Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кабмін хоче зобов’язати українців показувати доходи

Профспілки це не підтримують. Чому?
18 березня, 10:49
МІНФІН ПРОСИТЬ УСІХ УКРАЇНЦІВ ЗАДЕКЛАРУВАТИ МАЙНО І ДОХОДИ. ЦЕ РОБИТЬСЯ З МЕТОЮ «ПОДАЛЬШОГО КОНТРОЛЮ ЗА ВИТРАТАМИ І ДОХОДАМИ ГРОМАДЯН», ЯК ЗАЗНАЧЕНО В ПОСТАНОВІ КАБМІНУ ВІД 11 БЕРЕЗНЯ 2015 РОКУ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Кабінет Міністрів хоче змусити  українців декларувати свої доходи.  Про це йдеться в постанові Кабміну від 11 березня №99 «Про затвердження плану заходів на 2015 рік щодо протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню поширення зброї масового ураження».

Ідею введення одноразового декларування до липня 2015 року  повинні вивчити і дати свої висновки відразу декілька відомств: Міністерство фінансів, Державна  фіскальна служба і Міністерство юстиції. Також міністерствам доручено до жовтня провести національну оцінку ризиків. Навіщо це робиться? «Для подальшого контролю за витратами та доходами громадян із застосуванням непрямих методів», — йдеться в документі.  Крім того, протягом поточного року відповідальні відомства аналізуватимуть зовнішньоекономічні операції, які проводяться через офшорні зони, а також проводити перевірки цільового й ефективного використання компаніями коштів, залучених під державні гарантії.

Нагадаємо, що ідея перевірки доходів населення не нова. Зовсім недавно Кабмін заявив про плани  ввести разову («нульову») декларацію доходів, майна та фінансового стану, отриманих, у тому числі, з порушенням законодавства про оподаткування доходів і валютного регулювання. Надалі такі декларації використовуватимуться для порівняння наявних доходів і витрат. При цьому декларування є виключно добровільним, а громадяни, що не подали декларації, автоматично вважатимуться власниками активів у розмірі 200 тисяч гривень. Якщо розмір активів, у першу чергу банківського вкладу або готівки, перевищує 200 тисяч гривень, він підлягає декларуванню і оподаткуванню за ставкою 3% від задекларованої суми. Очікується,  що запуск податкової реформи стартує відразу ж після внесення змін до Держбюджету-2015.

Чи потрібне декларування доходів для всіх громадян? І чи справді це допоможе побороти «тінь»? Про це «День» запитав  голову Конфедерації вільних профспілок Михайла ВОЛИНЦЯ:

— З одного боку — це хороша ідея. Вона привчить населення до європейського порядку ведення своїх фінансів. Але, з іншого —  навряд чи вона у нас зараз спрацює. Адже, по-перше, в Україні нічого не робиться для того, щоб соціально захистити працівника. Наприклад, якщо  людина має  земельний пай, то вона  не може вважатися безробітною і відповідно отримувати компенсацію по безробіттю. По-друге, яке може бути декларування, якщо  корупція залишилася не зрушеною? Кого ми хочемо обдурити? По-третє, заробітні борги зростають. Що в цих умовах декларувати? Відсутність професіоналізму влади та гарантії соціальних стандартів?

Уряд трохи не тим займається. Такі кроки можуть лише нашкодити: скоріше за все, дрібний і середній бізнес не прийме цього нововведення. Профспілки теж його не підтримуватимуть, тому що влада сьогодні порушує  всі принципи соціального діалогу. Як результат — нововведення матиме декларативний характер. І лише підсилить і без того великий показник недовіри до влади. За оцінками соціологів, недовіра до влади та її дій уже коливається в межах 30%. А в КМУ цього не розуміють і всіляко намагаються показати зарубіжним представникам  активність  щодо реформ. Сама пані Наталія Яресько — це «кабінетний міністр», яка не знає реальної ситуації в державі. Вона не розуміє, що перевіряти треба лише тоді, коли реально почнуть боротися з корупцією у держапараті, припинять виплачувати зарплати в конвертах та підвищать соціальні стандарти. Інакше податкова реформа ще більше злякає людей і стане джерелом чергових потрясінь для нашого суспільства на декілька років вперед.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати