Хто стане «зв’язковим» для фіскалів
Експерт: «Після призначення Романа Насірова — основне питання, хто сяде в крісло голови парламентського комітету з податкової та митної політики»Кабмін призначив головою Державної фіскальної служби (ДФС) Романа Насірова, який очолює парламентський комітет з питань податкової і митної політики. Згідно з рішенням уряду, його заступниками стали Костянтин Лікарчук та Сергій Білан. Насірова називають креатурою Президента і людиною, близькою до екс-голови ДФС Ігоря Білоуса (з останнім він разом працював в інцест-компанії «Ренесанс капітал»).
Тож епопею з виборами нового очільника фіскалів завершено. Нагадаємо, що на старті кадрового конкурсу Міністерство фінансів України отримало заявки від 67 кандидатів, до півфіналу потрапило 12, а у фінал двоє — Роман Насіров та директор з фінансової звітності та управлінських систем компанії «Арселор Міттал» Андрій Коломієць. Цікаво, що вибори були не простими, і головного податківця країни мали б назвати раніше, але потім затвердження кандидатури перенесли на 30 квітня. Чому змістили терміни — так і не пояснили.
Тож чого чекати від нового керманича фіскалів та митарів? У своїй презентації перед конкурсною комісією Насіров наголосив, що його основним завданнями на посаді глави ДФС буде поліпшення адміністрування податків через спрощення податкової звітності та розвиток електронних сервісів. Він також допускав наявність трьох-чотирьох заступників, які куруватимуть профільні департаменти.
Податкову міліцію Насіров обіцяв перетворити у відділ фінансових розслідувань при ДФС і провести ревізію її завдань та функцій. Крім того, він виступав за реорганізацію офісу великих платників податків і побудову його роботи за галузевим принципом. Серед обіцянок нового очільника ДФС — наповнення бюджету і боротьба з корупцією. Зокрема, на пропускних пунктах митниці він пропонував проводити постійні ротації, а мотивувати працівників — підвищенням зарплати.
Тож тепер слово за парламентом — він має якнайшвидше звільнити Насірова і обрати замість нього нового керівника профільного комітету. Зробити це Рада може не раніше наступного вівторка. Але якщо зі звільненням проблем не буде, то гарячі дискусії намічаються довкола того, хто прийде на зміну в профільний комітет. Ця посада за квотним принципом належить «Блоку Петра Порошенка», а претендентів багато. Як повідомили «Дню» джерела в «БПП», фінальне рішення по кандидатурі прийматимуть у наступний понеділок-вівторок. Інтерес до крісла голови парламентського комітету з податкових та митних питань обумовлений тим, що саме він буде фактично «зв’язковим» для новопризначеного керівника ДФС, бо забезпечуватиме законодавчу життєздатність служби, якій потрібно якнайшвидше провести через Раду оновлену податкову реформу. Тож про результати конкурсу на головного фіскала України і про те, хто стане новим головою парламентського комітету з податкової і митної політики, «День» запитав кандидата економічних наук, головного експерта групи «Податкова реформа» РПР Іллю НЕСХОДОВСЬКОГО.
— Організація конкурсу негативна: переносили і змінювали терміни. Позитив — відкритість цього процесу і можливість почути бачення кандидатів щодо реформування ДФС. Чому прийняли саме таке рішення щодо голови ДФС? Важко сказати, бо не було чітких критеріїв (за винятком тих, які подано на сайті Міністерства фінансів — стаж, досвід роботи) і балів, які виставляли кожному з кандидатів. Щодо подальшої долі ДФС, то я позитивно оцінюю Насірова як досить підготовленого фахівця, але — це не та людина, яка робитиме реформи. Швидше, як було, так і залишиться... Після призначення голови ДФС наступне важливе питання — хто сяде в крісло парламентського комітету з податкової та митної політики. Враховуючи, що голову комітету вибирають серед його членів, то є три кандидатур: Ніна Южаніна, Оксана Продан (обидві «БПП») і Андрій Журжій («Самопоміч»). Журжій — перший заступник голови комітету, він показав, що вміє працювати, пише законопроекти. Але навряд чи його оберуть. На мій погляд, враховуючи політичні нюанси, призначать Южаніну. Ця посада така важлива, бо попереду податкова реформа.