Субсидії проти боргів
Майже 7% українців налаштовані не платити за новими тарифами...Людей, які отримуватимуть житлово-комунальні субсидії, у 2010 році побільшає. За прогнозами Міністерства праці та соціальної політики України, взимку очікується збільшення кількості отримувачів комунальних субсидій у понад 1,4 разу. Тобто держава планує допомагати вже не 1,039 мільйона, а 1,5 мільйона українських сімей.
Таке субсидійне пожвавлення в профільному міністерстві пояснюють зниженням планки для отримання державної допомоги (частка витрат на оплату житлово-комунальних послуг в загальному місячному прибутку для родини з працездатним населенням становить 15%, для пенсіонерів — 10%).
Та суспільство поки не задовольнили такі пропозиції... Нагадаємо, проти підвищення комунальних нововведень виступила Федерація профспілок України, яка днями організувала акцію протесту під стінами Національної комісії регулювання електроенергетики України, та пообіцяла і надалі відстоювати свою позицію. Проти виступили й опозиційні сили в парламенті.
Але найцікавішими з точки зору дослідження реакції власне самого суспільства на такі комунальні ініціативи уряду є результати телефонного опитування споживачів на тему «Підвищення цін на газ для населення», яке провів Інститут Горшеніна. З’ясувалося, що понад 70% українців очікують суттєвого впливу підвищення тарифів на свій сімейний бюджет.
Як повідомляється в прес-релізі інституту, багато опитаних прогнозує значні труднощі з оплатою житлово-комунальних послуг за новими розцінками... «Якщо сьогодні повністю або частково тарифи оплачують близько 90%, то після запланованого підвищення тарифи зможуть оплачувати 70% населення», — говориться в повідомленні. Причому більшість респондентів (77,2%) вважає, що подорожчання «комуналки» найбільше вдарить по кишені бідних людей та середнього класу, який в країні тільки-но почав формуватися. У висновках дослідження також вказується, що в разі подорожчання опалення та гарячої води на 20-25%, повністю оплачувати ці послуги планують лише 41,2% українців. Частково оплачувати мають намір 30,1% респондентів, а 6,9% — взагалі відмовиться сплачувати.
Розраховуватися вчасно за новими комунальними тарифами навряд чи зможе й пенсіонерка з смт Коцюбинське Київської області Галина Червона. Як розповіла вона «Дню», чесно зароблена за 32 роки пенсія в розмірі 690 гривень не дозволяє своєчасно сплачувати за вже отримані комунальні послуги. Тому, починаючи з 2008 року, у неї накопичився борг у розмірі 2700 гривень. Тільки за опалення пенсіонерка змушена щомісяця віддавати 305 гривень. «Додайте сюди решту комунальних платежів — виходить майже 500 гривень. І на прожиття на місяць залишається 190 гривень. То скажіть, як, отримуючи таку пенсію, можна вижити і все вчасно платити?» — підсумовує вона. З травня 2010 року розмір її пенсії зріс аж на 110 гривень. З чого платитиме за новими тарифами та погашатиме старі комунальні борги, жінка не знає.
Не вірить Червона, як і 76,5% опитаних Інститутом Горшеніна, і в захист урядових субсидій малозабезпечених сімей від наслідків підвищення тарифів. На думку пенсіонерки, діючі тарифи економічно необѓрунтовані. Особисто переконатися в цьому жінка змогла, добившись від селищних чиновників структури формування комунальних тарифів та її складових. За словами пенсіонерки, влада повинна спочатку розібратися в тому, з чого складаються тарифи, виконати програму із забезпечення населення лічильниками, а вже тоді щось підвищувати...
Урядовці тим часом радять споживачам вчасно розраховуватися за надані послуги. Свідомих же порушників комунальної дисципліни обіцяють навчити пунктуальності за іншою тактикою. Так, на селекторній нараді з керівниками регіонів із питання підвищення тарифів на газ віце-прем’єр-міністр України Сергій Тігіпко заявив, що уряд ініціюватиме запровадження штрафних санкцій за несплату населенням житлово-комунальних послуг.
Хоча в Донецьку вирішили не чекати офіційного старту штрафної кампанії щодо недобросовісних платників. Маючи на руках позови комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа», суд заарештував майно 462 абонентів (із них 16 квартир), що мають велику заборгованість за опалювання й гарячу воду, повідомляє УНІАН із посиланням на прес-службу підприємства.
Та глобальних комунальних конфліктів в уряді обіцяють не допустити. Адже часткове підвищення тарифів на газ обов’язково буде супроводжуватися адресними компенсаціями з бюджету для найменш забезпечених верств населення. За словами Сергія Тігіпка, уряд бачить своє завдання в тому, щоб компенсувати підвищення тарифів для малозабезпечених коштом державних дотацій.
«Ми повинні знайти варіанти, які допомогли б захистити найбідніших людей. Сьогодні й багаті, й бідні платять однакову ціну за газ, а це — неправильно», — підкреслив голова партії «Сильна Україна». Тігіпко пообіцяв, що Кабмін спростить процедуру отримання субсидій для тих, хто потребує державної підтримки.
ДО РЕЧI
За оперативними даними Держкомстату, субсидії для компенсації оплати житлово-комунальних послуг у червні 2010 року отримали 1,3% сімей. Це менше на 0,6% у порівняні з аналогічним періодом 2009 року. Причому 78,9% таких родин — це одна людини. Середній розмір субсидії на одну родину збільшився на 8,2% і склав 60,8 гривні.
КОМЕНТАР
Валерій БОРОВИК, голова правління Альянсу «Нова енергія України»:
— Урядову ініціативу зі збільшення кількості отримувачів комунальних субсидій підтримую. Щоправда, вона виправдає себе за умови, що влада забезпечить жорстку платіжну дисципліну, зокрема серед багатого населення. Тоді кошти на таке субсидіювання будуть.
Загалом грошей від підвищення комунальних тарифів вистачить на поточне функціонування галузі. Але відкритим залишається питання: чи будуть проводитися справжні комунальні реформи? Сьогодні ж потрібно не просто залатати дірки в системах тепло- чи водопостачання або змінити напрямки інвестування коштів. Мова йде про повне переоснащення інфраструктури галузі. Чи надійде від влади запит на саме такий сценарій розвитку в ЖКГ, і чи буде міцна політична воля на проведення такого непростого реформування? Побачимо вже за підсумками першого опалювального сезону.
На мій погляд, займатися справжнім реформуванням уряду цього року буде дуже непросто. Як свідчить світова практика, дієві та результативні реформи не проводяться, коли країна знаходиться в кризовій ситуації. Сьогодні ж бракує бюджетних коштів для фінансування нагальних потреб ЖКГ. Тому, на мій погляд, найближчим часом потужних реформ у галузі ЖКГ не буде.