Одеський припортовий: не продати, а подарувати?
Ігор БІЛОУС: «Якщо завод не виставити на продаж цієї осені, то він просто стане банкротом»
Що може приваблювати інвесторів до Одеського припортового заводу, що стоїть без сировини (газу)? Відповідь не вимагає особливих доказів: це його низька і, до того ж, мало не щодня падаюча ціна. Складається враження, що наші власті вже запланували «правильного» покупця, якому має сенс цей завод не те що дешево продати, а просто віддати.
Якщо Одеський припортовий завод не виставити на продаж цієї осені, то він просто стане банкротом, написав на своїй сторінці в Facebook голова Фонду державного майна Ігор Білоус. Щоб цього не сталося, Кабмін вчора зобов’язав «Нафтогаз України» поставляти газ ОПЗ. Форма рішення досить проста: покласти на НАК відповідні спеціальні зобов’язання. Тепер це нескладно зробити, оскільки Кабмін узяв на себе безпосереднє керівництво газовим монополістом. Звичайно, питання «Про внесення змін до положення про покладання спеціальних зобов’язань на суб’єкти ринку природного газу для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (стосунки в перехідний період)» доповідав голова ФДМ Ігор Білоус. Йшлося про постачання ОПЗ до кінця 2016 року до 300 мільйонів кубометрів газу.
Нагадаємо, у серпні уряд України звернувся до секретаріату Енергетичного співтовариства з проханням проаналізувати відповідність такого кроку європейському законодавству. Секретаріат прийшов до висновку, що пропоновані поправки можна визнати відповідними Директиві 2009/73/ЄC, але за умови, що обов’язок покладається строго на певний період часу — лише до кінця 2016 року. Секретаріат також зажадав прилучити положення, які зобов’язують ОПЗ оплачувати природний газ. Білоус же раніше пропонував дозволити йому відстрочення платежу. Але Кабмін обрав іншу формулу: як розповів Білоус, постанова Кабміну передбачає безперебійне постачання, незалежно від існуючого боргу, за стандартними для цієї категорії підприємств цінами, а оплата виниклого боргу буде включена в умови приватизації заводу.
«Ситуація на ринку мінеральних добрив зараз найгірша протягом останніх 15 років, — спонукував голова ФДМ громадську думку країни до низької продажної вартості підприємства. — Тенденція ця, якщо вірити авторитетним прогнозам, збережеться до 2019 року. Подібні ОПЗ заводи вже зупинені в Китаї й Австралії, зупинила один із заводів і Yara. ОПЗ також не працює». За словами Білоуса, за наявної високої ціни на газ і зниженні цін на добрива, працюючи, він (ОПЗ) генеруватиме значні збитки.
«У заводу вже є історично успадковані борги — як, наприклад, борг перед Фірташем, який тепер підтверджений разом із пенею та штрафом на рівні 251 млн доларів, або борги перед постачальниками газу. Враховуючи це, працювати у збиток, збільшуючи і нагромаджуючи ці борги, було б недопустимо», — заявив голова ФДМУ. «Разом із тим, до зими завод все-таки доведеться запустити, інакше його чекає тривалий складний ремонт», — ніби жалкує Білоус.
Він також упевнений, що інвесторові, який прийде на завод, окрім суми, яку він заплатить за результатами аукціону, доведеться викласти як мінімум 380 мільйонів доларів. «З них 251 мільйон доларів — це борг, підтверджений Стокгольмським арбітражем, 32 мільйони доларів — борги перед банками та трейдерами за газ, ще близько 100 мільйонів доларів треба мати як обіговий капітал, щоб запустити завод і змусити його повноцінно функціонувати», — підрахував головний приватизатор країни.
Його засмучує, що все це доведеться брати до уваги при визначенні стартової ціни, оскільки це враховують і потенційні інвестори. «Крім того, якщо завод не виставити на продаж цієї осені, то за таких загальних умов він просто стане банкротом, — робить свій головний висновок Білоус. — Тому ми розуміємо, що треба оголошувати аукціон і знижувати стартову ціну». Раніше він уже висловив думку, що стартова ціна «Одеського припортового заводу» не повинна перевищувати 150 мільйонів доларів, а ще раніше — 200 мільйонів. У серпні Білоус зауважував, що оцінює ринкову вартість ОПЗ в 400—450 мільйонів доларів. Яка сума стане врешті-решт стартовою? Чи не дійде до $1?
Ні, звичайно. Голова ФДМ має свій план і свою тактику. Відповідно до них успіх аукціону з продажу ОПЗ вирішуватиме головним чином кількість потенційних покупців. Сьогодні, за словами Білоуса, вже чотири компанії зацікавилися покупкою заводу. «Їх буде більше, якщо ми понизимо стартову ціну. Чим більше учасників — тим менший ризик, що актив буде проданий дешево. Звичайно, низької кінцевої ціни не хотілося б ні нам, ні Кабміну. Але ми керуємо процесом, маємо всю інформацію, ведемо перемови з покупцями. Тому я впевнений, що при нормальній конкуренції кінцева ціна буде гідною», — зауважив він. Нагадаємо, що про таку ж чи навіть більшу кількість потенційних покупців Білоус заявляв і напередодні попереднього конкурсу, який провалився, бо не прийшли інвестори.
Народний депутат (БПП) Олександр Грановський також вважає, що продаж ОПЗ не відбувся через відсутність учасників. «Причиною тому, думаю, стала, перш за все, загальноринкова ситуація. Є і юридичні проблеми, пов’язані з боргом ОПЗ перед Ostchem і тими можливими претензіями, які може висунути пан Коломойський через компанію «Нортіма», — сказав народний депутат, який не цікавиться покупкою заводу і не заперечує, що має свою людину в його правлінні, яка, за словами Грановського, ніяк не може впливати на ситуацію на підприємстві, а також, додамо, і довкола нього.
У середу, на засіданні спеціальної контрольної парламентської комісії з приватизації Білоус повідомив: «Ми плануємо оголосити конкурс до кінця цього місяця. Відповідно, 45 днів — і аукціон буде в перших числах листопада». «Ми плануємо включити завод з 1 жовтня... Ми запустимо, як мінімум, половину потужностей», — спрогнозував голова ФДМ. Додавши, що ціна буде знижена «як мінімум втричі», а результати конкурсу затверджуватиме Кабмін. Він зауважив, що для запуску заводу (дефіцит обігових коштів підприємства для закупівлі газу оцінюється в 400—500 мільйонів гривень) Фонд держмайна пропонує Кабміну зобов’язати НАК «Нафтогаз України» поставляти газ ОПЗ із відкладеною оплатою. Як поставляться до такої пільги в «Нафтогазі», а також в Енергетичному співтоваристві, яке вимагало, щоб ОПЗ платив за газ, який йому поставляється?
Микола Щуріков, який перебуває під домашнім арештом, але все ще залишається першим заступником генерального директора підприємства, у своєму коментарі сказав «Дню»: «Рішення Кабміну, що зобов’язало «Нафтогаз» поставляти газ із відстроченням платежу, безумовно, врятує завод. Без якоїсь формули загальної стабілізації ситуації та якоїсь програми підтримки держави завод не виживе. Але заниження ціни — це навмисні дії. Я впевнений, що сьогодні немає нормальних умов для прозорої приватизації. Прийдуть однозначно ті (інвестори), які вже перебувають у договірних стосунках із владою, розуміючи, що вона на цьому кроці (обов’язковому постачанню газу НАКом) забезпечить їм рік-два для перепродажу цього активу або вирішення питань із кредиторами. Я впевнений, що все це робиться навмисно, просто для того, щоб завод пішов у якісь зрозумілі руки».
Екс-голова ФДМУ Олександр Бондар упевнений, що уряд і Фонд держмайна «мають намір не так продавати ОПЗ, як подарувати». «Ні про який продаж узагалі не йдеться, — сказав він «Дню». — І не йшлося ніколи. За Януковича це все робилося прямо і зрозуміло. Всі знали, як це буде й кому. І не придумувалися хитромудрі схеми... Ця влада хоче гарно виглядати. І нав’язує населенню та міжнародним організаціям нісенітницю про те, що завод нічого не вартий, що покупців немає і таке інше. А готується просто подарунок. Правда, інакше в нинішній економічній ситуації і бути не може. Ніхто і нічого дорого купувати не буде. І якщо злочинна влада Януковича продавала такі об’єкти, як «Укртелеком» та інші за мільярди доларів, то ці — за 100 мільйонів».