Перейти до основного вмісту

Корупція з новим обличчям

Кому представляти бізнес у відносинах із владою
07 червня, 00:00

Попри те, що влада протягає руку бізнесу, вже починаючи з весни, бізнес не бачить особливих змін і продовжує говорити про те, що влада не виконує своїх обіцянок і дистанціюється від бізнесу. Приблизно таке зауваження прозвучало на прес-конференції «Бізнес і влада — партнери?», організованій конфедерацією об’єднань підприємців. Головним меседжем, що звучав протягом години, був заклик до влади спілкуватися з усіма підприємцями без винятків.

Форум, проведений владою 25 травня, бізнесмени не визнали. Як зазначив голова Спілки орендарів України Віктор Хмілевський, на ньому розраховували почути звіти Держкомпідприємництва та державних обладміністрацій про те, як вони виконують директиви керівництва країни. Бізнес хотів обговорити подальші кроки з ліквідації регуляторних проблем у країні. Підприємці сподівалися отримати слово та висловитися, звернутися до уряду. На практиці, зі слів В. Хмілевського, цю можливість мали лише представники бізнесу, наближеного до влади. «Розмова не вдалася. А якщо відсутні результати діалогу — то це марне витрачання коштів платників податків», зазначається у зверненні, спрямованому підприємцями Президенту країни.

З’явилося навіть таке парадоксальне поняття, як «кишеньковий» бізнес влади. Проти нього підприємці висловлюються досить різко. Як відзначила голова Всеукраїнської спілки працівників торгівлі та сервісу «Трудова Співдружність» Лаліта Картозія, в Україні немає рівності підприємців перед законом: що ближче до влади, то легше працювати. А наближеними назвали УСПП, голова якого за сумісництвом є першим віце-прем’єром. На думку підприємців, які не входять до Спілки, коли чиновник вищого рангу має власне об’єднання підприємців, він не може втриматися від створення для його членів певних пільг і переваг. А це докорінно суперечить одному з основних постулатів нового уряду — відділенню влади від бізнесу. Тут йдеться навіть не про те, що можновладець не повинен мати свій великий бізнес, — він також не повинен особисто координувати дії бізнес-кіл.

За словами В. Хмілевського, зараз корупція змінила обличчя: вона стала витонченішою. Чиновники вже не просять хабарів, вони просто діють і проводять політику підприємництва з огляду на власні інтереси. А це, за словами підприємців, може призвести лише до чергової політичної кризи, що, звісна річ, не потрібна владі та може суттєво ускладнити життя бізнесу.

І навіть створення суспільних колегій при органах державної влади, а точніше — при їхніх перших керівниках, не може суттєво допомогти з вирішенням насущної проблеми. Зі слів Л. Картозія, навіть хвалена Рада підприємців при Кабміні ризикує незабаром перетворитися на орган, через який легко можна буде провести потрібне рішення. На її думку, там повинні бути лідери всіх громадських організацій бізнесменів, а також юристи, що могли б розтлумачувати людям, як той чи інший закон вплине на їхнє життя. Іншою дією, що покращила б підприємницький клімат, вона назвала перевірки органів державної влади. Проте проводити їх повинні не вищестоящі чиновники, як традиційно склалося, а лідери громадських організацій. Лише за таких умов влада реально зможе дізнатися про стан справ.

А зараз, на думку підприємців, широкі кола громадськості просто відходять від життя країни. Декларується готовність влади до діалогу, але до неї можна достукатися лише через інформаційні фільтри та приватні зв’язки, йдеться в прес-релізі, з яким ознайомили ЗМІ. Аналогічні скарги мають профспілки. Як заявив заступник глави Всеукраїнської профспілки працівників транспорту Юрій Галата, діалог із владою потрібен і на рівні профспілок: лише так можна дізнатись про реальні потреби простих працівників галузей.

Крім того, підприємці також просять звернути увагу на земельні відносини. Голова Київської асоціації підприємців «Автосервіс» Георгій Шуточкін, зокрема, зазначив, що звичайному українцю практично неможливо отримати право на оренду земельної ділянки: все контролюють чиновники, які вибирають найвигідніші пропозиції. Також Г. Шуточкін розкритикував одне з улюблених дітищ Президента — «єдине вікно» при оформленні землі. На його думку, порадити таке Віктору Ющенку могла тільки людина, яка зовсім не знається на земельних питаннях. Пояснюючи «Дню» суть справи, підприємець уточнив, що через такий новомодний підхід людина втрачає право вибору організації, яка займається відведенням землі та фактично опиняється в залежності від органів влади.

Бажаючи бути почутими, підприємці надіслали Президенту листа з проханням про зустріч. Підписалися під ним 18 лідерів об’єднань підприємців. Вони просять проводити зустрічі з бізнесом і надалі (що, в принципі, збігається з намірами Президента. — Авт. ), але організовувати їх повинні не провладні організації, а спеціальний оргкомітет, що складається з лідерів всеукраїнських громадських організацій підприємців і представників влади.

Чи почує та чи відгукнеться Ющенко на цей заклик? Поки що відреагував лише присутній на прес-конференції народний депутат Валерій Альошин, який заявив, що владі час перейти від декларацій до конкретних дій. А бізнес, за його словами, має чітко визначитися: хто саме гідний представляти його інтереси та хто зможе з цим впоратися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати