року, то у січні — серпні він поступався йому лише на 0,4%.

Допоможе серпневе прискорення й у зниженні інфляційного тиску. Дезінфляція цін виробників в останній місяць літа підтвердила, що послабилась загроза цінового перегріву не тільки у споживчому сегменті, але й у реальному секторові економіки.

Прискореному зростанню ВВП у серпні посприяла вибухова динаміка збільшення валової доданої вартості у сільському господарстві та торгівлі. Крім того, активності додала динаміка чистих податків, консолідованих у ВВП, яка після червнево-липневого уповільнення знову перетнула позначку 12%. «Додав тяги» ВВП і транспорт, де валова додана вартість за вісім місяців зросла на 8,3% проти 5,3% у аналогічний період 2007 року.

Стримувало ж темпи зростання ВВП поглиблення кризового стану у сфері будівництва та погіршення темпів розвитку переробної промисловості. Галузі прискорення (сільське господарство, торгівля, чисті податки на продукти) створюють більше 20% ВВП, а галузь обмеження (промисловість, будівництво) — більше 28%. Динаміка ж ВВП у галузях прискорення покращилася на 2—14%, а в галузях, що гальмували зростання, послабилася лише на 0,5%—1,1%. Тому у підсумку темп економічного підйому за вісім місяців посилився на 0,6% (з 6,5% до 7,1%).

Найімовірніше в наступні місяці нарощування позитивної динаміки сільського господарства і торгівлі «компенсує» уповільнення темпів підйому у промисловості. А збереження високих обертів у сфері транспорту «перекриє» подальший спад у будівництві. Сезонний сплеск активності у харчовій промисловості, енергетиці та машинобудуванні буде не менш відчутним, ніж нисхідний тренд у металургії та хімії. Сезонне нарощування обсягів державних капіталовкладень буде співставним із подальшим спадом зростання у житловому будівництві. Поліпшення ситуації у рослинництві позитивніше впливатиме на сільське господарство, аніж негативна дія існуючої у галузі тваринництва стагнації.

Посприяти економічному зростаню може Нацбанк політикою стабільних процентних ставок, стриманістю в інтервенціях на продаж валюти при перевищенні попиту на неї та активізацією рефінансування банків. Уряд, зі свого боку, теж може прикласти певні зусилля для економічного зростання. Зокрема, він може розблокувати частину коштів на казначейському рахунку та задіяти державні банки до операцій на ринку цінних паперів. Крім того, уряд може допомогти державними капіталовкладеннями, підтримкою аграрного експорту, реалізацією програми стимулювання у металургії та додатковим посиленням податкового адміністрування. Було б непогано, якби Президент та Верховна Рада, зі свого боку, подбали про стабілізацію політичної ситуації в країні, забезпечили своєчасне прийняття бюджету на 2009 рік та коректно переглянули бюджет на поточний рік

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати