Козир Януковича у газовій грі з Путіним
Опозиція побоюється, що зміни до закону про трубопровідний транспорт внесено з розрахунку на банкрутство української ГТСОстаннього робочого дня квітня Президент Віктор Янукович підписав Закон «Про внесення змін до Закону України «Про трубопровідний транспорт» щодо реформування нафтогазового комплексу». Він був прийнятий парламентом 13 квітня, як писали деякі ЗМІ, попри на активні протести опозиції і блокування парламентської трибуни. Що так обурило опозицію в цьому законі? Вона і сама, схоже, це не дуже-то розуміла. Наприклад, народний депутат, член парламентської комісії з ПЕК Олександр Гудима відзначає, що після того, як з Кабміну в РНБО перейшов Андрій Клюєв, регіонали в парламенті «стали як малі діти», і ми всі чекали, що в другому читанні цього закону вони ініціюватимуть поправки, які були раніше анонсовані владою і дозволяли створити газовий консорціум або здавати українську ГТС в концесію.
«Але такі поправки не з’явилися, — говорить Гудима і визнає: — Врешті-решт, опозиція втратила пильність і зрозуміла, що не можна блокувати трибуну, коли вони не хочуть нічого дуже поганого приймати». «І оскільки я не почув жодних сигналів з ворожого табору про те, навіщо вони це роблять, ми заспокоїлися, і те, що Президент, можливо, днями підпише, повинні коментувати вони. Тому що вони це зробили для того, аби у Януковича були якісь карти козирів на переговорах із Путіним, які, на мою думку, будуть не раніше ніж наприкінці літа або навіть пізньої осені». Водночас Путін, на думку Гудими, який є «великим прагматиком», може запитати: «А цей закон дозволяє нам з вами створити консорціум? — моделює ситуацію депутат. — Але не такий, як ми створили 10 років тому, який нічого не може зробити, бо нас цікавить повний контроль над українською ГТС. І Янукович скаже: ні, закон цей не дозволяє, він дозволяє лише поділити «Нафтогаз» на частини і зробити українську ГТС чутливою до кредиторів в тому випадку, якщо буде ухвалено рішення про її банкротство. І вони зможуть нахабно і цинічно забрати її».
В принципі, таку ситуацію не можна повністю виключити. За день до того, як Президент підписав згаданий закон, прем’єр-міністр Микола Азаров, відкриваючи засідання уряду, заявив: «Напружена політситуація довкола експортерів нафти вдарила по світовому ринку і по Україні. Подорожчала нафта і, відповідно, газ. Для нас такий удар помножився на те, що Україна вимушена платити за газ абсурдну ціну: 550 доларів за тисячу кубометрів», — сказав прем’єр, відкриваючи позачергове розширене засідання уряду. А на попередньому, плановому засіданні, Азаров підняв завісу секретності над переговорами з Міжнародним валютним фондом, що вимагає від України підвищити тарифи на газ для населення.
«Переговори проходили щодо виконання тієї програми, яка була підписана з МВФ, — сказав Азаров, — і фонд прекрасно розуміє, що в умовах, коли світова економіка знаходиться в такій нестійкій стадії, вимагати від України, аби вона ще більше затягнула пояси і тим самим створила у себе в країні кризисні явища, не можна». «Україні потрібно провести серйозну модернізацію житлово-комунального комплексу, переглянути ціни на російський газ, збільшити видобуток власного газу, і лише на базі цієї комплексної програми потрібно розглядати питання нового ціноутворення», — наполягав Азаров. «Розуміння цього, як мені доповіли члени делегації, на мій погляд, у МФВ є», — дещо невпевнено додав він, хоча двома днями раніше чув оптимістичну доповідь міністра енергетики і вугільної промисловості Юрія Бойка.
«Ми працюємо над диверсифікацією маршрутів постачання газу, і, я думаю, найближчим часом вийдемо на кінцеві результати роботи, що нам дозволить диверсифікувати постачання», — сказав міністр журналістам. Крім того, він обнадіяв країну тим, що вже з 1 червня почнеться установка на родовищі першої бурової платформи для видобутку газу на українському шельфі. Бойко відзначив, що збільшення видобутку власного газу є пріоритетом для України. «Зокрема, до кінця цього року з використанням нової платформи добудемо додатково 250 мільйонів кубів газу в Чорному морі, а до кінця 2014 року — 3 мільярди», — сказав міністр.
Одночасно Україна нарощує свої зусилля і на інших газових фронтах. Зокрема цікава заява міністра економічного розвитку і торгівлі Петра Порошенка: «Я переконаний, що чим більше у нас буде джерел, які забезпечать надходження газу до України зі спотового ринку, тим легше буде переговорна позиція з нашим стратегічним партнером — Росією». Українські експерти також вважають можливим імпорт природного газу, що купується на споті, і його постачання до України через західні кордони.
Парадоксально, але в цьому випадку диверсифікації постачань газу до України сприяє Москва, скорочуючи транзит російського газу до Європи через українську територію і вивільняючи трубопровідні потужності. Таку думку висловив президент Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club» Олександр Тодійчук. «Україна має звідні трубопровідні потужності, не задіяні в транспортуванні російського газу в ЄС. Ми можемо через Словаччину приєднатися до об’єднаної газопровідної системи Європи і отримувати з неї практично будь-який газ, — упевнений експерт. — Вже сьогодні є позитивні сигнали з Німеччини щодо закупівлі газу на спотовому ринку цієї країни». «Не скористатися такою можливістю було б великою помилкою з боку української влади, — продовжив він. — Ми повинні зберегти за собою можливість отримувати газ з Європейського Союзу. Ми повинні забезпечити собі можливість закачувати європейський газ у наші підземні сховища в літній період, коли ціни на спотовому європейському ринку, як мінімум, удвічі нижчі за ціни на газ по довгострокових контрактах».
Така альтернатива виглядає дуже привабливо. Проте директор Центру ім. Бертольда Бейца при Німецькій раді із зовнішньої політики Олександр Рар не вірить, що цим намірам судилося збутися. «Мені здається, — говорить він, — Україна доки лише на папері починає рухатися до альтернативних постачань газу».