Щоб не втратити великі банки...
Фонд гарантування вкладів готує зміни до законодавстваНБУ зарахував ще три банки до категорії неплатоспроможних. Цього разу тимчасові адміністрації запровадили в «Легбанку», «БГ Банку» і «Всеукраїнському банку розвитку» (ВБР). З початку 2014 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) прийняв в управління вже 31 банк.
«Чи є ця цифра остаточною? Є певний перелік кандидатів до НБУ — близько десятка, які до кінця року можуть поповнити Фонд. Ми ще не знаємо, яке рішення ухвалить НБУ. Прогнози — справа невдячна. Гадаю, 2015-й буде не менш «веселим», динаміка щодо виведення банків збережеться», — пояснив ситуацію на ринку заступник директора-розпорядника Фонду Андрій Оленчик.
Нагадаємо, що на початок грудня членами ФГВФО були 163 банки: сума вкладів фізосіб — 371,6 мільярда гривень, зокрема в національній валюті — 182,1 мільярда гривень. Середній розмір вкладу у банках — членах Фонду — 8188 гривень, а 99,3% депозитів вкладників покриваються сумою гарантованого відшкодування (200 тисяч гривень). При цьому за весь період роботи Фонд виплатив 700 тисяч вкладникам на суму понад 19 мільярдів гривень.
Фінансова подушка Фонду на 1 грудня 2014 року становила 15,9 мільярда гривень, з яких у вигляді ОЗДП, — 13,4 мільярда гривень. За словами заступника директора-розпорядника, ФГВФО ще чекає найближчим часом додаткової підтримки від Національного банку у розмірі 9,95 мільярдів гривень для розрахунку із вкладниками VAB Банк і City Commerce Bank. Окрім того, за даними Фонду, з урядового кредиту на 10,1 мільярда гривень вже надійшло 7,5 мільярда гривень. Раніше Усесвітній банк також виділив півмільярда доларів.
Чи вистачить цих грошей в разі подальшого погіршення ситуації на ринку? У Фонді запевняють, що вистачить. Але все ж таки там зараз активно шукають інші варіанти страхування.
По-перше, Фонд створив єдину базу активів банків-банкрутів, і вона запрацює у відкритому доступі з початку 2015 року. Інформацію про такі активи буде розміщено у спеціальному розділі сайта ФГВФО (torgi.fg.gov.ua), де всі активи розділять по групах: транспорт, цінні папери, земля, нерухомість, кредити, банківське обладнання, техніка тощо. На базі сайта Фонду потенційні покупці зможуть ознайомитися з активами, що продаються, їх вартістю. Нагадаємо, що у процесі ліквідації перебувають 16 банків. Загальна оціночна вартість їх активів, за оцінками експертів Фонду, — 10,5 мільярда гривень. Найбільші «живі» активи у банку «Форум» — 5,6 мільярда гривень і «Брокбізнесбанку» — 2,1 мільярда гривень. Але поки що продаються активи «Ерде Банку» (оцінна вартість 44,3 мільйона гривень) і «Таврики» (40,9 мільйона гривень).
По-друге, подаються судові позови з вимогою про грошові стягнення з власників і топ-менеджерів фінустанов, що «прогоріли». На вимогу ФГВФО порушено 152 кримінальні провадження щодо збанкрутілих банків. Загалом до правоохоронних органів подали 333 заяви. За словами заступника директора-розпорядника ФГВФО Андрія Оленчика, загальна сума претензій — 50 мільярдів гривень. «Лідером є «Брокбізнесбанк». Щодо нього подано 50% претензій з цієї суми», — уточнив він.
Паралельно у Фонді шукають страховки на випадок банкрутства великих гравців. «Система гарантування вкладів, що діє, розрахована на нормальну ситуацію. Коли турбулентність перевищує допустиму межу, то включаються інші механізми. Інколи непопулярні. Що робити, якщо, не дай Боже, неприємності статися з великим банком? Це перетвориться на питання нацбезпеки», — каже Оленчик, відповідаючи на запитання «Дня». Тому ФГВФО зараз готує ініціативи до антикризового президентського пакету законів, який Адміністрація подасть депутатам на затвердження найближчим часом. Про що йдеться? «Це може бути передача активів і зобов’язань банку на стадії його ліквідації якомусь інвесторові, аби уникнути прямих виплат Фондом. Також необхідно розробити механізм підтримки ліквідності приймаючого банку. Найімовірніше, просто видачею рефінансування не обійдеться. Тому мова може йти про згоду кредиторів неплатоспроможного банку на знерухомлення їхніх грошей на балансі приймаючого банку на певний період», — розповів у коментарі «Дню» про зміни, що готуються, заступник директора-розпорядника Фонду Андрій Оленчик. За його словами, ці зміни потрібно вносити до закону «Про банки і систему гарантування вкладів» і «Про банки та банківську діяльність».
«Нові неплатоспроможні банки на ринку — це неминуче. Проблема дуже занедбана...» — каже «Дню» про тенденції на ринку перший заступник голови правління «Промінветбанк» В’ячеслав Юткін. На його думку, за цієї ситуації НБУ і Мінфіну мають розглядати різні варіанти і готувати різні способи коригування ситуації. Наприклад, пояснює банкір, аби застрахуватися від падіння великих системних банків, потрібно розглядати варіант націоналізації.