Сировини немає
Усунення вітчизняних виробників біопалива від торгів із продажу деревини призведе до закриття понад 80% компаній
Учасники українського ринку альтернативних видів палива закликають Міністерство економічного розвитку і торгівлі України утриматися від радикальних дій щодо біопаливної галузі. На думку президента Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива й енергії України (АПЕУ) Віталія Давія, озвучені у квітні Мінекономрозвитку законодавчі ініціативи можуть знищити галузь виробництва паливних брикетів і пелет. Нагадаємо, міністерство розробило проект нового Положення про організацію та проведення біржових торгів із продажу необробленої деревини. У цьому документі пропонується всю технологічну (некондиційну) деревину та сировину для виготовлення шпону продавати в Україні лише на спеціалізованих аукціонах, брати участь у яких можуть лише господарчі суб’єкти, які мають власне плитне, фанерне й целюлозно-паперове виробництво. А ось виробники твердого біопалива з відходів (брикетів і пелет), згідно з документом, не зможуть брати участі в спеціалізованих торгах і купувати сировину для власних потреб.
«Руками міністерства галузь може бути добито остаточно, адже сьогодні біопаливні компанії й так працюють практично в нуль, а багато з них збиткові через подорожчання сировини та електроенергії», — наголосив глава АПЕУ. За його оцінками, сьогодні понад 60% усієї сировини українські біопаливні компанії купують у вигляді некондиційної деревини на спеціалізованих торгах, останній ресурс — у вигляді відходів у деревообробних підприємств. «Набуття чинності новим положенням фактично позбавить сировини цілу галузь, а підприємства лісового господарства будуть змушені шукати нові напрямки збуту технічної деревини, пропозиція якої в Україні істотно переважає попит у виробників плит, фанери й паперу. Зокрема, профіцит некондиційної деревини становить сьогодні в Україні понад один мільйон тонн на рік», — зауважив Давій.
На думку директора компанії «ТД «Бізнес Формат» Сергія Апалькова, якщо «Положення про аукціони» набере чинності, то понад 80% українських виробників деревного твердого біопалива припинять свою діяльність, оскільки безпосередньо залежать від закупівель сировини на аукціонах.
Такий крок позначиться негативно і на інших галузях. «Наслідки застосування нового Положення змоделювати нескладно: 80% підприємств закриється, ринок праці поповниться шістьома тисячами нових безробітних, виробництво палива скоротиться з 200 тисяч тонн на рік до 10 — 15 тисяч тонн. Через це багато українських споживачів твердого біопалива, у тому числі комунальні котельні, які замістили природний газ пелетами, будуть змушені забути про енергоефективність і значно підвищити тарифи на теплову енергію», — прогнозує Давій. На думку Давія, уряд повинен докласти максимум зусиль, щоб не допустити такого перебігу подій, адже собівартість виробництва однієї гкал теплової енергії за рахунок спалювання природного газу становить в Україні 800 гривень, тоді як за рахунок біопалива — всього лише 200 гривень. Зайве пояснювати, який варіант економічно вигідний.
За словами президента Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива й енергії України, використання деревних відходів як ресурсу для виробництва теплової енергії надасть можливість замістити в Україні понад два мільярди кубічних метрів газу на рік і скоротити витрати бюджетних підприємств на енергоносії на дев’ять мільярдів гривень на рік. «Додатково скоротити споживання газу на три мільярди кубометрів на рік (і заощадити для держбюджету близько 14 мільярдів гривень) сприятиме використання як енергоносіїв для виробництва тепла аграрних відходів (соломи, лушпиння соняшника тощо)», — сказав Давій.
Щоб уся ця «чиста» енергоефективність спрацювала, необхідно, вважає директор Німецького пелетного інституту Ганс Мартін Бер, сформувати чіткі правила гри для учасників ринку й уникати рішень уряду, що б’ють по інвестиційній привабливості галузі, а також упровадити національний стандарт на брикети й пелети, узгоджений з європейським законодавством. «Умови розвитку — це прозорість ринку і державної політики», — зазначив один з авторитетних європейських експертів галузі.
Чому вітчизняних виробників виробництва паливних брикетів і пелет не допускають до аукціонів? Із цим питанням «День» звернувся до держорганів. «Це питання не до нас», — відреагував на наше запитання голова Держлісагентства Віктор Сивець. «Агентство повністю підтримує пропозицію, щоб компанії виходили на ці аукціони», — каже він. Сивець натякнув, мовляв, спірний документ перебуває в Мінекономрозвитку, тож усі питання туди.
За роз’ясненням ситуації «День» звернувся до міністра економічного розвитку і торгівлі України Петра Порошенка. «Я не бачу на сьогодні загрози щодо необѓрунтованого недопуску таких компаній до аукціонів. Я вважаю, що конкуренція на ринку має бути вільною. Українські виробництва не повинні простоювати через відсутність сировини, а сировина тим часом — відправлятися на експорт», — заявив у ексклюзивному коментарі «Дню» Порошенко. За словами міністра, найближчим часом відбудеться нарада за участю Держлісгоспу, МінАПК та інших учасників діалогу, де проблему допуску виробників до сировини буде вирішено.