Перейти до основного вмісту

Нафтова концентрація

Про подальшу приватизацію «Укрнафти» поки що не йдеться
24 липня, 00:00

«День» був першим засобом масової інформації, що розповів про довгоочікуване рішення Президента, спрямоване на перетворення відкритого акціонерного товариства «Укрнафта» на вертикально інтегровану нафтову компанію (ВІНК), що зосередить у своїх руках усі стадії роботи з нафтою — від розвідки корисних копалин до реалізації нафтопродуктів у роздрібній торгівлі.

Відповідний указ «Про заходи із підвищення ефективності управління нафтогазовою галуззю» Леонід Кучма підписав 16 липня. І зрозуміло, що це рішення було прискорене нещодавньою бензиновою кризою, а також перспективою нових подібних явищ (поштовхом для них може послугувати оголошене недавно різке підвищення Росією мита на експортовану нафту). Адже у цих умовах Україна практично нічого не могла протипоставити іноземним нафтотрейдерам, які є власниками українських нафтопереробних заводів.

Нагадаємо, що згідно з указом та наступними дорученнями Президента Кабмін повинен вжити заходів зі збільшення статутного фонду ВАТ «Укрнафта», забезпечивши при цьому збереження за державою 50%+1 акція. Для цього він повинен забезпечити передачу до статутного фонду НАК «Нафтогаз України» 25% акцій ВАТ «Нафтопереробний комплекс «Галичина» та 43,054% акцій ЗАТ «Укртатнафта», оцінені за ринковою вартістю. НАК має передати цi пакети акцiй до статутного фонду «Укрнафти». Уряд також розробить програму створення мережі оптової та роздрібної реалізації нафтопродуктів виробництва «Укртатнафти» і НПК «Галичина» та механізми залучення інвестицій як для розвитку «Укрнафти», так і для модернізації нафтопереробних підприємств.

Л. Кучма також доручив за максимально швидкі терміни провести загальні збори акціонерів «Укрнафти», щоб вони могли ухвалити рішення про підвищення статутного фонду компанії шляхом додаткового випуску акцій, зберігши при цьому за державою 50%+1 акція і передавши до статутного фонду «Укрнафти» держпакети акцій «Укртатнафти» і НПК «Галичина».

Тим часом перетворення «Укрнафти» на ВІНК отримало в країні неоднозначну оцінку. В пресі, а також окремі народні депутати висловлюють думку, що таким чином держава реалізовує схему приватизації, згідно з якою призначену для цього компанію спочатку посилюють, а потім продають. Звучать також заклики зберегти повний контроль держави над цією провідною в Україні компанією із видобутку нафти (91% видобутку нафти, 28% газового конденсату i 17% газу).

Проте голова Фонду держмайна України Михайло Чечетов в інтерв’ю «Дню» (воно буде опубліковане в одному з подальших номерів) наголосив, що сьогодні йдеться саме про те, щоб зміцнити державний вплив на управління цією компанією. З його слів, він не виключає, що колись у майбутньому може постати питання про приватизацію державної частки в цьому ВАТ, але не зараз.

Звучать також висловлювання (proUA) про те, що передача даних пакетiв акцiй може негативно позначитися на долі НАК. Не виключено, пише видання, «що вилучення цього пакета стало початком кінця «Нафтогазу». Але Чечетов не схильний драматизувати цю ситуацію.

Єдине, з чим можна погодитися у висловлюваннях та припущеннях proUA, то це з тим, що, з погляду становлення національної економіки, немає нічого страшного в підграванні національному інвестору в період формування первинного капіталу. Тим більше, що цей інвестор (кажучи про нього, proUA має на увазі «Приватбанк») уперше за всю історію незалежної України забезпечив і приріст видобутку нафти, і випередження приросту її запасів порівняно з видобутком.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати