Погана гра
Влада усвідомлює, що вона, як і раніше, на російському гачкуЗа нинішньої складної обстановки одне із завдань влади — послабити атмосферу недовіри. Зокрема й до останніх московських угод. У середу на цю тему в одній із газет висловився голова фракції Партії регіонів у парламенті Олександр Єфремов. «До бюджету ціну газу буде закладено з усіма можливими ризиками — уряд вибере усереднену прогнозовану ціну. Отже, ризиків для бюджету не буде». Подбав про газову статтю витрат бюджету і прем’єр-міністр Микола Азаров. За його словами, вже з початку року пропонується знизити граничний рівень ціни на природний газ для бюджетних установ та організацій більш ніж на тисячу гривень (або майже на третину). Для промислових споживачів зниження відбуватиметься поступово, аби вийти на рівень $268,5 за тисячу кубометрів у четвертому кварталі 2014 року».
«Щодо тарифів для населення, — вів далі прем’єр, — то слід наголосити, що наш уряд, незважаючи на тиск із боку міжнародних фінансових організацій та економічні труднощі, не перекладав високу вартість газу на населення». «Тому тарифи для населення залишатимуться стабільними», — сказав він, відповідаючи, мабуть, на заклики знизити ціну газу для населення на 30%, що прозвучали з Майдану.
Взяв участь у марафоні влади за підвищення довіри населення і очільник Міністерства енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький. У середу на прес-конференції він зачитав журналістам порівняно невеличкий за обсягом, але, слід визнати, змістовний перелік звершень і «покращень» за своїм відомством. Від нової високовольтної лінії електропередач у м. Бар Вінницької області протяжністю 72,9 кілометра до відомих угод щодо розділу продукції при видобутку нетрадиційного газу з провідними світовими компаніями, за допомогою яких, як передбачається, Україна стане повністю незалежною. За даними міністра, перший вільний газ, наприклад, із Юзівської площі очікується вже наприкінці наступного року, а промисловий видобуток — у 2015 році. За оптимістичним сценарієм, озвученим Ставицьким, лише за рахунок цієї площі Україна зможе збільшити видобуток газу удвічі.
Міністра втішає, що охочих видобувати у наших надрах нафту і газ стає дедалі більше. Найближчим часом планується підписати Угоду про розділ продукції зі Скіфської нафтогазоносної площі на шельфі Чорного моря з консорціумом іноземних інвесторів. Посилаючись на фахівців, міністр переконує, що ще до 2017 року промисловий видобуток на цій ділянці становитиме 8-10 мільярдів кубометрів газу на рік. Окрім того, за його словами, італійська Eni і французька EDF подали заявку на укладення договору про розподіл продукції при видобутку на Фороській газоносній площі. Договір між Україною і згаданими компаніями може бути підписано в лютому 2014 року.
Але, звісно, головне досягнення — це домовленості з керівництвом РФ про зниження вартості газу для України до $268,5 за тисячу кубометрів. «Це надзвичайно важливо для всіх галузей української економіки», — зазначив міністр і нагадав, що «над зниженням ціни активно працювали 3,5 року». Він вважає, що газові домовленості кінця 2013 року «позитивно вплинуть і на соціально-економічні аспекти в нашому суспільстві».
Відповідаючи на запитання журналістів, Ставицький зробив низку важливих заяв. Він стверджував, що Україна так і не отримала відповіді від Євросоюзу на свої звернення стосовно будівництва Росією і низкою держав ЄС газопроводу «Південний потік», який іде в обхід нашої країни, що завдаватиме збитків нашим компаніям. Він також поінформував, що робота над створенням трибічного газотранспортного консорціуму з управління українською ГТС буде продовжено і повідомив, що на початку 2014 року Україна оголосить оцінку вартості своєї ГТС, яку проводила компанія Baker Tilly. Міністр також вірить, що проект українського LNG-терміналу «не помер» (хоча із запитаннями стосовно проблем його створення відсилає до голови відповідного агентства Владислава Каськіва). На його думку, ця технологія ще посяде в Україні «гідне місце». Він не відмовляється і від ідеї побудувати в Україні за допомогою китайських інвестицій новий сучасний нафтопереробний завод.
Проте міністр не зміг чітко відповісти на запитання «Дня» про те, чи передбачений у московських газових домовленостях перелік конкретних, а не «якихось» причин, через які квартальні протоколи про ціну газу для України можуть бути не підписані (відомо, що в такому разі ціна газу буде, як і в 2013 році, вище ніж $400). Тоді «День» уточнив: «Ну, наприклад, з такої причини, як підписання Україною Договору про асоціацію з ЄС?». «Там такого немає», — відповів Ставицький. «Там взагалі нічого не немає», — парирував «День». Міністр кивнув і розуміюче посміхнувся. Чи не було це гарною міною за поганої гри?