Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iндекс енергобезпеки України знижується...

Через високі ціни на газ цей показник дедалі більше стає синонімом незалежності та суверенітету
27 вересня, 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Учора в Києві у рамках восьмої міжнародної конференції «Енергія з біомаси» було засновано Українську біоенергетичну асоціацію. Чи потрібна вона країні? Чиї інтереси захищатиме? Відповіді на ці запитання можна було почути на конференції, де зібралися фахівці з 14 країн світу.

Як зазначив, випереджаючи роботу однієї з секцій конференції, президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук, «енергобезпека в нашій державі, завдяки високій ціні на газ, дедалі більше стає синонімом незалежності і суверенітету». Проте у нашій державі, каже Тодійчук, досі не введений показник, що існує в інших країнах, — індикатор економічної безпеки. «Це нонсенс, — каже експерт і наводить дані, отримані на основі методик інших країн, нашими фахівцями. У період з 1996 по 2011 рік показник енергобезпеки нашої держави не перевищував у середньому 65%. А торік він становив 55%.

І справді, Україна за сім місяців цього року імпортувала понад 18,7 мільярдів кубометрів російського газу і сплатила за це майже $8 мільярдів. Дороге задоволення! За такий же період минулого року майже такої ж суми вистачило для придбання 30,7 мільярда кубометрів (за прогнозами Світового банку ціна на газ і далі зростатиме). Очевидно, що миритися з такою ситуацією не можна. Країна хай і не одразу, не без падінь і ривків, але все ж таки пыдводиться з «енергетичних» колін. Нещодавно прозвучала заява голови ради директорів і мажоритарного акціонера агрохолдингу «Авангард» Олега Бахматюка. За його словами, аграрії мають намір у співпраці з польською нафтогазовою держкомпанією PGNIG-energy реалізувати проект експорту біогазу з відповідних установок, що використовують як сировину відходи виробництва.

«Ціна продажу біометану на експорт буде вищою, ніж ціна природного газу. Тому виробництво біогазу буде цілком рентабельним без когенерації в Україні», — пояснив Бахматюк, натякаючи на те, що в нашій країні біогаз виявився своєрідним ізгоєм — на нього не поширюється «зелений» тариф. Чи йде це на користь країні? За оцінкою екс-міністра економіки, співголови Українсько-польської торговельної палати Олександра Шлапака, лише за рахунок використання на біогазових установках відходів тваринницького виробництва Україна зможе щороку заощаджувати до 4 мільярдів кубометрів імпортного природного газу.

Тим часом порівняно недавно затверджена енергостратегія України свідчить, що біоенергетику, як і раніше, відкладають у далеку шухляду. Деякі експерти переконані, що її намагаються дискредитувати. До того ж з-за кордону. Адже посилення енергетичної незалежності означає зменшення прибутків російських нафтогазових і атомних монополістів. Директор Асоціації оновлюваної енергетики «Альтернатива» Віталій Ковач наголошує, що частка альтернативної енергетики в енергобалансі України ще не досягла навіть 1%, а її вже намагаються дискредитувати. А незалежний енергетичний експерт Валентин Землянський вважає, що «на сьогодні «Газпром» — це єдина компанія, яка не зацікавлена в розвитку альтернативної енергетики в Україні».

Утім, зупинити біоенергетику вже не просто. Держава більше не може закривати очі на проблеми з енергобезпекою. В українському парламенті вже пройшов перше читання законопроект, відповідно до якого виробництво електроенергії з біогазу також отримає «зелений» тариф. А у вівторок на конференції керівник проекту «Енергія біомаси» Держагентства з інвестицій та управління національними проектами Ростислав Марайкін розповідав про створення біоенергетичних об’єктів в Україні і про те, як Агентство на практиці допомагає інвесторам це робити. За словами керівника проекту, теплова енергія з біомаси значно дешевша, ніж енергія з природного газу. Порівняно із соломою газ програє в шість разів. Біопаливо в Україні може замістити 26 мільярдів кубометрів природного газу, або 40% всього сьогоднішнього споживання газу.

На початку року Агентство поставило собі за мету побудувати котельню на біомасі для надійного забезпечення населення Київської області теплом і електроенергією. За його словами, основні бар’єри для будівництва таких об’єктів — це умови збуту тепла й електроенергії і неузгоджена тарифна політика. Важливо також вирішити проблему постачання сировини і створити можливість для підключення до електро- і тепломереж.

Марайкін вважає, що успіх справи багато в чому визначається співпрацею інвестора і місцевої влади, які повинні думати про те, як зробити її (співпрацю) взаємовигідною. Аналіз потенціалу біомаси Київської області засвідчив, що в радіусі 50 кілометрів від станції можна отримувати щонайменше 20 тисяч тонн біомаси на рік, а в радіусі 100 кілометрів — 40 тисяч тонн. Оскільки цифри невеликі, то інвесторові буде рекомендовано створити систему власного забезпечення паливом. Аналіз засвідчив широкі можливості для вирощування енергетичних культур. Вільних земель для цього в Київській області не бракує. Інвестор зможе закласти власну енергетичну плантацію або ж спиратися в цьому на співпрацю з досвідченими партнерами.

Термін реалізації цього проекту становитиме 20 місяців (близько року піде лише на замовлення і постачання обладнання). Марайкін розуміє, що творці ТЕО дещо оптимістично поставилися до термінів реалізації такого важливого етапу, як отримання дозволів, ліцензій і «зеленого» тарифу. Але він все ж сподівається, що силами проекту «Енергія біомаси» і створеної в день відкриття конференції Української біоенергетичної асоціації відповідні процедури вдасться дещо спростити і зробити такими, як у провідних з використання альтернативних джерел енергії країн. Лідерами серед них, за даними Марайкіна, сьогодні є Латвія, яка майже чверть всієї первинної енергії отримує з біомаси, а у Швеції з неї генерують 64% тепловій енергії. «Наші показники поки що досить скромні, — зазначає Марайкін, — ми отримуємо з біомаси 0,7% первинної енергії і 3,6% теплової». Водночас це, як вважає фахівець, дає нам змогу сподіватися на інвесторів, перед якими в Україні відкриваються «цікаві можливості».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати