Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Підтягнутися в конкурентоспроможності

До чого має бути готовий вітчизняний бізнес при зближенні з ЄС
27 листопада, 00:00

«Курс на активне включення України в процеси європейської інтеграції відповідає стратегічним засадам розвитку підприємництва в Україні, спрямованим на створення всередині країни цивілізованого середовища для розвитку бізнесу та стимулювання нарощування міжнародної конкурентоспроможності українських виробників...». До таких висновків дійшли учасники круглого столу «Євроінтеграційний курс України: формування нових умов для підприємництва», що проходив в Інституті економіки та прогнозування НАНУ. Втім, як зазначають експерти, автоматично всі ці процеси реалізуватися не зможуть — над ними треба працювати...

«Наразі співвідношення економік України та ЄС приблизно 1:100», — інформував учасників заступник міністра економіки Валерій П'ятницький і наголосив, що з такою статистикою необхідно переходити у практичну площину цих проблем. «Нам час виходити на нові параметри розвитку! До 2015 року — на одні, до 2020 — на інші, адже завдяки лише переговорному процесові нічого не досягнути — треба діяти! Потрібне як завдання-максимум, так і максимальні прагнення і дії, — переконує П'ятницький і пропонує небайдужим підприємцям співпрацю: — Нам було б дуже добре, якби й економічні, і бізнесові кола приходили до нас із конкретними напрацюваннями того, що треба зробити... Якщо кожен зробить хоча б одну конкретну пропозицію у своєму напрямку, то це буде гарний спільний результат...».

Однак наскільки гарним буде результат вітчизняних підприємств за умов євроінтеграції, треба думати... Саме це й робили експерти, які у ході дискусії дійшли спільного висновку: серйозні проблеми в економічному житті країни будуть, і від них нікуди не дінешся... Єдиний вихід — пережити кризи й будувати бізнес за новим європейським зразком. «До чого сьогодні має бути готовим бізнес? У процесі зближення з Європою обов'язково відбуватиметься так звана структурна ломка, яка призведе до масового зупинення підприємств. Наприклад, в Угорщині тисячі підприємств збанкрутували, але на їхньому місці народилися тисячі нових», — ставить за приклад нашого західного сусіда академік, директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць.

На думку експертів, причиною такої ломки буде різниця між стандартами та рівнями конкурентоспроможності українських і європейських підприємств. «Найгостріше посилення конкуренції відчують ті галузі, які на сьогодні найбільш підтримувані державою й існують у більш-менш монопольному середовищі. А малий бізнес у цілому навряд чи відчує якесь кардинальне посилення конкуренції й погіршення свого становища. Натомість металургійна та хімічна галузі, що найбільше мають державної підтримки, матимуть проблеми. І державна політика в цьому випадку має сконцентруватися не стільки на збереженні цих підприємств, бо це неефективно, скільки на створенні умов і виробленні політики щодо мінімізації соціальних та економічних наслідків цих банкрутств, — вважає віце-президент Інституту конкурентного суспільства Дмитро Ляпін, хоча відразу ж і «заспокоює»: — Не слід вважати, що на місці збанкрутілих підприємств будуть діри в землі... У підприємств просто зміняться власники».

Щоб у майбутньому не стати одним із таких банкротів, експерти радять самим підприємцям активніше встановлювати прямі зв'язки з відповідними підприємницькими структурами країн-членів ЄС, укладати з ними угоди про співробітництво, у тому числі й у питаннях отримання консультацій і допомоги в пристосуванні до комерційних правил ЄС. Ті, кому це вдасться, отримають можливість вчасно «підтягнутися» до потрібного рівня конкурентоспроможності, на інших же чекає «євроінтеграційна хвороба», після якої вони навряд чи виживуть...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати