Соломинка, що вислизає
Підприємцю потрібна ліцензія на кожний його крокЛіцензійна палата підготувала законопроект, який має, нарешті, впорядкувати ситуацію. Щоправда, він передбачає збільшення кількості видів підприємницької діяльності, які підлягають ліцензуванню, з 54 до 80, і абсолютно не відомо, чи стане він панацеєю для підприємців.
За словами голови Ліцензійної палати Сергія Третякова, наявна сьогодні система дозволу — це майже 350 різних документів. Вони будуть частково відредаговані, в основній масі ліквідовані. В результаті С. Третяков сподівається обмежити кількість ліцензованих видів діяльності, а ліцензію зробити «єдиним дозвільним документом». На перший погляд, такий законопроект — справжній порятунок для засмученого підприємця. Однак все не так гладко.
По-перше, за словами С. Третякова, під час розгляду у Верховній Раді «скоріше за все, буде збільшено кількість ліцензованих видів діяльності». На скільки, зараз сказати неможливо, але вже сам факт навряд чи викличе захоплення в підприємців. Крім того, якщо ліцензію видано місцевими органами виконавчої влади, то її дія буде поширюватися лише на одну область, для роботи в іншій доведеться добиватися ще однієї. Звичайно, за повну вартість. До речі, розміри плати за видання ліцензій не зміняться.
Нікому не рекомендується губити ліцензію, оскільки законопроект з такими людьми не церемониться: «За видання нової ліцензії замість загубленої, зіпсованої або пошкодженої стягується плата в розмірі й порядку, які передбачено для видання ліцензії. Якщо факт втрати ліцензії виявлено під час перевірки діяльності суб'єкта господарювання... накладається адміністративний штраф в розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян». Прості математичні розрахунки свідчать, що втрачати «в процесі» набагато дешевше.
Ліцензійна палата добивається, щоб її законопроект потрапив до переліку першочергових, і тоді з 1 січня новий порядок ліцензування, можливо, почне діяти. Сергій Третяков упевнений, що з ухваленням Закону «ми істотно наблизимося до європейських норм, зробивши важливий крок для усунення непотрібного регулювання українського підприємництва». Чи полегшає від цього підприємцям?
КОМЕНТАР
В'ячеслав КРЕДИСОВ, глава координаційної ради Об'єднання підприємців «Нова формація»:
— Впродовж останніх декількох років постійно говориться про дерегулювання підприємницької діяльності, а насправді йде процес збільшення ліцензованих видів. Виходить, що ми кажемо одне, а робимо інше. Ще один аспект: створений нами потужний чиновницький апарат буде постійно доводити свою значущість і обгрунтовувати, що необхідно зробити ту або іншу діяльність ліцензованою. Не надто віриться й у те, що буде впроваджено єдину ліцензію: люди, котрі перебувають при владі, кажуть одне, думають інше, а роблять третє. Навряд чи одна група чиновників зуміє відібрати в іншої такої ж групи право видавати дозвільні документи. Дай Бог, щоб я помилявся, але реальних передумов для цього я не бачу.
Віктор ХМІЛЕВСЬКИЙ, президент Спілки орендарів і підприємців України:
— Збільшення ліцензованих видів діяльності — це завжди додаткові проблеми для суб'єктів підприємництва. Як можна знову повертатися до ліцензування торгівлі, коли нею сьогодні займається майже 10% працездатного населення? Ліцензія позбавляє економічної доцільності заняття торгівлею в малих торгівельних підприємствах. Чого ми прагнемо, ліцензуючи торгівлю: знищити її, направивши всіх без винятку торговців працювати на автострадах, у переходах метро та на стихійних ринках? Необхідно різко знизити кількість ліцензій. Ліцензування необхідне, але нині воно має форму лише грошового стягнення, а не свідчить про право на підприємницьку діяльність, яке накладає відповідальність на суб'єкт. Я вважаю, що ліцензування в сьогоднішній формі є небезпечним для економіки країни.