Перейти до основного вмісту

Кому хто і що пообіцяв?

Депутати Івано-Франківської обласної ради проголосували Угоду з Chevron у редакції фактично ідентичній тій, яку за місяць до цього «завалили»
24 вересня, 12:32
«МІНІСТР ДАВ ГАРАНТІЮ, ЩО Є ВЖЕ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО НАДАННЯ ОБЛАСТІ 10% ВІД УКРАЇНСЬКОЇ ЧАСТКИ У ВИДОБУТКУ, ЯКИЙ БУДЕ ЗДІЙСНЮВАТИСЯ НА ТЕРИТОРІЇ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, — РОЗПОВІВ ДЕПУТАТ. — ВІН ЗАПЕВНИВ ПІД ЧАС СЕСІЇ, ЩО ВЖЕ ЗАРЕЄСТРОВАНО ЗАКОНОПРОЕКТ, ЯКИЙ ДО ЦІЄЇ П’ЯТНИЦІ БУДЕ ПРОГОЛОСОВАНО У ВРУ. ПАРЛАМЕНТСЬКА БІЛЬШІСТЬ ДАЛА ОБІЦЯНКУ, ЩО ВОНА ПОГОДИТЬ ЙОГО, І В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ БУДЕ ЗАКОНОДАВЧО ЗАБЕЗПЕЧЕНО В УГОДІ І В БЮДЖЕТНОМУ КОДЕКСІ ВІДРАХУВАННЯ В РОЗМІРІ 10% ВІД ПРИБУТКОВОЇ ДОЛІ ВИДОБУТКУ»

Ціна сланцевого газу, що добувається в Україні, може становити приблизно 200 долларів за тисячу кубометрів. Про це учора в інтерв’ю телеканалу «Россия 24» заявив прем’єр-міністр України Микола Азаров. «Складно зараз говорити, які будуть остаточні цифри. Але ми орієнтуємося на те, що це десь може бути собівартість, скажімо, на самій свердловині, близько 140—160 долларів за тисячу кубометрів, а у роздріб — може бути приблизно за 200. Для нас, звичайно, це конкурентні цифри. Це цифри, які дадуть змогу нашій промисловості працювати», — сказав він.

 За словами Азарова, масштаби запасів сланцевого газу в Україні, навіть за самими попередніми оцінками, становлять близько 4,5 трильйона кубометрів. «Нам на 100—150 років цілком вистачить. Навіть не потрібно говорити, який це потужний імпульс розвитку країни — це газ у центрі Європи, причому в промислових масштабах», — підкреслив він.

 Водночас, український прем’єр-міністр додав, що якби російський «Газпром» три роки «не душив» Україну завищеними цінами на свій газ, можливо, Україна і не стала б займатися сланцевим газом.

Риторика «тріумфатора» пана Азарова в Москві цілком прогнозована. Напередодні Івано-Франківська обласна рада нарешті підтримала проект Угоди про розподіл продукції з одним із ключових інвесторів розробки сланцевих родовищ в Україні американською компанією Chevron.

Як повідомляв «День», 20 серпня Івано-Франківська обласна рада відмовилась узгодити проект угоди про розподіл продукції при видобутку вуглеводнів на ділянці Олеська між державою Україна, «Шеврон Юкрейн Б.В.» і товариством з обмеженою відповідальністю «Надра Олеська». Тоді «за» проголосували лише 40 зі 114 депутатів обласної ради. Не голосували фракції «Свободи» і «Батьківщини». Представники виконавчої влади, а зокрема голова Івано-Франківської облдержадміністрації Михайло Вишиванюк, коментуючи результати голосування, натякали на «проросійськість» цих депутатів, які не підтримали УРП. Мовляв, діючи так, вони грають на руку російському монополісту «Газпрому».

 Натомість в коментарях «Дню» депутати-опозиціонери запевняли, що не проти ідеї розробки сланцевих родовищ, а проти проекту Угоди в тій редакції, в якій його поставили на голосування. Зокрема, депутат Івано-Франківської облради Юрій РОМАНЮК зауважив «Дню», що силами робочої групи з питань вивчення тексту УРП з Chevron, членом якої він є, було напрацьовано 130 виправлень та зауважень до тексту Угоди, і до моменту голосування 20 серпня на жодне зі звернень влада не відреагувала.

 Згодом, буквально за два тижні, в Міністерстві екології та природних ресурсів України повідомили, що «пішли на поступки» івано-франківським депутатам і внесли поправки в 35 пунктів угоди.

Щоправда, той же пан Романюк, коментуючи повідомлення Мінекології запевнив «День», що «ніякої другої (поправленої) Угоди з Chevron не існує». Адже, за його словами, уряд не врахував «ключові зауваження депутатів Івано-Франківської обласної ради». Зокрема, йдеться про відмову від імунітету держави, відсутність обов’язкового висновку державної екологічної експертизи (на виконання статті 11 Закону України «Про розподіл продукції») та — будь-якої письмової гарантії права на отримання Івано-Франківською і Львівською областями хоча б якоїсь компенсації або долі, грошима чи вуглеводнями від розробки родовищ на Олеській ділянці. Підсумовуючи депутат запевнив нас: «Фракція «Батьківщина» не прийматиме участі та не голосуватиме за погодження цієї так званої «угоди», в якій абсолютно відсутні національні інтереси держави України, інтереси області та громади Прикарпаття» (деталі в матеріалі «Дня» «Ніякої другої Угоди «Про розподіл продукції» не існує!» — від 10 вересня 2013 року).

 Але вже 20 вересня, коли Івано-Франківська обласна рада зробила другу спробу розглянути Угоду з Chevron, результат вийшов відмінним від того, в якому нас запевняв Романюк. Рішення прийнято — облрада підтримала більшістю голосів проекти Угоди. І представники «Батьківщини» таки голосували «За» угоду. Результати голосування — 62 з 78 присутніх депутатів, один — проти, і ще 15 — утримались.

 «Утримались» від голосування «свободівці». Пояснили, що не можуть приймати рішення у зв’язку з тим, що проти їхньої партії по цій темі розгорнули активну дискредитаційну інформаційну кампанію.

Один «проти» — це голос голови постійної комісії з питань екології Івано-Франківської обласної ради Андрій Троценко.

Наш співрозмовник — пан Романюк, за його словами, взагалі вийшов з зали. Його ж колеги по фракції голосували «за» попри те, що ще за три дні до голосування фракція мала «непохитну» позицію не голосувати. А що ж трапилось за ці три дні? Невже текст проекту Угоди таки переписали? Ні. За словами пана Романюка, депутати Івано-Франківської обласної ради 20 вересня підтримали проект Угоди про розподіл продукції з Chevron фактично в тій же редакції, в якій «завалили» місяць тому. А все тому, що на депутатів місцевої влади почали чинити тиск партійні «боси» зверху.

Одне добре, розповів «Дню» Романюк, хоч обіцяних 10% для місцевих рад «відвоювали». «Міністр (міністр енергетики України Едуард Ставицький. — А.Д.) дав гарантію, що є вже законопроект про надання області 10% від української частки у видобутку, який буде здійснюватися на території Івано-Франківської області, — розповів депутат. — Він запевнив під час сесії, що вже зареєстровано законопроект, який до цієї п’ятниці буде проголосовано у ВРУ. Парламентська більшість дала обіцянку, що вона погодить його, і в Івано-Франківської області буде законодавчо забезпечено в угоді і в бюджетному кодексі відрахування в розмірі 10% від прибуткової долі видобутку». Пан Романюк переконаний: влада не може обманути і не виконати обіцянку, адже попереду — 1 жовтня — голосування проекту Угоди з Chevron у Львівській облраді.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати