«Iменем МВФ»...
Податкова політика уряду Яценюка залишається однією з «найболючіших» тем як для внутрішнього, так і зовнішнього інвестора
Міжнародний валютний фонд може призупинити програму фінансування України, якщо парламентський комітет з питань податкової та митної політики внесе до парламенту свій проект податкової реформи. Цю новину за два дні до україно-німецького бізнес-форуму у Берліні (стартує сьогодні. — Ред.) розтиражували десятки українських ЗМІ. З посиланням на заяву голови комітету з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної, медіа писали, що буцімто за підсумками зустрічі з постійним представником МВФ в Україні Жеромом Ваше, останній скептично поставився до проекту податкової реформи, розробленого депутатами.
«Він (Ваше. — Ред.) сказав, що на початку листопада приїжджають представники економічного блоку місії і вони готові з нами сісти за розрахунки, — наводить цитату Южаніної «Економічна Правда». — Ваше сказав, що якщо ми зареєструємо законопроект зараз, він зробить заяву про те, що місія МВФ не підтримує нашу реформу. Це матиме негативний результат для країн-донорів України, які прислухаються до їхньої думки».
Вона зазначила, що одне з основних питань з боку МВФ стосувалося компенсаторів. Як відомо, згідно з розрахунками Міністерства фінансів, напрацьована депутатами та експертами модель податкової реформи призведе до втрат бюджету у розмірі 207 млрд. гривень.
Щоправда Южаніна повідомила, що, попри такі «погрози», комітет все ж вирішив ризикнути і внесе свій варіант закону на розгляд парламенту вже цього понеділка. Але депутат натякнула: готові до компромісу... «Я думаю, це призведе до того, що ми сядемо з Наталією Яресько за стіл переговорів і будемо шукати компроміси. Про які компроміси мова? Наприклад, всі розуміють, що зниження податкового навантаження на фонд заробітної плати повинно відбутися саме зараз, з 1 січня 2016 року», — зазначила Южаніна. Також, якщо на скасування пільгового режиму оподаткування ПДВ для аграріїв і заміну цієї пільги дотаціями з бюджету буде потрібно більше часу, в тому числі для того, щоб подивитися чи залишилися які-небудь корупційні схеми з ПДВ, депутати готові обговорити це.
Все б то добре, але у всій цій ситуації до кінця не зрозуміло «чи був хлопчик» — справді голова представництва МВФ в Україні Жером Ваше так відверто продемонстрував «втручання Фонду» у політику українського уряду. А чи, можливо, народний депутат так проінтерпретувала слова представника МВФ для того, аби уряд мав можливість прийняти менш лояльні для українського бізнесу податкові норми? Власне, представництво МВФ ніяк не коментувало заяви Южаніної. «День» звернувся з запитом на електронну пошту Фонду, з проханням роз’яснити позицію, все ще чекаємо відповіді.
Тим часом Європейська Бізнес Асоціація закликає не робити добросовісний бізнес об’єктом масштабних щорічних податкових експериментів. Незважаючи на близькість нового бюджетного та податкового року, бізнес може лише здогадуватись про те, за якими податковими правилами доведеться працювати у новому році. З боку представників держави лунають обіцянки провести найближчим часом податкову реформу. Неодноразово було озвучено, що текстові версії зазначеної реформи вже готові, кажуть в ЄБА. Асоціація неодноразово зазначала, що стабільність та передбачуваність правил оподаткування є не менш значущими чинниками під час оцінки інвестиційного клімату, ніж ставки податків. Намагання вчергове змінити правила оподаткування всупереч принципу стабільності, закріпленому у Податковому кодексі України, викликає справедливе занепокоєння та роздратування добросовісного бізнесу, який в першу чергу відчуває на собі тягар таких хаотичних змін. Враховуючи досвід попередніх змін бізнес не має впевненості в тому, що нові норми Податкового кодексу будуть виписані доступно, зрозуміло і не потребуватимуть коригувань протягом року або роз’яснень з боку органів виконавчої влади.
Також у ЄБА викликає занепокоєння відсутність узгоджених між різними гілками влади, зокрема між парламентом та урядом, пропозицій щодо податкових змін. Заручником цього, фактично, стає бізнес.
«За результатами проведених зустрічей з авторами реформи Європейська Бізнес Асоціація вважає за необхідне наголосити на наступному: 1. Ми вітаємо плани щодо зниження навантаження на оплату праці, зокрема шляхом зниження ставок єдиного соціального внеску. Однак, ми застерігаємо від скасування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, адже це фактично призведе до збільшення податкового навантаження. Скасування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску обтяжить саме законослухняний бізнес, який вже зараз добросовісно виконує вимоги законодавства, відкрито виплачує винагороду своїм працівникам та сплачує податки. Будь-які намагання запровадити вибіркове обтяження саме добросовісних платників податків будуть рішуче заперечуватись Асоціацією. 2. Ми вважаємо, що будь-які податкові новації не мають істотно порушувати баланс між доходами бюджету та витратами, що фінансуються державою. Адже, як це не прикро, у разі недостатності коштів у державній скарбниці, саме добросовісний бізнес стає об’єктом додаткового необґрунтованого податкового тиску. 3. Якість адміністрування та добросовісне виконання податковими органами приписів законодавства мають значення не менше, а подекуди більше, ніж ставки податків. Асоціація з прикрістю констатує збільшення кількості скарг від наших компаній-членів на необґрунтовані та неправомірні дії податкових органів. Головне, чого очікує бізнес від прогресивної податкової реформи, — це забезпечення чесної роботи податкових органів, належного ставлення до добросовісних платників податків та протидії тим, хто ухиляється від сплати податків», — йдеться у заяві ЄБА, яка є у розпорядженні «Дня».