«Рівні правила гри для всіх»:
красиві слова чи дійсно розуміння? Що дасть українському ринку донецький саміт?Міжнародний інвестиційний саміт і економічний форум «Україна—Польща», який проходив в його рамках, стали для Донбасу справжньою подією. Заходів такого масштабу шахтарський регіон не знав ніколи, і не тільки тому, що цього дня до столиці Донбасу приїхали відразу два президенти — глави української і польської держави, але і тому, що підсумки самміту обіцяють бути для Донеччини дуже і дуже значущими.
Умовно всі теми, що обговорюються на саміті, можна розділити на два великі блоки — пошук можливостей подолання світової фінансової кризи, яка торкнулася в тому числі й України з Польщею, і обговорення нюансів підготовки обох країн до Євро-2012, в рамках якого обидві держави зараз розглядають масу найбільш різнопланових інвестиційних проектів.
Обговорення першої теми — проблем, пов’язаних з економічною кризою, розпочав глава української держави Віктор Ющенко, який практично весь свій виступ і на форумі «Україна—Польща», і на самому саміті присвятив саме цьому питанню. Можливість подолання кризи Президент бачить у формуванні внутрішнього ринку і ефективного попиту — особливо у сфері металургії, яка страждає від кризи дуже сильно. «Перше завдання, я вважаю, для уряду — не допустити, щоб національна економіка ввійшла в депресію... Ми маємо зробити надзвичайно швидкі кроки щодо формування внутрішнього більш ефективного попиту. На 57% закритий зовнішній ринок для наших ключових експортерів, починаючи з металургії. А рівень цін вже впав більше ніж на 40%. Це об’єктивна річ, і нам треба давати професійну відповідь, як утримати цей сектор працюючим, як не привести цю галузь до дефолту. Це проблема держави», — вважає Президент. Загалом же, за його словами, допомогти вийти з кризи Україні має... національна ідея: достатньо просто розуміти, що ми всі українці, і на основі цього формувати національні пріоритети, вважає Президент. За його словами, саме це положення і було головною ідеєю його антикризового законопроекту.
«Викликів дуже багато. Вони торкаються всіх. Ми маємо відкриту економіку, ми від цього отримуємо великі переваги, і разом з тим — великі ризики. І тому ми маємо бути відповідальними», — резюмував глава держави.
Загалом промова Віктора Ющенка серед бізнесменів викликала гарячу підтримку: за їхніми словами, сьогодні Україна має невідкладно розв’язувати проблеми металургійної галузі, і саме в підтримці та розвитку внутрішнього ринку і може полягати її порятунок. Фактично співзвучно з думкою Президента виступив, зокрема, відомий бізнесмен, народний депутат України Ринат Ахметов, який вважає гірничо-металургійний комплекс найважливішою галуззю української економіки: «Ця галузь дає 43% валютної виручки і 550 тисяч робочих місць... 30% своєї продукції ми продаємо на внутрішньому ринку, 70% — на зовнішньому. Про що це говорить? Це говорить про те, що якщо там все добре — у нас усе чудово, якщо там погано, нам — дуже погано. Галузь страждає. Саме це зараз і відбувається. Питається: що робити? Відповідь одна — розвивати внутрішній ринок. Сьогодні всі запитують, а як допомогти металургам? Я переконаний, що допомагати треба не металургам, а споживачам сталі. А це будівництво і машинобудування», — наголосив народний депутат. За його словами, в цьому плані нашій країні є куди розвиватися — і в Україні, і в Польщі попереду Євро-2012, і до цієї події нашу країну «треба як лялечку одягнути»: «Нам потрібен будівельний бум. І від цього виграють не тільки металурги. Від цього виграють всі!.. Дуже важливо, щоб держава збільшила інвестиції в масштабні інфраструктурні проекти: а це — будівництво аеропортів, доріг, мостів, естакад. Це важливо для всієї нашої економіки. І що ще важливіше — так це створити сприятливий інвестиційний клімат. Нам потрібні рівні правила гри для всіх. Правила мають бути прості, прозорі та зрозумілі інвестору. Наше головне завдання — зробити так, щоб Україна стала кращою країною Європи для ведення бізнесу», — упевнений бізнесмен.
Проте, як стверджували учасники самміту, для успішного проведення Євро-2012 потрібен не тільки розвиток будівельної галузі. Україну і Польщу, на їхню думку, чекає ще цілий комплекс проблем, які треба починати розв’язувати вже сьогодні. І якщо загалом поляки задоволені тим, як наша країна готується до цієї події, то ось самі українці, за їхніми же власним визнанням, у ході самміту відчули деяку незручність. «У поляків усе чітко. Вони виходять і говорять: ми побудували стільки-то доріг, реставрували стільки-то об’єктів і плануємо до наступного року здати стільки-то стадіонів. А ми по папірцю читаємо доповідь, що цього року заасфальтовано три кілометри доріг у Донецьку і завершується будівництво одного-єдиного стадіону. Так, у нас є «Донбас-Арена», це буде чудовий стадіон, але, на жаль, на ньому одному не можна провести все Євро. Але в інших напрямах мало що робиться, і я гадаю, польські гості це бачать», — поділився з «Днем» представник однієї з будівельних фірм Донецька Артем Свєтлов.
Проблеми в підготовці до Євро-2012 в Україні бачить і Президент, проте він відносить їх переважно до питання фінансування. За даними Віктора Ющенка, на підготовку України до проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року потрібні інвестиції в розмірі 7 мільярдів гривень. Три чверті цієї суми буде спрямовано на підготовку власне спортивної інфраструктури, інші — на сферу обслуговування учасників Чемпіонату. «Це великий тест, як для влади, так, особливо, і для міст, які приймають фінальну частину. Міста є основними господарями цього спортивного заходу», — вважає глава держави.
Крім цього, в рамках Євро-2012 Президент відзначає і інші проблеми: неадекватний стан візового режиму і порядок малого прикордонного руху. Ці ж проблеми відзначив і польський колега Віктора Ющенка Лех Качиньський, який пообіцяв, що Польща буде допомагати Україні у вирішенні цих питань.
За словами Л. Качиньського, польська держава зацікавлена у співпраці з Україною не тільки на політичному, але і на економічному рівні. Зокрема, великий інтерес поляків спостерігається в питанні будівництва трубопроводу «Одеса—Броди—Гданськ», і вони обіцяють, що мають намір залишити високий рівень співпраці з Україною в цій сфері, і подумають про подальші інвестиції в цілий ряд галузей економіки нашої країни.
Щодо інвестиційних пропозицій, то з ними учасники форуму змогли ознайомитися під час спеціалізованої виставки «Інфраструктура і нерухомість. Євро-2012», яка була репрезентована у виставковому центрі «Експо-Донбас». «29 підприємств і організацій готові надати потенційним інвесторам більше 30 проектів. Сума, потрібна для реалізації проектів, становить близько 2,3 мільярда доларів США»,— зазначив донецький міський голова Олександр Лук’янченко.
У рамках цієї виставки донецькі власті висловили інвесторам свої пропозиції і з приводу найбільш ефективної реалізації цих проектів. Наприклад, Донецька облрада запропонувала затверджувати кожний окремий інвестпроект на рівні центральної виконавчої влади. «Якщо комусь не подобаються вільні економічні зони і території пріоритетного розвитку, закон про які ніхто не скасовував, то тоді треба кожний інвестпроект розглядати окремо і приймати щодо нього рішення, зберігаючи пільги, передбачені для ВЕЗ і ТПР. Ми стовідсотково це вимагатимемо», — наголосив, зокрема, голова облради Анатолій Близнюк.
Керівники держав ці пропозиції вислухали побіжно: на огляд всієї виставки, яка розташувалася відразу на двох поверхах виставкового центру, президенти приділили лише п’ять хвилин свого часу, й інвестори, повз яких буквально промчався президентський ескорт, були по-справжньому розчаровані цим. Проте, на їхню думку, головний підсумок саміту мають підбити самі бізнесмени, які обіцяють укласти цілий ряд контрактів і договорів з реалізації найбільш різнопланових проектів. На даний момент підписання цих документів у Донбасі йде повним ходом, а якщо врахувати, що саміт тривав до 31 жовтня, можна прогнозувати, що за ці дні Донеччина встигла домовитися з європейськими інвесторами з кількох десятків найбільш першочергових і актуальних питань.