Перейти до основного вмісту

Рентний наїзд

До 2010 року «Укрнафта» може втратити до третини видобутку
26 грудня, 00:00

Експерти в царині економіки ніколи не сумнівалися, що неадекватні обіцянки в період виборчої компанії, хоч і додають голосів політичним силам під час виборів, одначе потім стають причиною конфліктів між урядом і бізнесом. Із нього, оминаючи етап економічного аналізу та нехтуючи діалогом, намагаються видавити кошти на реалізацію задекларованих, але важкоздійсненних намірів. Із приходом до влади Юлії Тимошенко, все саме так і сталося.

Учора керівники ряду нафтовидобувних компаній повідомили журналістам про намір Міністерства фінансів майже на 25% збільшити рентну плату за видобуту в Україні нафту (від 1095 до 2000 гривень за тону з урахуванням керегуючого коефiцiєнта). Як повідомив заступник голови правління ВАТ «Укрнафта» Володимир Пустоваров, «непокоїть не стільки навіть сам рівень запропонованої ставки, скільки той підхід, з яким Мінфін намагається вкотре ініціювати підвищення цього податку». Він наголосив, що «адміністративне регулювання цього платежу вже призвело до негативних наслідків у нафтовидобувній галузі України». Причому, за його словами, найголовнішою втратою став час, який Україна згаяла в ході конкурентної боротьби з компаніями з інших країн, які, на відміну від українських, мали можливість нарощувати інвестиції, розробляти та впроваджувати нові технології.

Пустоваров повідомив, що й цього року, внаслідок економічно необґрунтованого підвищення рентних платежів, збитки від експлаутації нерентабельних родовищ за дев’ять місяців цього року склали по Бориславському нафтогазовидобувному управлінню 63,6 мільйона гривень, по Долинському — 91,4 мільйона, по Надворнянському — 144,3 мільйона, а загалом по «Укрнафті» — близько 300 мільйонів гривень. Уникнути цих збитків можна лише шляхом консервації родовищ з одночасним скороченням персоналу — до 12 тисяч осіб, причому, в більшості на підприємствах, розташованих на заході країни, де рівень безробіття й без того є високим. Ну а головне, що, в результаті падіння видобутку нафти складе до 700 тисяч тон на рік, і до 300 мільйонів кубометрів газу.

За словами Пустоварова, при цьому держава сама себе покарає, оскільки недоотримає 1,155 мільярда гривень тих же рентних платежів за видобуту нафту та 15 мільйонів рентної плати за газ.

У шоці від намірів уряду різко підняти рентні платежі також й інші приватні нафтовидобувні компанії країни. Про це говорили журналістам генеральний директор спільного україно-канадського підприємства «КаштанПетролеум» Олександр Білека і генеральний директор компанії «УкрКарпатОйл» Володимир Кирницький. Відповідаючи на запитання журналістів, вони повідомили, що іноземні інвестори цих підприємств дуже стурбовані, а деякі з них уже взагалі пішли з українського ринку.

«День» нагадав представнику «Укрнафти» Володимиру Пустоварову про те, що коли попередній уряд піднімав рентну ставку, компанія заявляла про намір припинити видобуток у західних регіонах країни, де родовища нафти вже практично себе вичерпали. Чи не буде тепер аналогічної реакції?

Пустоваров відповів, що припиняти видобуток можна двома шляхами — консервувати існуючі свердловини та не будувати нових. Другий вихід з цієї ситуації, за словами топ-менеджера, компанія вже зараз вимушена використати. У фінансовий план на 2007 рік не закладено інвестицій на свердловини в цих районах (за винятком тих, з яких можна отримувати газовий конденсат), оскільки навіть за рівня рентних платежів за нинішній рік вони не будуть рентабельними і не вкладаються в необхідні для цього терміни окупності. Що стосується консервації, то її можна проводити далеко не завжди, але там, де це вдається, ми це робимо, відповів Пустоваров і додав: «Якщо рентна політика держави в найближчі три роки не зміниться, наша компанія втратить до третини видобутку».

Р.S. Коли верстався номер, стало відомо, що Мінфін, внаслідок протестів нафтовиків, відмовився від підвищення розміру ставок рентної плати та залишив без змін чинний механізм їхнього стягнення у 2007 році. Однак нафтовидобувники відзначають, що й це рішення їх задовольняє не повністю, оскільки нинішній рівень рентних платежів не дозволяє компаніям розвиватися та підвищувати видобуток нафти та газу. На їхню думку, потрібно повернути пільговий режим оподаткування, скасований в березні 2005 року для родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати