Митниця РФ зупинила увесь український експорт
У Федерації роботодавців України підрахували: втрати можуть сягнути 2—2,5 мільярда доларів США
Федерація роботодавців України звернулась до прем’єр-міністра України Миколи Азарова з проханням якомога швидше посприяти вирішенню на міжурядовому рівні проблем, які почали виникати в українських підприємств-експортерів на російській митниці. Про це «Дню» вчора повідомили в прес-службі Асоціації. ФРУ вже направила відповідний лист. Крім цього, керівництво організації звернулося до прем’єр-міністра під час учорашнього засідання Уряду.
За інформацією ФРУ, з 00:00 години 14 серпня до профілю ризику системи управління ризиками Федеральної митної служби РФ до перших чотирьох десятків підприємств, які туди потрапили у липні цього року, було додано всіх без винятку українських експортерів. При цьому заходи попередження ризику були ще більш посилені. По суті, наголошують у ФРУ, йдеться про повну зупинку українського експорту на невизначений час, аж до тижнів або навіть місяців.
«Рошеном» справа не обмежилась», — відзначають у Федерації роботодавців України. Проблеми в українських експортерів із проходженням митного контролю на митниці РФ почали виникати ще з 20-х чисел липня. Про це свідчать звернення підприємств до ФРУ, які надходять протягом останніх двох тижнів. Керівництво цих підприємств повідомляє про те, що у них виникли проблеми на російській митниці. Це виражається у тому, що транспортні засоби, які перевозять продукцію українських товаровиробників, на кордоні Російської Федерації підлягають безпричинній суцільній перевірці, включаючи вивантаження, переваження вантажу та завантаження його назад.
У Федерації роботодавців України наголошують, що все це призводить до збільшення термінів простоїв вагонів та інших транспортних засобів і, як наслідок, веде до подорожчання або зриву поставки товарів, псування продукції, а також підриває позиції українських товаровиробників на ринку Російської Федерації. При цьому російський ринок для багатьох українських підприємств є критично важливим, адже дозволяє заробляти обігові кошти і платити зарплату своїм працівникам.
До описуваних подій прогнозний обсяг українського експорту до РФ у другому півріччі поточного року Федерація роботодавців України оцінювала приблизно у 8,5 млрд. дол. США. Внаслідок зриву частини контрактів, а також подорожчання і затримки виконання інших експортних угод, за оцінкою ФРУ, втрати України від описуваних дій російської сторони можуть досягти, залежно від розвитку подій, до 2—2,5 млрд. дол. США тільки лише в другому півріччі поточного року. Як наслідок, зросте на вказану суму дефіцит платіжного балансу. Також можна припустити, що це призведе до додаткового падіння індексу промислового виробництва на 7—8 процентних пунктів і вплине на скорочення реального ВВП приблизно на 1,5% — прогнозують в Федерації роботодавців України.
Безперечно, мало хто в Україні вірить, що і «шоколадна» і «сирна» війна з РФ спровоковані низькою якістю українських продуктів. Більш ймовірними виглядають інші два варіанти, про які «Дню» розповіли джерела, які були наближені до переговорного процесу щодо питань торгівлі з російською стороною. Перший — корупційний: поставивши «чорну мітку» на того чи іншого виробника, просто вимагають «відкат» за її зняття. Такою поведінкою держструктур на пострадянському просторі не здивуєш жодного бізнесмена. І другий — політичний: Оніщенко вже давно називають у експертних колах «санітарно-політичним інструментом Кремля», який офіційна Москва дістає тоді, коли є потреба схилити до чогось незговірливого партнера. Як от в ситуації з білоруськими сиром та яловичиною (деталі в матеріалі «Не по-партнерськи», «День» від 13 серпня 2013 року) чи от як з українськими сирами та цукерками, які «хочуть в Європу».
«День» повідомляв, що цього тижня в Москві повинні були відбутись переговори між офіційною урядовою делегацією України у складі міністра економічного розвитку та торгівлі Ігоря Прасолова та міністра аграрної політики та продовольства Миколи Присяжнюка та керівником Росспоживнагляду, головним державним санітарним лікарем РФ Геннадієм Оніщенком. Порядок денний зустрічі наразі «засекречений». Достеменно відомо лише, що одним із питань, які планують обговорити, є питання повернення на кондитерський ринок РФ продукції української фабрики «Рошен». Це підтвердив сам голова Росспоживнагляду. Українські ж міністри попросили «День» не коментувати наперед ні порядку денного, ні позиції, яку займе українська урядова делегація за переговорним столом у Москві, бо, мовляв, такий «анонс» може нашкодити «нашим інтересам». Сподіваємось, що у «наших інтересах» не виявиться доєднання до Митного Союзу.
КОМЕНТАР
«ЦЕ, ЗВІСНО, БЕЗУМСТВО! ЦЕ ТОРГОВЕЛЬНА ВІЙНА У ПОВНОМУ МАСШТАБІ!»
Віктор МИРОНЕНКО, керівник Центру українських досліджень Інституту Європи Російської академії наук, кандидат історичних наук, головний редактор журналу «Современная Европа»:
— Це, звісно, безумство! Це торговельна війна в повному масштабі! Про це говорилося під час приватних висловлювань і виступів на найрізноманітніших рівнях у Росії. Від академіка Глазьєва, президента РФ, прем’єр-міністра. Але я ніколи не передбачав, що вони можуть на це піти. Думаю, час людям втручатися в ці відносини і з одного, і з другого боку і нагадувати нашим керівникам, що це не їхня приватна справа. Це — вкрай погано. На жаль, це відбувалося упродовж усіх 20 років відносин. По-третє, я, як і інші, бачу в цьому спробу тиску на Київ, чинити тиск на українську адміністрацію, щоб змінити інтеграційний вектор України — з західного на східний. Хоча я не розумію, для чого це потрібно російським керівникам. Із суто економічної точки зору приєднання України до Митного союзу — це велика і дуже серйозна проблема.
Те, що відбувається зараз — це продовження тієї самої тенденції (ділення того, що залишилося з Радянського Союзу. — Ред.), але тільки з явними ознаками загострення.
Це все неправильно, тому що двосторонні відносини будуються не як відносини двох народів і країн, а частіше — як взаємини між двома елітами.