«Секрет» актуарія
Чому ця професія в Україні найдефіцитнішаЯк розрахувати суму страхового резерву чи визначити розмір страхових премій? На жаль, відповідь на це запитання знають навіть не у кожній страховій компанії. Відтак страховому бізнесу можуть загрожувати або ж неплановані і, звичайно ж, небажані збитки, або (і це набагато гірше) недовіра клієнтів. Донині страхові компанії часто-густо визначали ціни на страхові поліси просто «зі стелі». Відтепер право розрахунку цих вагомих показників передано представникам нової для нашої країни професії — актуаріям.
Однак на світовому ринку страхування вони не новачки. Хіба що у нас, з огляду на роздрібненість ринку, потреба у таких фахівцях лише починає з’являтись. Сьогодні в Україні лише 27 спеціалістів, які мають відповідні ліцензії. На одного актуарія на страховому ринку припадає 10 страхових компаній. Та й рівень їх кваліфікації не відповідає стандартам, встановленим Міжнародною асоціацією актуаріїв (МАА). І це — додаткова причина для появи дефіциту на представників цієї професії. Наприклад, в Німеччині чи Великій Британії таких працівників тисячі. І на всіх є попит на ринку. Більше того, їх підштовхує шалена конкуренція, відтак і якість їх роботи дуже висока. Недарма ж на заході майже не буває банкрутств страхових компаній, хоча усі інші від цього не застраховані жодним чином.
Усі ці проблеми обговорювались на Міжнародній конференції «Актуарне забезпечення діяльності страхової компанії» в Києві. Як зазначила генеральний директор Ліги страхових організацій Наталія Гудима, українська актуарна освіта не відповідає європейським стандартам. Законодавцями «моди» тут виступають Британський інститут актуаріїв і Товариство актуаріїв (його система використовується лише у CША та Канаді). Іноземні компанії, які приходять на ринок України чи стають партнерами українських компаній, вимагають від вітчизняних актуаріїв кваліфікації за міжнародними стандартами МАА, в іншому разі їх місце можуть зайняти колеги з розвинутих країн Європи. Сьогодні в Україні немає жодного актуарія, який би відповідав вимогам Міжнародної асоціації. Це — проблема, яку не вирішити доти, поки на законодавчому рівні не будуть визначені місце та функції страхового математика (так ще називають актуаріїв) на вітчизняному ринку. Тим паче, що спектр діяльності актуаріїв дуже широкий: вони аналізують ринок страхування життя, власності, а також недержавних пенсій.
В новій редакції закону «Про страхування», над проектом якого зараз спільно працюють Ліга страхових організацій і головний регулятор ринку страхування — Держкомісія регулювання фінансових послуг, буде новий розділ, який стосується регулювання актуарної діяльності. Кожна компанія, що діє на цьому ринку, згідно з проектом, буде зобов’язана користуватися послугами актуарія. А от до його обов’язків входитиме підтвердження платоспроможності страховика й інформування про це Держфінпослуг. Обов’язковий щорічний звіт і оцінка страхових зобов’язань (страхових резервів) є невід’ємною частиною річної фінансової звітності страховика, який здійснює страхування життя.
Але, чи не спричинить нинішня майже повна відсутність актуаріїв на українському ринку до кризи? Адже за законом на будь-яку діяльність потрібен буде дозвіл актуарія, а, власне, актуаріїв не буде?
Голова правління «Товариства актуаріїв України» Юрій Іванько висловив надію, що вже найближчими роками актуарії примножаться. На економічному факультеті Київського національного університету мають намір щороку «штампувати» близько сотні фахівців, рівень яких відповідатиме стандартам МАА. Крім того, для підтримки українського страхового сектору Європейська академія актуаріїв з 2006 року почала реалізацію спеціального проекту, покликаного поширити найкращий актуарний досвід.
Актуальність названого проекту важко переоцінити. Страховий ринок в Україні розвивається дуже швидко. За два роки галузь виросла майже в чотири рази. А страхування життя — найперспективніший вид діяльності. На нього в світі припадає більше половини всіх страхових премій. Відтак, із розвитком актуарної діяльності в Україні страховий ринок може стати ще прибутковішим. Адже, спираючись на висновки актуаріїв, як фірма-страховик, так і її клієнт почуватимуться більш впевнено. Втім, лише за умови, що професійних актуаріїв вистачить на всіх.