Світові фондові ринки демонструють рекордне падіння
Експерт: «Аналітикам ще потрібно визначитись, чи насправді це — «дно»Провідний американський індекс Dow Jones у понеділок упав на 1175 пунктів, втративши близько 4,6%. За даними MarketWatch, ще більше зниження відбувалося лише в розпал фінансової кризи, за підсумками тижня, який завершився 10 жовтня 2008 року, тоді індекс втратив 1874 пункти.
Індекс широкого ринку S&P 500 почав прискорене падіння, втративши вже майже 4%. Для S&P 500 це найбільш серйозне падіння із серпня 2011 року.
Ринок акцій США зазнав суттєвих втрат. З огляду на це, інші фондові індикатори світу також пішли вниз.
Експерти називають низку причин події, серед яких — посилення монетарної політики ФРС США, а також «перегрітість» американського фондового ринку, який останнім часом показував практично безупинне зростання.
За багатьма оцінками, одним із короткострокових факторів, який спровокував обвал ринку в п’ятницю, 2 лютого, стала публікація статистики щодо ринку праці США.
Дані вийшли кращі за очікування, зокрема в плані зростання погодинної оплати. Багато гравців та інвестори розцінили ці показники як сигнал до швидшого підвищення відсоткових ставок з боку Федерального резерву США.
Найбільший страх на ринках, за словами головного валютного стратега Saxo Bank Джона ХАРДІ, полягає в тому, що аналітики були занадто самовпевненими в прогнозах, що главі ФРС доведеться агресивніше піднімати ставки, ніж очікувалося раніше, оскільки інфляція наздоганятиме «згаяне» 2018 року. Як наслідок, виникла абсолютно нова й несприятлива ситуація, коли позиції і ринку акцій, і ринку облігацій послабшали. Зараз же основні валюти не зовсім розуміють, як на це реагувати: чи варто трейдерам просто зменшити частку позикових коштів? — говорить Харді.
На цьому тижні головне завдання, за словами аналітика, — визначити, чи насправді це «дно», за яким буде зростання. «Ось що можна сказати за ключовими показниками ризику: волатильність на ринку акцій почала зростати в середині січня одночасно зі зростанням індексів, а позики компаній сильно запізнилися, проте минулого тижня стали різко подавати тривожні сигнали», — коментує Харді.
Разом з тим зростання на світовому ринку і збільшення інфляційних очікувань підтримують попит на сировину. Сировинний індекс Bloomberg виріс від початку року на 1,5%. Енергетичний індекс S&P GSCI піднявся на 4%.
Дані Bloomberg показують, що інвестиційні та універсальні активи цього року піднялися на 773 мільйони доларів. Більш масштабні інвестиції були лише в сегменті дорогоцінних металів, зокрема золота, — 787 мільйона доларів. В енергетичний сектор інвестори принесли понад 1,1 мільярда доларів, особливо — фонди, які моніторять динаміку цін на природний газ.