Хто націлився на Nabucco?
Експерт вважає, що вибір Угорщини на користь «Південного потоку» не виглядає остаточнимЧи правда, що угорська нафтогазова компанія MOL не братиме участі в проекті газопроводу Nabucco? Як повідомило агентство Bloomberg, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, виступаючи в понеділок у Європейському політичному центрі в Брюсселі, заявив: «Я не експерт у деталях, але те, що я бачу, полягає в тому, що MOL виходить з проекту Nabucco».
Проте в повідомленні компанії це не підтверджується, але й не заперечується. MOL зазначає, що «є багато невизначеностей довкола проекту Nabucco, які складно ігнорувати». За даними компанії, вартість газопроводу, який має постачати паливо до Європи з Каспійського регіону в обхід Росії, постійно зростає.
У своїй сенсаційній заяві Орбан також зауважив, що Росія проявляє дедалі більшу активність у реалізації проекту «Південний потік», що також має пройти через Угорщину. І для Угорщини «існують прості економічні причини» на користь участі в російському проекті, говорить прем’єр-міністр. Nabucco — «важливе питання, оскільки пов’язане з енергетичною незалежністю країни», підкреслив Орбан, зазначивши, що має на меті протягом трьох років створити ситуацію, коли Угорщина не залежатиме від одного постачальника енергоресурсів. Для цього Угорщині необхідно збудувати газопроводи із сусідніх країн, зокрема Словаччини, Хорватії та Італії, зауважив прем’єр.
Нагадаємо, що саме Nabucco задумано для зменшення залежності від російського газу. До акціонерів проекту належать німецька компанія RWE AG (її голова Юрген Гроссманн нещодавно говорив, що RWE може відмовитися від планів участі в Nabucco), австрійська OMV, Bulgargaz, румунський Transgaz, турецька Botas. Як передбачається, газопровід має транспортувати 31 мільярд кубометрів природного газу на рік із країн Близького Сходу. Проте поки немає остаточного рішення як щодо його фінансування й маршруту прокладання, так і щодо джерел постачань, необхідних для заповнення трубопроводу. Іран не зможе стати постачальником через запровадження економічних санкцій. Щоб постачати газ із Туркменії, треба прокласти трубопровід по дну Каспію, а для цього необхідне узгодження з сусідами — Росією, Казахстаном та Іраном. Залишається Азербайджан, де 2017 року мають запустити другу стадію родовища Шах-Деніз, звідки передбачається отримувати 16 мільярдів кубометрів газу на рік. Але Баку поки не прийняло рішення, який маршрут транспортування газу з цього родовища для нього кращий.
Щоправда, офіційний представник Nabucco Крістіан Долезал сказав New York Times, що в нього немає якихось відомостей про вихід угорської компанії або її дочки FGSZ із проекту, в якому вона є акціонером. «Наскільки я знаю, — зазначив він, — становище MOL Group у проекті та її зобов’язання залишаються без змін».
Що ж відбувається з MOL насправді? Ключ до цього питання, мабуть, слід шукати у візиті до Угорщини цього місяця глави «Газпрому» Олексія Міллера. Він провів з Орбаном зустріч, на якій розглядалася ситуація з проектом «Південний потік». У результаті, за повідомленням прес-служби «Газпрому», Міллер і Орбан підкреслили високу актуальність і значущість його реалізації й зазначили, що цей газопровід відповідає стратегічним інтересам обох країн і європейського регіону в цілому.
У результаті Орбан сьогодні виглядає не дуже лояльним до європейського співтовариства й ще менш лояльним до сусідньої України, оскільки, як пише багато видань, Угорщина виходить з Nabucco на користь «Південного потоку».
Тим часом представник Єврокомісії Марлен Холзнер, коментуючи рішення угорської компанії MOL відмовитися від участі в будівництві газопроводу Nabucco, як повідомляє Укрінформ, сказала: «Протягом наступних кількох місяців Азербайджан прийме рішення, яким європейським газопроводом постачати газ. І Nabucco є одним із них. Наразі переговори тривають. Постачальник газу — Азербайджан — та інші учасники Nabucco зроблять висновки, цікавий цей проект чи ні».
КОМЕНТАР
В’ячеслав КНЯЖНИЦЬКИЙ, експерт з енергетики, екс-посол МЗС України з особливих доручень:
— У принципі, тих фінансових умов Nabucco, про які ми чули рік тому, вже практично немає. Зараз йдеться про так званий короткий Nabucco Vest. Розуміння того, що там сталося, пов’язане з тим, що Туреччина й Азербайджан домовилися щодо своєї труби, яка пройде тим самим маршрутом, що планувався для Nabucco, тільки в цьому проекті будуть зовсім інші учасники. Вони хочуть прискорити цей проект. Отже, будь-які входження або виходи зараз можуть адекватно відобразити ситуацію, що виникне після затвердження остаточного проекту. Крім того, не можна не зважати на те, що в Угорщини зараз дуже тяжке фінансове становище, й вони, можливо, хочуть якимось чином оптимізувати свої витрати. Проте якщо буде прокладена вітка газопроводу до Баумгартена в Австрії, то Угорщина, звісно, отримає свій газ. Щодо російського тиску, то я не думаю, що зараз Росія, а тим паче Міллер (я не оцінюю його кваліфікацію дуже високо), здатні десь чинити якийсь тиск. У них, на мій погляд, зараз просто немає альтернативи. «Південний потік», я в цьому твердо переконаний, побудований не буде. А які події розгортаються на Східному Середземномор’ї? На Левантійському узбережжі вже збивається ще один консорціум, який добуватиме там природний газ і постачатиме його до Європи. Регіональна карта джерел газу, що зараз розігрується, ще повністю не склалася для того, щоб оцінити її формат. Але, безумовно, значення «Газпрому» різко падає. Лише вчора Туркменистан заявив, що він уже готовий дати 10 мільярдів кубометрів газу для Європи. Все це дуже потужні сигнали, які не можна ігнорувати. Отже, Угорщина без газу не залишиться. Й якщо Nabucco навіть буде побудовано без цієї країни, це не означає, що вона не отримає газу з цієї труби. А якщо буде представлено новий, переглянутий план Nabucco, то, я думаю, угорська МOL все одно там буде.