Перейти до основного вмісту

Iнвестиційний клімат України: стабільно несприятливий

Прогрес є, але бізнес вимагає більшого, констатують у IFC...
24 жовтня, 00:00

Днями, член групи Світового банку — Міжнародна фінансова корпорація (IFC) презентувала в Києві результати дослідження «Інвестиційний клімат в Україні: яким його бачить бізнес». Дослідження проводилося в грудні 2008 — березні 2009 року й охопило близько двох тисяч господарських суб’єктів по всій Україні.

Звіт засвідчив певний прогрес з 2006 року, коли проводилося попереднє дослідження, констатують у IFC. Однак додають, що темпи реформи залишаються неприпустимо повільними. Адже результати, яких досягла наша країна за майже три роки, не виправдали очікувань інвесторів. Так, згідно дослідження, один із позитивів — зменшення часу для отримання всіх необхідних для роботи дозволів. Якщо 2006 року підприємці на це витрачали 60 днів, то сьогодні — 54... Також скоротилися масштаби перевірок. 2008 року було перевірено 75% усіх підприємств, тоді як 2006 року — 95%.

Утім, такі темпи бізнес не влаштовують. Із року в рік підприємці визнають ті самі регуляторні процедури найбільшими перешкодами для розвитку. Це, зокрема, адміністрування податків, видача дозволів, перевірки та система технічного регулювання. «Хоча ми бачимо певні позитивні зміни, Україна потребує пришвидшення темпів реформ, щоб поліпшити свою конкурентоспроможність та інвестиційну привабливість», — стверджує в.о. президента Спілки підприємців малих, середніх та приватизованих підприємств України В’ячеслав Биковець.

З українськими підприємцями згодні й у IFC. За висновками її дослідження, державне регулювання бізнесу в Україні залишається надмірним, хоча його реформа й триває роками. Тим часом, лише на три процедури: перевірки, дозволи та технічне регулювання (сертифікати та стандарти) український бізнес у 2008 році витратив близько 8,2 млд. гривень. Цієї суми було б достатньо, аби оплатити роботу 275-ти тисяч працівників протягом року, підрахували в IFC. Натомість, як зазначає голова представництва IFC в Україні Олена Волошина, дана сума йде на додаткові затрати й негативно впливає на конкурентоспроможність підприємств.

Україна в рейтингу сприятливості умов для підприємницької діяльності, складеному Світовим банком і IFC, займає 142-ге місце зі 183-х можливих. Така статистика — яскравий показник того, як інвестори оцінюють Україну, вважає керівник проекту IFC «Інвестиційний клімат в Україні» Санжар Ібрагімов. «І таким стан речей, до речі, був і до кризи, що говорить про необхідність проведення реформ, аби стати врешті-решт інвестиційно-привабливішими, — додає він. — Тут усе в руках влади. Є речі, котрі вона може зробити вже завтра. Є проекти законів, які чекають своєї долі».

Проте, поки процес протилежний. «Яскравий приклад — законопроект № 4581, який був прийнятий Верховною Радою як закон 25 червня. Він передбачав кардинальні зміни в інвестиційному кліматі, що могли б значно покращити ситуацію. Закон прийняли, очікували лише підпису... Але з незрозумілих причин 9 жовтня Рада взяла й скасувала цей закон. Хоча регламентом таке скасування не передбачене», — обурюється керівник проекту IFC.

«В Україні є позитивні зміни. Але могло бути значно краще, — вважає Ібрагімов. — Якщо не буде регуляторних реформ, інвестиційна привабливість України погіршиться». Тим часом, як нагадує експерт, необхідно пам’ятати, що в нинішніх умовах у світі за інвестиції триває дуже жорстка боротьба. Адже ресурси скоротилися. І щоб поборотися за них, необхідно демонструвати відповідні конкурентні переваги...

Об’єктивно в Україні їх багато, констатує Санжар Ібрагімов. Це географічне положення, трудові ресурси тощо. «Але бездіяльність влади нівелює ці переваги: Україна програє й програватиме боротьбу за інвестиції за нинішніх умов», — говорить він.

Окремо Ібрагімова турбує доля малого та середнього бізнесу. За його словами, необхідно йти назустріч не лише великому інвестору, а й малому та середньому... «Проте їхнім проблемам завжди приділяли мало уваги, — стверджує він. — Лунає багато декларацій, але всі дії демонструють, у кращому випадку, тільки нейтралітет. Ми ж вважаємо, що сектор малого та середнього бізнесу має стати об’єктом посиленої уваги з боку влади, з метою поліпшення його інвестиційної привабливості. Адже саме він має бути «хребтом», котрий не лише сплачує податки, а й забезпечує такі необхідні для країни робочі місця».

У Світовому банку закликають українських чиновників прислухатися до висновків дослідження. «Ці результати є дуже цінними, адже подають інформацію безпосередньо від бізнесу, що працює в Україні», — говорить директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Мартін Райзер. За його словами, результати демонструють, що підприємцям тут не надто комфортно. Тож Україні буде дуже важко залучити інвестиції, яких вона потребує, без активізації сприяння підприємницькій діяльності.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати