Перейти до основного вмісту

Переваги готівкових пільг

Більшість пільговиків про них не здогадується
05 серпня, 00:00

Під Києвом, у Броварах, а також у м. Смілі Черкаської області одночасно відбулися засідання «круглих столів» за участю працівників Мінпраці, місцевих органів влади та представників громадських організацій ветеранів, інвалідів, чорнобильців. Обговорювалася концепція експерименту зі сплати житлово-комунальних пільг громадянам, які мають на них право, готівкою, а також хід експерименту.

Про нього на прохання «Дня» розповідає заступник Міністра праці та соціальної політики Віктор ДЬЯЧЕНКО:

— Про перехід на оплату пільг за спожиті енергоносії та житлово-комунальні послуги готівкою не раз говорилося на різних рівнях.

Проте частина пільговиків вважає, що надання пільг у грошовій формі може призвести до порушення їхніх законних прав, тому на законодавчому рівні вирішити дане питання непросто.

З 1 червня цього року Міністерство праці та соціальної політики розпочало експеримент щодо добровільного переходу населення на отримання адресних грошових виплат. Суть його полягає в тому, що громадяни, які мають право на 75-відсоткову та 50-відсоткову знижки плати за спожиті енергоносії та житлово-комунальні послуги, можуть отримувати грошовий еквівалент вартості даних послуг згідно з діючими нормативами та при цьому сплачувати лише за фактично отриману послугу. Наприклад, якщо людина має право на пільгове споживання, скажімо, 100 кіловат електроенергії на місяць, а реально споживає лише 80, то держава виплачує їй кошти за нормативні 100 кіловат, а на комунальний рахунок, зрозуміло, пільговик сплачує лише за 80 кіловат. Переходити на експериментальне обслуговування, звісна річ, в першу чергу вигідно тим, у кого стоять лічильники. Адже, як правило, реальне споживання води та газу менше від нормативного (за тарифами).

Спеціалісти переконані, що від переходу на отримання пільг готівкою виграють як споживачі, так і надавачі комунальних послуг. Адже сьогодні комунальні підприємства змушені займатися невластивими для себе функціями — вести окремий облік, тримати для цього чималий штат працівників, що, зрозуміло, лягає тягарем на витрати підприємства та опосередковано призводить до підвищення тарифів. Сплата споживачами за житлово-комунальні послуги готівкою, а не проведення взаємозаліків між органами виконавчої влади та підприємствами, також позитивно впливає на роботу останніх, поліпшує їхній фінансово-економічний стан і, як наслідок, поліпшує якість наданих ними послуг.

Згоду на участь у експерименті вже дали місто Бровари та Броварський район Київської області, а також Смілянський район Черкаської області. З початку експерименту до управлінь праці та соціального захисту населення звернулося понад триста громадян.

Мінпраці забезпечило управління праці та соціального захисту населення, які включилися в експеримент, комп’ютерною технікою та відповідним програмним продуктом. Також управління соцзахисту на місцях постійно ведуть інформаційно-роз’яснювальну роботу серед ветеранів, інвалідів, чорнобильців та інших пільгових категорій населення в експериментальних регіонах. Крім цього, вивчається громадська думка з цього приводу, триває постійний діалог із представниками ветеранських організацій та інших об’єднань громадян.

У формі відвертого обміну думками пройшли й засідання згадуваних «круглих столів». Переважна більшість пільговиків, які перейшли на отримання пільг у готівковій формі, задоволені нововведенням. Завдяки цьому вдається економити, як показує досвід, від трьох до сорока та більше гривень на місяць. А коли сім’я виїздить, наприклад, у відпустку чи хтось із зареєстрованих за даною адресою тривалий час проживає в іншому місці, економія виходить дуже суттєвою.

Проте більшість пільговиків і досі вагається. Одні побоюються, що грошей на всіх не вистачить, інших не влаштовує, що за грошима треба ходити до банку. А один пільговик, який вже отримав готівку на пільги, чесно зізнався, що тримати в руках сто з лишком гривень і добровільно заплатити за комуналку не так просто — виникає спокуса витратити їх на інші речі.

Тож розмова за «круглим столом» вийшла досить гострою, адже нове не завжди сприймається виключно позитивно. Але такий обмін думками дуже корисний для обох сторін. Тому ми будемо проводити подібні зустрічі й надалі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати