Не треба поспішати з "мідними трубами"
Геологічні дослідження засвідчили, що на території села Жиричі Ратнівськогго району (Волинська область) є мідне родовище загальною площею 32 кв. км.
Для дальших робіт з розвідки і видобутку саморобного промислового скарбу потрібні чималі кошти, які, за попередніми підрахунками, обчислюються десятками мільйонів доларів. Державний комітет із геології та використання надр, який, очевидно, чув, відкіль вітер віє, бо знає, що ласий шматок обов'язково приманить солідних інвесторів, оголосив тендер. І не помилився: інтерес до українських родовищ міді змусив закордонних магнатів затупцювати на місці.
Днями тендер закінчився й одразу виникає запитання: хто ж візьметься за розробку волинських надр? "Поки що ніхто, - відповідає начальник відділу зовнішньоекономічних зв'язків Держкомгеології України Володимир Донськой. - Тендер вирішено продовжити до кінця року".
Брак бажаючих освоювати волинську мідь пояснюється, найпевніше, серединою фінансового року, бо коштів для цього, як на серйозного інвестора, треба не так вже й багато - $10-15 млн. Ратнівським мідним родовищем уже зацікавилися фірми США і Канади. Але не виключено, що "під завісу" тендера може раптово з'явитися якась "темна конячка" і прибрати до своїх рук валютодайне родовище. Найменше шансів на це, здається, у вітчизняного інвестора.
По-різному сприймають звістку про гірничо-видобувну перспективу свого краю волиняни. Одні, запозичивши чужі думки, зривають з вуст модні слова про кон'юнктуру ринку, індустріалізацію області, розв'язання проблеми зайнятості населення, переорієнтацію України на власні ресурси тощо.
Інші, з цим частково погоджуючись, все ж висловлюють серйозні побоювання. Запитань справді виникає багато: чи не завдасть шкоди цей гірничий промисел екології Полісся, чутливого до найменшого втручання; чи не стане згодом це раною, руїною, болячкою для Волині; чи не постраждають озера Шацького заповідника; чи не відіб'ється воно негативно на природно-кліматичному балансі України? Можливо, не завадило б зайвий раз зважити усі плюси й мінуси, а потім поставити усі крапки над "і".
Волинська область