Гроші йдуть на Захід
Україна намагається купити австрійський банк20 грудня закінчився термін подачі та розгляду заявок на придбання контрольного пакета акцій австрійського Bank Burgenland. Для України ця подія примітна тим, що одним із учасників тендеру є консорціум у складі ВАТ «Укрпідшипник» і Маріупольського меткомбінату ім. Ілліча.
Подаючи заявку на участь у конкурсі, українці розраховують залучити у вітчизняну економіку дешевий європейський фінансовий ресурс. Не секрет, що собівартість банківських кредитів у ЄС становить 3—4%, тоді як в Україні — 8— 10%. Відповідно, вітчизняні банки кредитують підприємства під 12— 18%, у той час як західні можуть дозволити собі «стримати апетит» до 5—9%. Такий стан речей призводить до того, що європейські банки поглинають українські (останній приклад — купівля «Райффайзеном» банку «Аваль»). Бажання грати самостійну роль на українському та європейському фінансових ринках стало ще однією спонукальною причиною для участі вітчизняних компаній у конкурсі з приватизації Bank Burgenland.
Спочатку бажання придбати ласий шматок австрійського фінансового пирога виявили 18 компаній. Однак у міру наближення Deadline кількість претендентів зменшилася. При цьому не обійшлося без несподіванок. Зокрема, виключений із числа учасників тендеру литовський «Bankas Shoras», афіліруваний із російською «Конверс- групп». Саме його багато експертів розглядали як головного претендента на перемогу в конкурсі. Нагадаємо, що литовці вже намагалися придбати Bank Burgenland влітку цього року, проте програли конкурс австрійському інвестору. Щоправда, австрійцям це не допомогло — уряд землі Бургенланд вважав запропоновані ними умови неприйнятними і оголосив літній тендер таким який не відбувся.
Про причини, через які «Bankas Shoras» було усунено від участі в конкурсі, офіційно не повідомляється. Проте з великою ймовірністю можна передбачити, що певну роль тут зіграла упередженість австрійської влади проти капіталів із пострадянського простору. Цю упередженість відчули на собі й представники українського консорціуму.
— У питаннях приватизації європейська практика має на увазі ретельну перевірку походження капіталів потенційних інвесторів, — говорить генеральний директор ВАТ «Укрпідшипник» Ігор Бондаренко. — І, треба сказати, австрійці з деяким побоюванням ставляться до великих грошей із колишніх республік СРСР. Проте ми були до цього готовими, оскільки давно працюємо з європейськими партнерами і знаємо, наскільки вони педантичні в подібних питаннях. Тому ми надали австрійським аудиторам вичерпну інформацію про наші компанії, про їхніх власників, про походження грошей. Можливо, навіть занадто вичерпну. І, судячи з усього, нам вдалося переконати владу землі Бургенланд у тому, що наші капітали — «чисті».
Іще однією несподіванкою приватизаційного конкурсу по Bank Burgenland стала відмова від участі в ньому консорціуму на чолі з «Райффайзен Банком». Причому австрійці «пішли, грюкнувши дверима» — їхній представник Юліуш Марголд заявив, що консорціум відмовляється від участі в тендері, оскільки умови продажу «нечесні». У чому це полягає — Марголд вважав за краще не уточнювати.
Ризикнемо передбачити, що консорціум змінив свої наміри через велику кількість соціальних програм, які фінансуються через Bank Burgenland. Однією з головних умов тендеру є продовження їхнього фінансування новим власником. Окрім того, основну частину активів банку становлять внески жителів землі Бургенланд, що також є фактором ризику — за певних обставин навколо Bank Burgenland може виникнути соціальна напруженість.
Проте українців умови тендеру, схоже, не бентежать. Принаймні, наразі. Щоправда, Ігор Бондаренко, говорячи про те, що жоден із напрямків роботи Bank Burgenland, у разі купівлі його консорціумом, згорненим не буде, все ж за потрібне вважав уточнити: остаточне рішення буде прийняте лише після того, як представники «Укрпідшипника» і ММК отримають доступ до всієї документації банку. За австрійськими законами перший етап приватизації нагадує купівлю кота в мішку — потенційні інвестори знайомляться лише з загальнодоступною інформацією про банк. І лише після того, як буде визначено три претенденти на купівлю контрольного пакета, їм нададуть можливість вивчити всі документи, що стосуються об’єкта приватизації. До речі, за даними заступника гендиректора «Укрпідшипника» Олександра Єгорова (поки, на жаль, офіційно не підтвердженими), український консорціум у «трійку лідерів» потрапляє.
— Оскільки наша інформація про Bank Burgenland є неповною, запропонована нами сума в 140 млн. євро буде змінена, — повідомив Ігор Бондаренко. — Залежно від того, що ми прочитаємо в документації, її може бути збільшено чи зменшено. Я не виключаю також і варіант, при якому ми взагалі відмовимося від придбання банку. Погодьтеся, чверть мільярда у європейській валюті (український консорціум має намір також збільшити статутний фонд Bank Burgenland на 100 млн.) — чималі гроші. Тому в таких операціях важлива кожна дрібниця.