Iнформаційне суспільство і демократія
Учасники IТ-ринку відстоюють свободу волевиявлення на виборах
У ці доленосні для країни дні один із наймолодших, перспективних і політично незаангажованих ринків — IТ-ринок — чітко визначив свою громадянську позицію, виступивши із заявою на підтримку демократії в Україні. В документі, підписаному виробниками та постачальниками комп’ютерної техніки й інформаційних систем, розробниками програмного забезпечення, операторами зв’язку, Інтернет- провайдерами та іншими представниками інформаційно-телекомунікаційної галузі, говориться, що основною їхньою метою є побудова інформаційного суспільства. А інформаційне суспільство передусім — демократичне. Тому будь-який відхід від базових принципів демократії — це не тільки порушення Конституції України, а й неминуче повернення в недалеке минуле, в якому не було місця демократичним свободам. «Ми представляємо галузь, яка є майбутнім країни, але тільки за умови збереження і розвитку демократії», — говориться в заяві. Підписанти, серед яких Інтернет-асоціація України, асоціації «Інформаційні технології України» й «Україна — розвиток через Інтернет», Український софтверний консорціум та інші, висловили впевненість у силі громадянського суспільства, що народжується в Україні, й визначили своє кредо на президентських виборах: «Ми за вільне волевиявлення народу, за єдину і демократичну Україну».
Представники понад 100 компаній, що представляють весь спектр українського IТ- ринку, на минулому тижні взяли участь у «хай тек-марші на підтримку демократії» у Києві. Організовані колони пройшли від станції метро «Арсенальна» до серця «помаранчевої революції» — Майдану Незалежності. «Останні події в нашій країні довели, що ми відстояли своє право жити в демократичному суспільстві», — сказав, звертаючись до присутніх на площі, президент Фонду «Інформаційне суспільство України» Андрій Колодюк. На прикладі комп’ютерної системи ЦВК всі побачили, наскільки відповідальна сьогодні роль інформаційних технологій. Тому, відмітив Колодюк, треба, щоб цей інструмент працював не на фальсифікацію, а на український народ: на освіту, медицину, поліпшення державного управління і розвиток демократії. Спроба відібрати у людей правду не вдалася, вважає Колодюк. Люди, що працюють у галузі інформаційних і телекомунікаційних технологій, щодня своєю працею доводять, що можливість отримувати правдиву інформацію — це найцінніше право кожної людини. Жителі наметового містечка отримали не тільки моральну підтримку від IТ-компаній: їм було передано кілька сотень стільникових карток для мобільних телефонів, гроші та продукти, адже збір коштів на допомогу учасникам акції ще триває.
«День» попросив Андрія КОЛОДЮКА прокоментувати останні події у Верховній Раді та оцінити досягнуті домовленості.
— Чи можна сказати, що «помаранчева революція» наблизила Україну до створення інформаційного суспільства?
— Відносно активізації громадянського суспільства як основи для розвитку інформаційного суспільства — однозначно так. Однак питання про розвиток інформаційного суспільства як пріоритет державної політики не ставилося навіть на декларативному рівні жодним із учасників політичних баталій. На жаль, «помаранчева революція» не сприяла розумінню політичними елітами того, що Україна, в світлі останніх подій, продемонструвавши громадянське суспільство, що відбулося, незмінно встане перед питанням вже не актуальності розвитку інформаційного суспільства, а конкретних кроків з його реалізації. А розуміння того, що інформаційне суспільство — це й ідеологія, і модель розвитку сучасної держави, у політичної еліти ще немає. Коли говориться про створення п’яти мільйонів робочих місць, то необхідно усвідомлювати, що одна справа — забезпечити ці робочі місця в інтелектуальній сфері, а інша справа — їх просто задекларувати. Сьогодні Україні, напевно, не стільки необхідні п’ять мільйонів нових шахтарів, скільки, переконаний, п’ять мільйонів нових програмістів, «інноваторів», наукових співробітників, викладачів — людей, що створюють інтелектуальний капітал. Для того, щоб створити такі робочі місця для людей розумової праці, необхідна Стратегія розвитку інформаційного суспільства. Такі стратегії існують і реалізовуються в розвинених країнах світу.
— Як учасники IТ-сектора оцінюють події минулого тижня у Верховній Раді та досягнутий між Президентом, опозицією і народними депутатами компроміс?
— Як і в інших сегментах нашого суспільства, в секторі високих технологій є свої радикали, ліберали і консерватори. Незважаючи на це, мітинг 6 грудня продемонстрував, що ціла галузь може об’єднатися в ім’я захисту народу і демократії. Тому той політичний компроміс, якого було досягнуто, на нашу думку, своєчасний. Яким буде результат цього консенсусу, покаже час. Якщо ж говорити про політичну ситуацію загалом, то даний сектор оцінює її і з погляду того, чи буде питання розвитку інформаційного суспільства в нашій країні визначено як пріоритетне, чи піде новообрана влада на відкритий і конструктивний діалог із бізнесом. На мою думку, суспільний сектор і бізнес вже готові до реалізації Стратегії розвитку інформаційного суспільства, — тепер слово за владою.
— Чи можуть інформаційні технології стати одним із чинників, які забезпечують чесне голосування 26 грудня?
— На прикладі перших двох турів президентських виборів ми пересвідчилися, що інформаційні технології можуть істотно вплинути на результат виборів. Хотілося б підкреслити, що технології є всього лише інструментом. А те, як вони використовуються, залежить від того, в чиїх руках вони знаходяться. Цей інструмент може використовуватися як для розділення країни та технологічної фальсифікації результатів виборів, так і для економічного зростання всієї України, а також для швидкої передачі чесної та об’єктивної інформації. Сьогодні ІТ-ринок вважає актуальним питання про існування суспільного контролю над легітимністю використання інформаційних технологій, особливо тих, які використовують органи державної влади.