Перейти до основного вмісту

Глушити вміємо. Вчимося торгувати

01 квітня, 00:00
Українські комплекси радіоелектронної боротьби мають успіх Записав Валентин БАДРАК (УНІАН)

У столиці Об'єднаних Арабських Еміратів Абу-Дабі закінчилася перша спеціалізована міжнародна виставка "Tridex-98", де 20 країн світу демонстрували системи зв'язку й електронної боротьби. Від України у виставці брали участь Державна компанія з експорту й імпорту продукції та послуг військового і спеціального характеру "Укрспецекспорт", Донецьке виробниче об'єднання "Топаз" і Запорізьке підприємство "Іскра". Враженнями від виставки поділився директор ВО "Топаз" Юрій Рябкін.

- Юрію Вікторовичу, чим є для національних підприємств подібні виставки?

- Донедавна традиційним ринком для підприємств ВПК України була Росія. Однак сьогодні й там, і в нас виникла одна схожа проблема - брак бюджетного фінансування. Минулого року Росія, наприклад, дуже погано розраховувалася за українську продукцію. Крім того, з відомих причин зменшилися наші можливості з виробництва конверсійної продукції. А тому постачання техніки за кордон є унікальною можливістю для розширення виробництва.

- І яка ж продукція привернула увагу потенційних замовників цього разу?

- Ми демонстрували два напрямки техніки, в яких Україна була провідним розробником і виробником ще з часів СРСР. Це засоби далекої радіотехнічної розвідки й радіоелектронної боротьби (РЕБ зв'язку) - техніка заглушення засобів зв'язку. І в першому, і в другому випадку були продемонстровані абсолютно нові розробки.

- Чи збереглися чільні позиції України?

- Безперечно, такої техніки, яку репрезентував "Топаз", не мав жоден учасник виставки "Tridex-98". У далекій радіотехнічній розвідці рівних українській техніці немає. Це можна стверджувати з абсолютно точно. І це, до речі, не було для нас несподіванкою. Подібна ситуація склалася й на торішній виставці "Idex-97", де альтернативи української продукції не знайшлося, і наша техніка параметрично вигравала у всіх.

Якщо говорити про недавню виставку, то слід згадати про цікавий контакт із офіційним представником Об'єднаних Арабських Еміратів - командувачем ВПС - начальником озброєння країни. Сьогодні відбувається передконтрактна робота.

- Українські розробки, представлені на виставці, здійснені лише власними силами?

- Виключно. Наприклад, на нашому підприємстві існує власне конструкторське бюро. І на виставці Україна демонструвала тільки нову й тільки створену вже в незалежній державі техніку.

Правда, у виробництві до сьогодні збереглася кооперація з Росіїю та Казахстаном. Але це, в принципі, є позитивним моментом. Зокрема, Алма-Ата спеціально для нашого підприємства нині розробляє новий передавач.

Або інший приклад - Росія постачає комплекс радіоелектронної боротьби в Алжир, а наше підприємство випускає пульт управління для забезпечення цього контракту.

- Як ви гадаєте, чи потрібні підприємствам широкі права виходу на зовнішній ринок? Наскільки, скажімо, залежить ваше підприємство від державної компанії "Укрспецекспорт"?

- Наше підприємство півроку боролося за такі права і врешті-решт їх отримало. Сьогодні "Топаз" - одне з 8 підприємств ВПК, які можуть діяти на зовнішньому ринку самостійно. Вважаю, що підприємства, аналогічні "Топазу", однозначно повинні мати право самостійно працювати на ринку озброєнь.

Принаймні тому, що той же "Укрспецекспорт" не несе жодної відповідальності за неукладені контракти. Крім того, деякими підприємствами просто взагалі ніхто не займається, оскільки тих, які пов'язані з військовою продукцією або продукцією подвійного призначення, в Україні близько 1500.

Важливим аспектом є також інформаційне забезпечення підприємств ВПК. Адже раніше їхньою діяльністю опікувалося Головне розвідуправління, а сьогодні такі підприємства не мають ніякого інформаційного підживлення і змушені самі знаходити спосіб отримання необхідної інформації.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати