Економічні бонуси від співпраці з Європою
Світовий банк надасть допомогу Україні в підготовці до підписання Угоди про поглиблену зону вільної торгівлі з ЄС.
Про це вчора повідомив директор Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови Мартін Райзер, презентуючи новий проект з надання Програмної технічної допомоги країні. У межах проекту передбачено залучення представників української переговорної групи зі створення поглибленої зони вільної торгівлі з ЄС (ЗВТ). Залучатимуть і урядовців, експертів з Європейської комісії та фахівців країн, які вже підписали аналогічну угоду. Всі вони запрошуються до спільних семінарів для того, щоб виробити перелік завдань та необхідних реформ для якнайшвидшого оформлення угоди. Експерти вважають, що це допоможе визначити головні проблеми для підписання угоди, однак, на їхню думку, ефективність та тривалість підготовки до підписання угоди повністю залежатиме від політичної стабільності в країні...
«Команда фахівців Світового банку, що працює в Україні, об’єднає знання та досвід із різних секторів, щоб допомогти зрозуміти наслідки торговельної інтеграції та гармонізації законодавства через увесь тематичний спектр», — говорить Райзер. В першу чергу, допомога стосуватиметься усунення технічних бар’єрів, приведення у відповідність з вимогами ЄС українських фітосанітарних стандартів, регулювання фінансового та банківського ринків та митних питань. Проте головне полягає в тому, що таку допомогу банк готовий надавати протягом всього періоду підготовки до підписання угоди!
Урядовці пояснюють співпрацю із Світовим банком, зокрема, необхідністю проаналізувати ситуацію неукраїнським експертним поглядом. За словами віце-прем’єр-міністра України Григорія Немирі, уряд розуміє, що «оскільки європейський політичний якір у найближчій та середньостроковій перспективі залишиться не таким сильним, який він був для наших країн-сусідів на Заході (європейський політичний якір у вигляді перспективи членства), тому потрібно його компенсувати посиленням економічного європейського якоря». Простіше кажучи, доки членство в ЄС нам не світить, то потрібно отримати хоча б економічні бонуси від співпраці з Європою.
Скільки часу потрібно для цього? В урядовців та експертів думки різні, хоча вплив політичної нестабільності на цей процес визнають всі. На думку Немирі, чим стабільніша ситуація в Україні, тим позитивніша динаміка переговорів. Але на їхню тривалість, мовляв, впливатимуть і вибори до Європейського парламенту, і формування нового складу Європейської комісії. Загалом же, переговорна практика ЄС по підписанню угод зі створення ЗВТ коливається між 2 та 5 роками. «Ми намагатимемося зробити так, щоб це було ближче до межі двох років, але зараз передчасно називати червону дату в календарі», — відповідає «Дню» Немиря.
Зі свого боку, директор економічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин вважає і такі прогнози дуже оптимістичними. Він впевнений, що Світовий банк забезпечить максимальну ефективність проекту зі свого боку. Питання у тому, чи скористається цим уряд, який сьогодні не завжди виконує вже надані рекомендації з проведення непопулярних економічних реформ...